وزیر علوم در چهلمین نشست کنفرانس عمومی یونسکو تاکید کرد:

لزوم احتراز سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از جهت‌گیری‌های سیاسی

۲۲ آبان ۱۳۹۸ | ۲۱:۰۳ کد : ۵۱۱۳۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۶۱۶
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهلمین نشست کنفرانس عمومی یونسکو، بر لزوم احتراز سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از جهت‌گیری‌های سیاسی تاکید کرد.
لزوم احتراز سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از جهت‌گیری‌های سیاسی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی که در راس هیاتی برای شرکت در چهلمین نشست کنفرانس عمومی یونسکو عازم مقر این سازمان در پاریس شده است، ضمن شرکت در اجلاس افتتاحیه، طی سخنانی در نشست سران و مقامات ارشد به تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل جهانی مرتبط با یونسکو پرداخت.
وی با اشاره به شاخصه ویژه یونسکو یعنی فضایی برای تعامل و تبادل ایده‌ها و اندیشه‌ها جهت تحقق صلح پایدار و مرجعی برای تسهیل همکاری‌های علمی، آموزشی و فرهنگی، بر لزوم احتراز این سازمان از جهت‌گیری‌های سیاسی تاکید کرد.
دکتر غلامی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه کشورمان بویژه ممانعت از انتشار دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی، از آن به عنوان آپارتاید علمی نام برد و خواستار بررسی و تمهید راهکارهای ممانعت از تداوم چنین رویکردهایی در قبال مسائل علمی از سوی یونسکو و سایر مراجع بین‌المللی شد.
وی در پایان سخنرانی خود به موضوع جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم که از سوی کشورمان پایه‌گذاری و طی سالیان گذشته به چهره‌های شاخص علمی فعال در زمینه اخلاق در علم اعطا می‌شود، پرداخت.
گفتنی است کنفرانس عمومی سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) هر دو سال یک‌بار در مقر این سازمان در پاریس برگزار می‌شود و نمایندگان ارشد ۱۹۳ کشور عضو گردهم می‌آیند و درخصوص مهم‌ترین مسائل و چالش‌های فرآوری کشورها در زمینه‌های علمی، آموزشی و فرهنگی تبادل نظر می‌کنند.
در مراسم افتتاحیه چهلمین کنفرانس عمومی یونسکو علاوه بر مقامات و نمایندگان ارشد کشورهای عضو، گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز شرکت و سخنرانی کرد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷