معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم عنوان کرد:

تخصیص ۹۸ درصد اعتبارات ملی پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها در شش ماهه اول سال جاری

۲۲ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۴ کد : ۵۱۱۲۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۶۸
دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: با پی‌گیری‌های به‌عمل آمده، جذب و تخصیص ۹۸ درصد اعتبارات ملی پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها در ۶ ماهه اول سال جاری محقق شده است.
تخصیص ۹۸ درصد اعتبارات ملی پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها در شش ماهه اول سال جاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، دکتر نظرپور در جریان افتتاح دو پروژه عمرانی دانشگاه ایلام با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهتمام جدی وزارت علوم در زمینه مدیریت سبز در سطح دانشگاه‌های کشور، بیان کرد: اهتمام در زمینه مدیریت سبز از اولویت‌های مجموعه وزارت علوم است که با اصلاح و بهبود فرآیندها و ساختارها به منظور حفظ محیط زیست، مدیریت مصرف انرژی و مواد و با بکارگیری مؤثر و کارآمد منابع مادی و انسانی، سازمان دهی و برنامه ریزی به منظور هدایت آنها جهت نیل به اهداف زیست محیطی حاصل می‌گردد.
دکتر نظرپور، افزود: خوشبختانه برنامه‌ها و اقدامات مناسبی در این زمینه در دانشگاه‌ها و مؤسسات تابعه وزارت علوم انجام گرفته و با ارزیابی عملکرد و پایش نتایج حاصله، رتبه بندی دانشگاه‌ها در حوزه مدیریت سبز، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با یکدیگر در هر سطح، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با وضعیت مطلوب، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با دانشگاه‌های بین المللی پیشرو در حوزه مدیریت سبز و پایش انحراف، پسرفت یا پیشرفت دانشگاه‌ها بر اساس ارزش‌های توسعه دانشگاه سبز مشخص می‌گردد.
معاون اداری، مالی و منابع وزارت علوم، اضافه کرد: همچنین پروژه‌های پیشنهادی مختلفی در سطح دانشگاه‌های کشور شامل ۵۴ مورد در گروه آب‌های سطحی، مدیریت آب و پساب، ۱۳ مورد در گروه ارتقای کیفی موتورخانه‌ها و بهینه‌سازی سامانه‌های تاسیساتی و یک مورد هم در گروه انرژی‌های تجدید پذیر تصویب شده است.
دکتر نظرپور درخصوص نتایج حاصله در این زمینه و تأثیر آن در زمینه کاهش مصرف انرژی و آب، اظهار کرد: با مقایسه عددی مصارف دانشگاه‌های ارزیابی شده در بازه زمانی سال ۹۵ تا سال ۹۷، مشخص گردید روند مصرف انرژی و آب در سطح دانشگاه‌ها کاهش یافته و از جمله در زمینه مصرف آب، ۳۳ درصد کاهش مصرف صورت گرفته است.
وی، با اشاره به حساسیت وزارت علوم برای تکمیل پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها، یادآور شد: با پی‌گیری‌های به‌عمل آمده، تخصیص ۹۸ درصد اعتبارت ملی در شش ماهه اول سال جاری محقق شده و در حوزه تعمیرات اساسی هم ۲۰ درصد تحقق یافته و با رایزنی‌های انجام شده، ان شاء الله ۸۰ درصد دیگر هم به‌زودی اختصاص خواهد یافت.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش دیگر سخنان خود با ابراز رضایت از روند کلی توسعه دانشگاه ایلام و به‌خصوص توسعه مناسب طرح‌های عمرانی، بیان کرد: امیدواریم با کمک وزارت علوم، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری ایلام، تمامی این پروژه‌ها تکمیل و افتتاح شوند که در آن صورت زمینه برای توسعه بیشتر و بهتر دانشگاه ایلام فراهم خواهد شد.
دکتر نظرپور افزود: همچنین برنامه‌ها و اقدامات خوب دیگری در حوزه مدیریت سبز و سنددار کردن زمین‌ها و املاک دانشگاه ایلام انجام گرفته که شایسته تقدیر است.
وی تصریح کرد: هر اندازه که جایگاه دانشگاه ایلام در سطح کشور و منطقه ارتقا یابد به همان میزان ظرفیت بیشتری در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهش و فناوری و فرهنگی و اجتماعی در اختیار استان ایلام قرار خواهد گرفت و بدین لحاظ همه ما باید از این روند رو به رشد حمایت کنیم.
ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

کلید واژه ها: معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم