در راستای تحقق اهداف کیفی علم و فناوری صورت گرفت؛

برگزاری نشست تخصصی تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه صنعتی کرمانشاه

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۳ کد : ۵۱۱۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۳
نشست تخصصی تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رؤسای دانشگاه‌های منطقه ۵ کشور در دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد.
برگزاری نشست تخصصی تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه صنعتی کرمانشاه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی کرمانشاه، دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست ضمن تقدیر از دانشگاه صنعتی کرمانشاه به جهت برگزاری این نشست گفت: مقایسه سطح علمی دانشگاه‌های قبل انقلاب و بعد انقلاب بیان می‌کند که دانشگاه‌ها بعد از انقلاب رشد چشمگیری داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه سرانه تولید علم افزایش قابل‌توجه و خروجی‌های بسیار مفیدی داشته است، به بیان کارکردهای فناوری‌های نوین در آموزش عالی اشاره کرد و افزود: اکنون زمان آن رسیده که به‌صورت جدی رشته‌های تحصیلی بازمهندسی شود و رشته‌های جدید مطابق با علم و فناوری روز دنیا جایگزین رشته‌های قدیمی گردد.

دکتر عاملی با تأکید بر حجم گسترده مسئولیت‌ها و فعالیت‌های دانشگاه‌ها، تصریح کرد: بدون اتکا به آموزش‌های مستمر بر اساس فناوری‌های نوین، انجام مؤثر مأموریت‌ها و خدمات حاصل نمی‌گردد.

وی در پایان سخنان خود از رؤسای دانشگاه‌ها خواست که با تداوم این جلسات و تشکیل جلسات شورای عالی فرهنگی منطقه‌ای به حل معضلات دانشگاه‌ها و درنهایت ارتقا فرهنگ عمومی کشور کمک کنند.

دکتر علی‌اکبر اختری رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه، ضمن گرامیداشت فرارسیدن میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت به بیان توضیح مختصری در خصوص تاریخچه دانشگاه و معرفی این مجموعه پرداخت و گفت: دانشگاه صنعتی کرمانشاه در رتبه‌های پژوهشی و سرانه تولید مقاله در بین دانشگاه‌های کشور در جایگاه مطلوبی قرار دارد.

وی، در ادامه جوان و توانمند بودن اعضای هیئت‌علمی و کادر اداری دانشگاه را یکی از دلایل این موفقیت دانست.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه عنوان کرد: مأموریت دانشگاه‌های کشور صرفاً محدود به مسائل آموزشی نمی‌باشد، بلکه مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

وی همچنین اضافه کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی به سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی فرهنگی دانشگاه‌ها کمک شایانی خواهد کرد و دانشگاه‌ها و مسئولان می‌توانند به کمک این نشست‌ها مشکلات و دغدغه‌های خود را به گوش مسئولان برسانند و در زمان کمتری مشکلات را مرتفع سازند.

دکتر اختری یادآور شد: وظیفه دانشگاه‌ها صرفاً تربیت دانشجو و فارغ‌التحصیل شدن آن‌ها نیست بلکه تمام دانشگاه‌ها باید در برنامه‌های راهبردی خود این سیاست را قرار بدهند که ابتدا به فکر فراهم کردن بستر مناسب شغلی برای دانشجو باشند.

وی با تأکید بر اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های دانشگاه‌ها نیازمند بازبینی مجدد و برنامه‌ریزی دقیق‌تر می‌باشد، تصریح کرد: باید راه ارتباطی مسئولان دانشگاه‌ها با مسئولان نظام قطع نشود و این مسیر هموار گردد تا شاهد خروجی‌های بهتری نه‌تنها در برنامه‌های آموزشی بلکه در سیاست‌های راهبردی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز باشیم چراکه پیشرفت هر جامعه‌ای در گرو دانشگاه‌ها و مراکز علمی آموزشی آن می‌باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با کمک مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های کلان و راهبردی این شورا شاهد هدایت دانشگاه‌ها به سمت اهداف و ارزش‌های عالی انقلاب اسلامی باشیم.

دکتر اختری از مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا کرد که پل ارتباطی با دانشگاه‌ها را قوی‌تر کنند چراکه یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه‌ها بدون شک تحقق اهداف فرهنگی می‌باشد.

در ادامه مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به ارائه پیشنهادهای خود درخصوص تقویت برنامه‌ها و سیاست‌ها همسو باارزش‌ها و اهداف انقلاب، مسئله حجاب، مسائل مختلف گروه معارف، لزوم برنامه‌ریزی مدون جلسات هم‌اندیشی اساتید پرداختند.

سپس روسا و مسئولان دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز ضمن معرفی مجموعه خود به بیان دغدغه‌ها و مشکلات دانشگاه و بیان پیشنهادهای خود در خصوص تدوین برنامه‌های آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداختند.

گفتنی است در این نشست که در راستای تحقق اهداف کیفی علم و فناوری، تبیین چالش‌ها و مسائل عمده دانشگاه‌ها و همچنین تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط‌مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری، دکتر محمد آقاسی دبیر و معاون نظارت و برنامه‌ریزی ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر جواد محمدی مدیرکل دفتر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر عباس میرزا حسینی مدیرکل روابط عمومی و امور بین این شورا، رؤسا، مسئولان و نمایندگان دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های منطقه ۵ کشور و همچنین رؤسای سایر دانشگاه‌های استان کرمانشاه نیز حضور داشتند.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴
 


( ۱ )