برای نخستین بار به‌صورت وبینار؛

سومین همایش ملی آموزش محیط زیست در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۸ کد : ۵۱۰۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۳
سومین همایش ملی آموزش محیط زیست برای نخستین بار به‌صورت وبینار در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد.
سومین همایش ملی  آموزش محیط زیست در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتراکبر رنجبرزاده دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در سومین همایش ملی محیط زیست که در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور در حال برگزاری است، دانشگاه پیام نور را الگویی برای دیگر دانشگاه ها در تحقق دانشگاه سبز دانست و گفت: برگزاری سومین همایش ملی محیط زیست به صورت وبینار نقش بسیار مهمی در افزایش آگاهی جامعه برای حفظ محیط زیست داشته و موجب تقویت جایگاه محیط زیست در کشور می شود.

وی افزود: برگزاری وبینار این همایش، امکان استفاده تمامی اقشار در سراسر کشور از ایده ها و نگاه های علمی در این همایش را فراهم می کند و این مسئله در ارتقای فرهنگ زیست محیطی بسیار موثر است.

دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه کشور ایران در بسیاری از عرصه ها در مقایسه با کشورهای همسایه پیشگام بوده اظهار داشت: امید که در زمینه رفع مشکلات زیست محیطی نیز بتوانیم با استفاده از ایده‌های خلاقانه صاحبنظران، نسخ قابل ارائه ای در مجامع بین‌المللی فراهم کنیم.

 

آموزش شناخت محیط زیست باید از کودکان آغاز شود

دکترآرش یوسفی رئیس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط‌بان سازمان حفاظت محیط زیست در این همایش ملی، با تاکید بر لزوم پیروی از سبک زندگی سازگار با محیط زیست گفت: در شرایط فعلی در کشور که با بحران های روزافزون محیط زیست روبه رو هستیم و آحاد جامعه با مشکلاتی از این دست روبه رو هستند، ضرورت برگزاری چنین همایش هایی بیش از پیش احساس می شود.

وی افزود: بحث آموزش و فرهنگ سازی محیط زیست در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری ضروری است.

دکتریوسفی توسعه سواد محیط زیست و اشاعه فرهنگ در آحاد جامعه را یکی از اهداف سازمان حفاظت محیط زیست دانست و تاکید کرد: آموزش شناخت محیط زیست باید از کودکان و در دوره پیش دبستانی آغاز شده و بصورت واحدهای درسی در مقاطع بالاتر ارائه شود. این شیوه آموزشی موجب می شود که نسلی دوستدار محیط زیست تربیت کنیم.

دکترسیدمحمد شبیری دبیر علمی این همایش نیز گفت: سومین همایش ملی آموزش محیط زیست با محوریت آموزش برای محیط زیست و با هدف ارتقای پایداری و مراقبت از محیط زیست برگزارمی شود و می تواند نقش برجسته ای درتحقق یکی از رسالت های اجتماعی دانشگاه داشته باشد.

وی با عنوان اینکه آموزش یکی از عوامل پیشران و موتور محرکه در جامعه به شمار می رود، افزود: درحوزه محیط زیست می توانیم با توجه به خصوصیات و تنوع موضوعات، مخاطبین و شیوه های آموزشی، برنامه ریزی های مختلفی را برای طیف گسترده ای از مخاطبان شامل؛ کودکان، نوجوانان، بزرگسالان در راستای حل معضلات موجود ارائه کنیم.

دکتر شبیری «رشته آموزش محیط‌زیست» را رشته ای بین رشته ای و حاصل تلفیق آموزش و محیط زیست دانست که هدف از ایجاد آن در دانشگاه پیام نور، ارتقای حساسیت در افراد و اتخاذ تصمیمات خلاقانه و آگاهی درخصوص تغییرات زیست محیطی است.

وی با اشاره به نقش دانشگاه پیام نور به عنوان هاب بین‌المللی آموزش الکترونیکی در برنامه ششم توسعه اظهارداشت: این دانشگاه با برخورداری از ساختار گسترده الکترونیکی برای اولین بار همایش ملی آموزش محیط زیست را به صورت وبینار (آنلاین و آفلاین) برگزار کرده است و این ویژگی امکان بهره مندی از این همایش را در سراسر کشور برای همگان فراهم کرده است.

رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست همچنین اظهارداشت: یکی از مهم ترین کارگروه هایی که کرسی یونسکو بر آن اهتمام ویژه دارد، تحقق مدیریت سبز دانشگاهی است که در این راستا، سومین همایش ملی آموزش محیط زیست با هدف صرفه‌جویی‌های اقتصادی از لحاظ بعد مسافتی و زمانی به‌صورت وبینار برگزار شد.

وی ارائه مقالات در سه پانل را از دیگر برنامه های روز اول این همایش دانست و گفت: ۱۳ نشست تخصصی در روز دوم و اختتامیه این همایش برگزار خواهد شد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴