با هدف کارآفرینی برای دانشجویان؛

کشت بدون خاک زعفران در گلخانه دانشگاه یزد انجام شد

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۹ کد : ۵۱۰۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۳
دانشجویان رشته کشاورزی دانشگاه یزد اقدام به کشت بدون خاک زعفران در گلخانه دانشگاه یزد کردند.
کشت بدون خاک زعفران در گلخانه دانشگاه یزد انجام شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکترسمیه قاسمی دانشیار و مدیر گروه آموزشی احیا و مدیریت مناطق خشک و بیابانی در این خصوص گفت: این طرح با هدف کارآفرینی برای دانشجویان رشته کشاورزی و در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد در سیستم های کشت بدون خاک صورت گرفت است.
وی افزود: امروزه به دلیل افزایش تقاضا و محدودیت اراضی از تکنیک‌های جدید کشت برای تولید این گیاه دارویی استفاده می‌شود که یکی از آنها کشت هیدروپونیک و آیروپونیک است.
دکترقاسمی ادامه داد: با توجه به وارداتی بودن و قیمت بالای بسترهای سیستم هیدروپونیک، در این پژوهش از مواد عالی مختلف جهت جایگزین نمودن با بسترهای کشت وارداتی استفاده و در سالنی به مساحت ۷۵ مترمربع در دو ردیف قفسه چهار طبقه کشت شده است.
دانشیار دانشگاه یزد درخصوص مزایای این طرح گفت: در این نوع کشت، زعفران در محیط بدون خاک، گل‌هایی شاداب و خوشبو به ثمر می‌رساند و به وسعت زیادی احتیاج ندارد. همچنین در فرصت یک تا دو ماهه به نتیجه می رسد.
از دیگر مزایای این کشت، افزایش تراکم در واحد سطح، مدیریت تغذیه و شرایط محیطی، برداشت آسان محصول و کاهش نیروی انسانی نسبت به کشت های خاکی است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: یزد


( ۱ )