در دانشگاه شهرکرد برگزارشد؛

بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش های غیرمخرب

۲۲ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۱ کد : ۵۱۱۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۸
بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش های غیر مخرب در دانشگاه شهرکرد آغاز شد.
بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش های غیرمخرب

لاله سبک خیز, [۱۳.۱۱.۱۹ ۰۹:۱۲]
در دانشگاه شهرکرد برگزارشد؛
بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیرمخرب
بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیر مخرب در دانشگاه شهرکرد آغاز شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، افتتاحیه بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیر مخرب با حضور مهندس اقبال عباسی استاندار چهار محال و بختیاری، دکترعلی اوسط هاشمی رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکترسعید کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد، مهندس عبدالوهاب ادب آوازه رئیس انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیر مخرب ایران و جمعی از دانشگاهیان و متخصصان صنعت جوش در دانشگاه شهرکرد آغاز شد.
دکترکریمی در این کنفرانس ضمن تبریک هفته وحدت و خیر مقدم گفت: با تلاش صنعت گران و جوشکاران هفشجان شهرکرد به عنوان قطب جوش ایران معرفی شد.
رئیس دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: با توجه به رتبه بندی‌های دانشکده‌های فنی و مهندسی سراسر جهان، دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهرکرد در رتبه بندی جهانی تایمز از بین ۴۰ دانشکده ایران رتبه ۱۲ را به خود اختصاص داد.
دکترکریمی اظهار امیدواری کرد برگزاری این همایش‌ها راهی برای پیوند هر چه بیشتر دانشگاه با صنعت و جامعه باشد.
مهندس اقبال عباسی نیز در این کنفرانس ضمن خیر مقدم و تبریک هفته وحدت گفت: از اواسط سال گذشته تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات نفت بابت تسهیلات اشتعال زایی با سود ۴ درصد در استان چهارمحال و بختیاری توزیع شده است که علی رغم توزیع این میزان تسهیلات ارزان قیمت، میزان اشتغال پایدار ایجاد شده در سطح استان چشمگیر نیست.
استاندار چهارمحال و بختیاری در ادامه گفت: مهارت‌آموزی و ارائه مهارت تخصصی باید در بین جوانان و دانش‌آموختگان دانشگاهی نهادینه شود و دانشگاه‌ها باید به این مهم توجه بیشتری داشته باشند زیرا از دوره‌های گذشته اعتبارات اشتغال زایی در قالب طرح‌های زودبازده، مشاغل خرد و در قالب تسهیلات دولتی برای طرح‌های دانش بنیان در حال توزیع است که باید برای تحقق شغل پایدار، مهارت‌آموزی را گسترش داد و در زمینه ایجاد اشتغال پایدار گام برداشت.
عبدالوهاب ادب آوازه نیز در این کنفرانس به شهرت استان چهارمحال وبختیاری و شهر هفشجان به عنوان قطب جوش کشور اشاره کرد و گفت: در چهار دهه گذشته صنعت جوش و هنر جوشکاری فراز و نشیب زیادی را در سطح ملی و بین‌المللی پشت سر گذاشته است.
رئیس انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب ایران افزود: گواهینامه جوشکاری در بکارگیری نیروها در طرح‌های مختلف اشتغال الزامی است، این اقدام به‌منظور استفاده از نیروهای متخصص در مشاغل است و جهت ارج نهادن به فعالان در عرصه جوشکاری یک روز در تقویم به نام روز جوشکار نامگذاری خواهد شد.
عبدالوهاب ادب آوازه گفت: برای آنکه بتوانیم بانک اطلاعاتی جوشکاران را تکمیل کنیم باید توافقنامه همکاری و آزمون تعیین صلاحیت جوشکاران برگزار شود و این کار در سازمان‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور انجام می‌گیرد.
دکترعلی اوسط هاشمی نیز در این کنفرانس گفت: جوش، صیانت و امنیت را به دنبال دارد. صنعت جوش فقط به عنوان یک رشته نیست و نقش بسیاری در صنعت و پیشرفت کشور دارد و صنایع بزرگ بخش عمده‌ای از نگاهشان به جوش است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: کشورهایی در جهان بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار تنها در این بخش سرمایه گذاری می‌کنند و در زمان وقوع زلزله شش ریشتری و زمانی که ۳۰ هزار نفر از زیر آوار خارج می‌شود بخشی از ارزش جوش نشان داده می‌شود.
رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است لذا باید برای این قبیل آموزش‌ها الگویی بومی شناسایی و تعریف شود.
دکترعلی اوسط هاشمی گفت: اگر به سمت هدایت تحصیلی درست حرکت شود مهارت زدایی رخ نمی‌دهد بلکه مهارت زایی صورت می‌گیرد، لذا استفاده و کیفیت درست منابع در مهارت مورد توجه است و ارزش کار همگان را نشان خواهد داد و بر پایه این نگرش می‌توانیم فضیلت مهارت را در کنار تخصص کار احیا کنیم و ما براساس صلاحیت حرفه‌ای گواهی مهارت صادر می‌کنیم که در جهان قابل ترجمه است و با پذیرفته شدن در ارزیابی تحصیلی مدرک فرد دارای اعتبار است.

لاله سبک خیز, [۱۳.۱۱.۱۹ ۰۹:۱۲]
تشویق به پژوهش و نوآوری در زمینه‌های جوش و بازرسی، توسعه و ترویج فرهنگ مهندسی جوش و بازرسی در صنایع کشور، افزایش کیفیت و آسیب شناسی اتصالات جوشی در صنایع مختلف کشور، معرفی روش‌های نوین جوشکاری و بازرسی، معرفی جایگاه مهندسی جوش در افزایش بهره وری قطعات و تجهیزات صنعتی، معرفی نقش بازرسی در تضمین کیفیت قطعات و تجهیزات فلزی، معرفی روش‌های بازرسی فنی و کدها و استانداردهای مربوطه، معرفی روش‌های پایش سازه‌های دینامیکی نظیر پل‌ها، بلند مرتبه‌ها، معرفی روش‌های پایش سازه‌های استاتیکی نظیر مخازن تحت فشار، معرفی آخرین دستاوردها در زمینه آزمایش‌های غیرمخرب، شناسایی محدودیت‌ها و مشکلات فنی در زمینه آزمایش‌های غیرمخرب، معرفی روش‌های نوین آزمایش‌های غیرمخرب، طراحی و کنترل کیفیت آزمایش‌های غیرمخرب، اعتبار و قابلیت اطمینان سازه‌ها با آزمایش‌های غیرمخرب از مهمترین محورهای بیستمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و نهمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیر مخرب در دانشگاه شهرکرد است.
در پایان این مراسم از دکترابراهیم حشمت دهکردی به عنوان چهره ماندگار سال ۱۳۹۸ در زمینه جوش، علی نصیری و عباس ربیع زاده به عنوان جوشکاران پیش‌کسوت سال ۱۳۹۸، دکتر محمدرضا پاک منش برای پایان نامه برتر سال ۱۳۹۸، مهندس محمد افشار برای اختراع برتر سال ۱۳۹۸و مهندس رضا ایمانیان نجف آبادی برای کتاب فرهنگ سال ۱۳۹۸ تقدیر شد.
ل. س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه شهرکرد


( ۱ )