در راستای اعمال مدیریت سبز صورت پذیرفت؛

اجرای چهارطرح به منظور مدیریت مصرف کاغذ، پسماندهای ساختمانی و حمل و نقل در دانشگاه سمنان

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۶ کد : ۵۱۰۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۸
دکترمحمدعلی کافی دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان از اجرای چهار طرح به منظور مدیریت پسماندهای ساختمانی و مصرف کاغذ و نیز حمل و نقل سبز در این دانشگاه خبر داد.
اجرای چهارطرح به منظور مدیریت مصرف کاغذ، پسماندهای ساختمانی و حمل و نقل در دانشگاه سمنان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکتر کافی با اعلام این خبر گفت: در راستای اجرای مدیریت پسماند و مدیریت مصرف کاغذ اقدامات خوبی در دانشگاه سمنان انجام شده که از جمله آنها می‌توان به نصب دستگاه‌های خرد کن کاغذ و مقوا جهت بازیافت اوراق امتحانی اشاره کرد که صرفه‌جویی ۱۰۰ درصدی را در این بخش داشته است.

وی همچنین محوطه‌سازی با مصالح اضافی و بلااستفاده و بازمانده از تعمیرات را در کاهش مصرف آب در فضای سبز با استفاده از مصالح خشک و شن رنگی و بازیافتی موثر دانست.

دکتر کافی گفت: به منظور کاهش اثر جزیره گرمایی در پیاده روها و ورودی ساختمان‌ها هم کف‌سازی با ترکیب واش بتن و چمن مصنوعی استفاده شده و با حذف مواد پایه قیر (آسفالت) سعی شده از مصالح بتونی بازیافتی استفاده شود که صرفه‌جویی بیش از ۱۰ درصدی را در این بخش به همراه داشته است.

دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان به بخش حمل و نقل سبز هم اشاره کرد و گفت: افتتاح پیست دوچرخه سواری در محوطه خوابگاه‌های پردیس و همچنین خرید ۷۰ دستگاه دوچرخه از اقدامات انجام شده در این راستا است.

دکتر کافی با بیان اینکه این تعداد دوچرخه به دوچرخه‌های موجود دانشگاه اضافه شده است اظهارداشت: به منظور کاهش استفاده از وسایل نقلیه عمومی در محوطه دانشگاه و به منظور تسهیل و رفاه در عبور و مرور اقدام به ساخت سایبان و رواق‌ها در یک هزار متر از مسیرهای پیاده‌روی کارکنان و دانشجویان نیز شده است.

 


دوازدهمین دوره مسابقات کشوری پل ماکارونی در دانشگاه سمنان به کار خود پایان داد

دوازدهمین دوره مسابقات کشوری پل ماکارونی در دو بخش راندمان و هدفمند با معرفی تیم‌های برتر در هر بخش به کار خود پایان داد.

حمیدرضا اسماعیلی دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان گفت: در بخش راندمان این رقابت ها که در تالار امیر کبیر دانشگاه سمنان برگزار شد، تیم پژوهشگران جوان از دانشگاه اسلامشهر مقام اول را به دست آورد.

وی افزود: تیم‌های AZU و آرچیویل از دانشگاه‌های زنجان و سمنان به ترتیب عناوین دوم و سومی بخش راندمان را به دست آوردند.

اسماعیلی به تیم‌های برتر بخش هدفمند هم اشاره کرد و گفت: در این بخش هم تیم شتاب سازه از اصفهان اول شد، تیم دانشگاه پارس از تهران عنوان دوم را به دست آورد و تیم لیماک پلاس هم از دانشگاه سمنان به مقام سومی دست یافت.

دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان با بیان اینکه در مجموع ۲۵ تیم با ۴۱ سازه از دانشگاه‌های مختلف کشور در این مسابقات به رقابت پرداختند، گفت: ۲۲ سازه در بخش هدفمند و ۱۹ سازه در بخش راندمان برای شرکت در این مسابقات آماده شده بود.

اسماعیلی اظهار داشت: دانشگاه سمنان به عنوان میزبان این دوره از رقابت‌ها با ۲۵ سازه، در قالب ۱۶ تیم بیشترین شرکت‌کننده را داشت که توانست عنوان‌های سومی را در هر دو بخش راندمان و هدف از آن خود کند.

دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان گفت: تیم‌های حاضر در این رقابت ها از دانشگاه های تهران، اصفهان، زنجان، سمنان، شهر قدس، اسلامشهر، تنکابن و تفرش بودند.

وی افزود: جوایز برگزیدگان گرایش راندمان برای تیم برتر ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی و برای تیم های دوم و سوم به ترتیب ۱۳ و هفت میلیون ریال خواهد بود.

به گفته دبیر انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه سمنان به برگزیدگان بخش هدفمند به ترتیب هشت، پنج و سه میلیون ریال جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

گفتنی است مسابقات کشوری پل ماکارونی با هدف تمرین دانشجویان رشته عمران در ساخت سازه‌هایی مقاوم با استفاده از رشته‌های ماکارونی برگزار می‌شود.

ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۱ )