با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛

سی و چهارمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۹ کد : ۵۱۱۵۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۹۷
سی و چهارمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ کشور، با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان و مدیران پژوهشی این دانشگاه‌ها، به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد.
سی و چهارمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکترمسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در این نشست با تاکید بر برگزاری مستمر و منظم جلسات معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه بزرگ، به آثار مثبت این نشست‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت: معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ با حضور در این جلسات برنامه‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌نمایند و تصمیم‌گیری‌های مهمی نیز در این حوزه صورت می‌گیرد.
وی بررسی چالش های گوناگون حوزه فناوری و پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف در رابطه با توسعه آن را از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این نشست عنوان کرد و افزود: با استفاده از مکانیزم‌های مشخص از فناوران و نوآوران کشور در رابطه با موضوع تجاری‌سازی پشتیبانی می‌گردد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به کمبود بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و لزوم ایفای نقش دانشگاه‌ها در توسعه علمی، فناوری و نوآوری، گفت: در این خصوص نشست‌های مشترکی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار شده تا برای رفع این مشکل اقدامات لازم صورت پذیرد.
دکتربرومند با بیان اینکه به طور معمول ۱۵ تا ۲۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها باید به حوزه‌های پژوهشی اختصاص یابد، گفت: بودجه پژوهشی کشور که دانشگاه‌ها نیز بخشی از آن محسوب می‌شوند باید به حدود یک و نیم درصد تولید ناخالص ملی برسد که در حال حاضر این رقم کمتر از نصف این مقدار است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با تاکید بر پشتیبانی از پارک‌های علم و فناوری توسط وزارت علوم و اولویت قائل شدن دانشگاه‌ها برای حوزه فناوری و توسعه آن گفت: در نقاط گوناگون کشور پارک‌های علم و فناوری ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گرفته‌اند که در سال جاری بالاترین نرخ رشد بودجه در کشور مربوط به این پارک‌ها است.
وی با اشاره به بهبود میزان مشارکت صنایع و دانشگاه‌ها نسبت به گذشته، افزود: بحث اصلی امروز این است که چگونه می‌توانیم ارتباطات و تعاملات خودمان را با بخش مختلف جامعه و صنعت افزایش دهیم تا دانشگاه‌ها از منابع آنها در راستای نیازهای فناورانه استفاده کنند.
دکتربرومند با تاکید بر فعال بودن کنسرسیوم دانشگاه‌های بزرگ در حوزه محیط زیست، تصریح کرد: این شکل همکاری با وزارتخانه‌های مختلف مانند صنایع، نفت و وزارت نیرو شکل منسجمی گرفته و برنامه‌ریزی‌های مناسبی نیز برای آینده صورت گرفته است.
وی همچنین با تاکید بر جایگاه بالای ایران در توسعه علمی جهانی، گفت: یکی از راهبردهای اساسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص دارد، حضور و مشارکت دانشمندان ایرانی در پژوهش‌های علمی بزرگ همچون مرکز پژوهش‌های هسته‌ای اروپا (CERN) است.
دکترسیدمهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست، با بیان اهداف کلان برنامه تحول این دانشگاه در افق ده ساله، گفت: تبلیغات، اطلاع‌رسانی و شبکه سازی، افزایش فعالیت‌های آموزشی بین المللی و جذب دانشجویان خارجی، ارتقا دانشگاه در شاخص های مربوط به رتبه بندی های بین المللی، جذب اعتبارات بین المللی از طریق گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی مشترک و گسترش همکاری های بین المللی در حوزه انتقال فناوری از جمله مهم‌ترین پروژه های پیش روی این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری است.
وی قبول ظرفیت کافی دانشگاه برای حل مسائل گوناگون از طرف صنایع را یکی از مهم‌ترین موضوعات حال حاضر برای جلب اعتماد صنعت و دانشگاه نسبت به یکدیگر دانست و افزود: با توجه به ظرفیت بسیار بالای دانشگاه در بخش های گوناگون، اگر صنعت مسائلش را مطرح کند به پاسخ‌های خوبی خواهد رسید که مشکلات را اساساً حل خواهد کرد.
دکترابطحی بررسی موضوع "پویش دانش‌بنیان برای حل مسائل صنعت و حمایت از تولید داخلی" را یکی از مهمترین موضوعات سی و چهارمین نشست معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه های بزرگ و برتر کشور عنوان کرد و گفت: وظیفه دانشگاه در شرایط تحریمی این است که به صنعت کمک کند و دانشگاه نیز همین مسیر را ادامه خواهد داد.
گفتنی است سی و چهارمین نشست معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه بزرگ، با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران و مشاوران این وزارتخانه و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، تهران، علم و صنعت ایران، علامه طباطبایی، خواجه نصیرالدین طوسی، شهیدبهشتی، تبریز، اصفهان، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و شیراز در مجتمع آموزشی و فرهنگی اردیبهشت دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۲ )