در پژوهشی توسط محققان دانشگاه اراک صورت گرفت؛

ساخت و ارزیابی آزمایشگاهی کاتالیزورهای فرآیند کراکینگ هیدروکربن‌های مدل برش‌های نفتی

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۱۳ کد : ۵۱۰۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۹
در تازه‌ترین پژوهش انجام شده توسط محققان دانشگاه اراک، ساخت آزمایشگاهی کاتالیزورهای فرآیند کراکینگ هیدروکربن‌های مدل برش‌های نفتی مورد ارزیابی قرار گرفت.
ساخت و ارزیابی آزمایشگاهی کاتالیزورهای فرآیند کراکینگ هیدروکربن‌های مدل برش‌های نفتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، واحد کراکینگ کاتالیزوری بستر سیال، از جمله مهم‌ترین واحدها در پالایشگاه می‌باشد که از خوراک کم‌ارزش با نقطه جوش بالا برای تولید بنزین استفاده می‌کند. از عمده چالش‌ها در این واحد پالایشگاهی، ساخت کاتالیزورهای مناسب با درصد تبدیل و کارایی بالا می‌باشد. تلاش برای دستیابی به دانش فنی و بومی سازی ساخت این کاتالیزورها از جمله مهم‌ترین اهداف در صنعت نفت کشور است و در حقیقت ساخت کاتالیزورهای فرایند کراکینگ بخشی از یک طرح ملی برای خودکفایی در سند چشم‌انداز می‌باشد.

در رساله دکتری سارا مسعودی نژاد باعنوان ساخت و ارزیابی آزمایشگاهی کاتالیزورهای فرآیند کراکینگ هیدروکربن های مدل برش‌های نفتی که به راهنمایی دکتر مهدوی دانشیار گروه شیمی دانشگاه اراک انجام شده است تمرکز بر ساخت این کاتالیزورها با کارایی بالا و پایداری حرارتی مناسب، بوده است.

در این رساله، تهیه کاتالیزورهای فرآیند کراکینگ با توجه به چند جزئی بودن این کاتالیزورها از چند جهت مورد توجه قرارگرفته است. در جزء زئولیت به دلیل میکرو بودن حفره‌ها، تلاش در سنتز زئولیت‌هایی با اندازه حفرات بزرگتر متمرکز شده است تا بر محدودیت نفوذ ملکول های بزرگ‌تر غلبه کند از طرفی جایگزینی و ایجاد سایت های فعال با عناصر ارزان قیمت به جای عناصر خاکی کمیاب (Rare Earth) مورد توجه بوده است. در جزء ماتریکس، ساخت مواد مزوپور با اسیدیته مناسب و سایت های فعال که هم در به دام انداختن ناخالصی‌های خوراک و هم پیش کراکینگ مواد سنگین نفتی، بالاترین کارایی را از خود نشان دهند، مورد تحقیق قرار گرفته است.

این گروه تحقیقاتی موفق به ساخت سه نوع از این کاتالیزورها با فعالیت کاتالیزوری بالا و پایداری حرارتی مناسب شده است که بخشی از نتایج این تحقیقات در مجله Energy &Fuels از انتشارات American Chemical Society با ضریب تاثیر بالا و Q 1تحت عنوان:

 

Catalytic Study of the Hexadecane Cracking Over Novel and Efficient HY/Al-HMS/K 10 Hybrid Catalysts به چاپ رسیده است.

ل.م ۵۴