توسط پژوهشگران دانشگاه زابل؛

کیت استخراج DNA از ژل و خون در سطح صنعتی تولید شد

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۱ کد : ۵۱۰۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۳۲
محققان دانشگاه زابل موفق به تولید کیت استخراج DNA از ژل و خون در سطح صنعتی شدند.
کیت استخراج DNA از ژل و خون در سطح صنعتی تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زابل، به‌دنبال طراحی و ساخت «ستون استخراج اسیدهای نوکلئیک» در سال ۱۳۹۶ و ثبت آن در قالب شرکت دانش‌بنیان توسط عضو هیئت علمی دانشگاه زابل، دو محصول دانش‌بنیان دیگر شامل «کیت استخراج DNA از ژل» و «کیت استخراج DNA از خون» نیز در سال ۱۳۹۸ طراحی و ساخته شدند.
از ویژگی‌های این محصولات که موفق به کسب مجوز دانش‌بنیانی در سطح صنعتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز شده‌اند و به تولید انبوه در مقیاس صنعتی نیز رسیده‌اند می‌توان به کیفیت و کمیت قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی، قیمت مناسب، سهولت استفاده، و حمل ونقل آسان اشاره کرد.
مصرف این کیت‌ها مخاطب عام داشته و در حوزه ژنتیک پایه، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی وزارت علوم، بهداشت و علوم پزشکی، کشاورزی، گیاه‌پزشکی، علوم دام، دام پزشکی، و آزمایش های تشخیص طبی کاربرد دارد.
گفتنی است شرکت زیست فناوری زند، به مدیر عاملی دکترحسین کمال‌الدینی عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه زابل، اولین شرکت دانش بنیان در مرکز رشد واحدهای فناور این دانشگاه و منطقه سیستان است که در سال ۱۳۹۶ توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأیید شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴