پژوهشگر اخلاق زیست محیطی، برنده جایزه ایرانی "ابن سینا برای اخلاق درعلم"

۲۴ آبان ۱۳۹۸ | ۲۰:۴۱ کد : ۵۱۱۴۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۲۸
مراسم اهدای پنجمین دوره جایزه جهانی "ابن سینا برای اخلاق در علم" با حضور نماینده ایران و قائم مقام یونسکو در مقر این سازمان در پاریس برگزار شد.
پژوهشگر اخلاق زیست محیطی، برنده جایزه ایرانی "ابن سینا برای اخلاق درعلم"

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، مراسم اهدای پنجمین دوره جایزه جهانی ابن سینا برای اخلاق در علم که در سالجاری به موضوع "اخلاق زیست محیطی" اختصاص دارد، طی مراسمی با حضور قائم مقام یونسکو و احمد جلالی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در این سازمان برگزار شد.
پروفسور دونالد ای براون Donald A. Brown برنده امسال این جایزه که به اجماع از سوی هیات داوری بین‌المللی انتخاب شد، استاد شهیری است که سالیان درازی از عمر خود را مصروف «اخلاق در علم» و خاصه پیرامون "اخلاق زیست محیطی"، با ارائه پژوهش‌های بسیار وزین و تدریس در دانشگاه‌های معتبر جهان کرده است.
دستاوردهای آکادمیک دونالد ای براون در برجسته کردن جایگاه اخلاق در موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی در سطوح ملی و بین‌المللی و تحلیل‌های موثر او بر چرایی غفلت از اصول اخلاقی در خصوص تغییرات اقلیمی و زیست محیطی و نحوه رفع این کاستی ها در مقالات و کتاب‌های ایشان ارائه شده است.
مشارکت و مشاوره وی در ساختارهایی مانند IPCC و IUCN تاثیر زیادی بر سیاست‌های آب و هوایی در سطوح بین‌المللی برجای گذارده است.
نامبرده هراسی از به چالش کشاندن سیاست‌های ملی نامناسب (دولت آمریکا) در قبال موضوعات مربوط به محیط زیست کره زمین نداشته و موضوعات اخلاق زیست محیطی، رابطه اخلاق و سیاست‌های توسعه پایدار و جهان شمولی اخلاق در علم از زمینه های مورد علاقه و فعالیت جدی این دانشمند بوده است.
دونالد ای براون از سال ۲۰۱۲ تاکنون به عنوان استاد و پژوهشگر در دانشگاه وایدنر اشتغال داشته است. علاوه بر این در دانشگاه‌های گریفت استرالیا، ناگویا ژاپن، اوکلند نیوزیلند، نانجینگ چین و پن استیت در آمریکا تدریس و تحقیق کرده است.
بعضی از مسئولیت و فعالیت‌های پروفسور براون در حوزه اخلاق، شامل مدیریت برنامه دفتر سیاست بین‌المللی زیست محیطی سازمان ملل متحد، مشاور دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص همگرایی اخلاق و مذاکرات مربوط به تغییرات آب و هوایی، مشاور سردبیران در موضوعات اخلاق زیست محیطی است.
وی همچنین از تهیه کنندگان متون ارائه شده در کارگروه سوم نشست بین‌المللی تغییرات آب و هوایی(IPCC) و ارزیاب برنامه یونسکو در خصوص اخلاق تغییرات آب و هوایی است.
«جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم» از سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) به ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسمیت یافت.
این جایزه که هر دو سال یک بار اعطا می‌شود، به افراد یا گروه‌هایی تعلق می گیرد که در وهله نخست پژوهش‌های علمی آنان در زمینه «اخلاق در علم و فناوری» مرجعیت آکادمیک یافته و مورد استناد علمی قرار گیرد و همچنین همراه با فعالیت‌هایی باشد که منشاء توجه و تحرک محافل علمی و دانشمندان و نخبگان و افکار عمومی نسبت به ارتباط وثیق مولفه اخلاق در توسعه علمی است و به تفکر عمیق در این باره بیانجامد.
طبق مقررات جوایز رسمی یونسکو، دبیرخانه یونسکو و کشور حامی و موسس جایزه در بررسی صلاحیت علمی نامزدهای دریافت این جایزه دخالتی ندارند.
انتخاب برنده با هیات داوران بین‌المللی است که مرکب از سه عضو با ملیت‌های مختلف است که از سوی مدیر کل یونسکو از میان اعضای «کمیسیون جهانی اخلاق در علم و فناوری» منصوب می شوند و یکی از آنها باید از منطقه جنوب غربی و مرکزی آسیا باشد.
«جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم» تنها جایزه ای در موضوع «اخلاق در علم» است که در سطح سازمان ملل رسمیت دارد و نیز تنها جایزه ای است که ایران در نظام سازمان ملل تاسیس کرده و به برجسته کردن موضوع آن در یونسکو همت گمارده است. سند تاسیس و توالی سه رکن عنوان جایزه (ابن سینا + اخلاق + علم) معنای نمادین بسیار پرقدرتی دارد.
ارتباط این اجزاء، تداعی کننده تاریخ علم و تمدن در کشوری است که از پیشتازان دانش در جهان بوده، ستایش «علم» را به «اخلاق» و این دو را به بوعلی سینا، این نابغه جامع الاطراف و چهره جهانی ماندگار علم و اندیشه و اخلاق پیوند می دهد.
گفتنی است که از آغاز تأسیس این جایزه تاکنون، هیأت داوران بین‌المللی، دانشمندان و پژوهشگران برجسته و فعال زیر را شایسته دریافت این جایزه دانسته است:
•در سال ۲۰۰۵، Professor Margaret Somerville ، از استرالیا-کانادا؛ مدیر مرکز دارو، اخلاق و قوانین دانشگاه مک‌گیل در مونترال؛
•در سال ۲۰۰۷، Professor Abdallah S. Daar ، از عمان؛ مدیر برنامه اخلاق کاربردی و فناوری زیستی و معاون برنامه ژنومی و بهداشت جهانی دانشگاه تورنتو؛
• در سال ۲۰۰۹، Professor Renzong Qiu ، از چین؛ پژوهشگر ارشد مؤسسه فلسفه و رئیس کمیته علمی مرکز اخلاق زیستی در کالج پزشکی پکن؛
• در سال ۲۰۱۵، Professor Zabta Khan Shinwari ، از پاکستان؛ رئیس دپارتمان فناوری زیستی دانشگاه قائداعظم اسلام آباد.

‌‌‌‌‌‌‌