با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

چهارمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور برگزار شد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۵ کد : ۵۱۱۵۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۴۳
چهارمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور با حضور محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد.
چهارمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، عسکری دراین نشست، ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد سراسر نور پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و با قدردانی از میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و با اهدای درود و سلام به روان خیر نیک‌اندیش سیدحسین فلاح نوشیروانی مؤسس دانشگاه گفت: از برکات فکر آینده‌نگرانه و نیات خیرخواهانه آن زنده یاد آن است که امروزه جمعی از جوانان این مرز و بوم در این مکان مقدس نام این خطه از کشورمان را در جهان برجسته کردند و امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد.
وی افزود: خداوند متعال را شاکریم که علی‌رغم محدویت‌ها، جریان بالنده فرهنگی در کشور رو به صعود و مروج روحیه امید، عقلانیت و اعتماد عمومی است.
عسکری با تاکید بر لزوم توجه به مؤلفه تغییر گفت: هدف هر فعالیت فرهنگی باید ایجاد امید و امکان کنش باشد و کنشگران دانشگاه دانشجویان، اساتید و کارمندان هستند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تصریح کرد: همواره باید از میزان سرمایه اجتماعی دانشگاه ارزیابی دقیق داشته باشیم و آنچه مهم است تلاش برای افزایش سرمایه نمادین دانشگاه است.
وی با تاکید بر آموزش و توانمند سازی کارگزاران فرهنگی گفت: این یک اصل ثابت شده است که سیستمی که فاقد آموزش توان نرم‌افزاری است برای خلق موقعیت و مقابله با بحران عاجز است.
عسکری گفت: باید بتوانیم بین حق و تکلیف فرهنگی موازنه ایجاد کنیم، همانطور که دانشجو حقوقی دارد که مسئولین باید آنها را تحقق ببخشند، دانشجو نیز تکالیف مدنی ای دارد که نباید از ایفای مسئولیت آن شانه خالی کند.
وی در ادامه افزود: باید هسته نرم افزاری داشته باشیم که همه مشارکت داشته باشند؛ زیرا اگر مشارکت نباشد، انزوا و بی تفاوتی فرد را به دنبال دارد و محیط منزوی باعث انزوای ذهنی و رشد آسیب های اجتماعی می شود.
عسکری با تاکید ویژه بر گفتمان سازی، پاسخ‌گویی و مشارکت دادن دانشجو در امور گفت: دانشجویان امروز در اصل مدیران آینده کشور هستند، مسایل و موضوعات پیرامون دانشگاه باید موضوع اندیشه دانشگاهیان قرار گیرد تا موضوعات را بررسی کنند و راهکار ارائه کنند.
دکترجواد واثقی امیری رییس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز دراین نشست با عرض تبریک به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص)، گفت: برگزاری این جلسات فرصت مناسبی برای تبیین سیاست‌های عمومی و کلی وزارت علوم در زمینه مسائل فرهنگی، بررسی مسایل و مشکلات و ارائه راهکارهاست که نه تنها سبب انتقال تجارب می‌گردد، بلکه شما را برای رسیدن به یکنواختی، وحدت رویه و سیاست واحد در دانشگاه‌های منطقه کمک می‌کند.
رییس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اشاره به فرمایش حضرت امام (ره) که فرمودند: "فرهنگ مبدأ همه خوشبختی‌ها و بدبختی‌های ملت است"، تاکید کرد: فرهنگ یکی از مهم‌ترین مقوله‌هاست، دین و انقلاب ما فرهنگی است و نباید مظلوم واقع شود.
دکتر واثقی امیری با بیان اینکه انجام پاره‌ای از فعالیت های فرهنگی نیاز به بودجه ندارد اظهار داشت: حضور به موقع اساتید در کلاس درس، داشتن آمادگی لازم برای ارائه دروس، پوشش، گفتار و رفتار درست در برخورد با مخاطب، رعایت حقوق دانشجویان مواردی است که نیاز به بودجه ندارد؛ اما تأثیرات عمیق و بسزایی در نهادینه‌سازی فرهنگ در اخلاق و سکنات دانشجو دارد.
رییس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: زمانی که سیاست‌هایی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هم‌اندیشی متخصصان این امر و بررسی های مختلف به دانشگاه ها ابلاغ می‌گردد، نیاز به نظارت ثانویه ندارد و هر کسی نباید به خود حق اظهار نظر در آن را بدهد.
وی تاکید کرد: پتانسیل و ظرفیت فرهنگی وسیع و عظیم دانشجویی برای دانشگاه و معاونت فرهنگی یک مزیت است و برنامه‌ریزی لازم برای بهره مندی از این توانمندی ها در زمینه های مختلف باید صورت بگیرد و دانشجو برای انجام فعالیت های فرهنگی در دانشگاه مشارکت داده شود.
دکترواثقی امیری با اشاره به رتبه های برتر دانشگاه در نظام های رتبه بندی جهانی گفت: یکی از سیاست های دانشگاه این است که فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی به‌صورت متوازن باشد و با توجه به شرایط، امکانات و توانمندی‌ها، فعالیت‌های خوبی در حوزه فرهنگی صورت گرفته است.
در ادامه دکترحیدر جانعلی زاده دبیر شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور با تشکر و قدردانی از میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گزارشی از عملکرد دبیرخانه ارائه کرد و اظهار داشت: گفت‌وگو و تبادل نظر، برگزاری کارگاه‌های تخصصی با عناوین فرصت‌های مجازی، محیط زیست و مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها، راهکار موفقیت در برنامه‌ریزی در مدیریت فعالیت‌های فرهنگی، برگزاری سخنرانی‌های علمی و مباحثه و بررسی مسایل مشترک منطقه در زمینه‌های عفاف و حجاب، وضعیت خوابگاه‌های کشور از جمله فعالیت‌های این دبیرخانه است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷