با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

دکتر عباس افخمی عقدا به سمت "سرپرست دانشگاه بین‌المللی سازمان همکاری‌های اقتصادی گروه هشت" منصوب شد

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۳ کد : ۵۱۰۵۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۹۴۳
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی، دکتر عباس افخمی عقدا را به سمت "سرپرست دانشگاه بین‌المللی سازمان همکاری‌های اقتصادی گروه هشت (D.۸)" منصوب کرد.
دکتر عباس افخمی عقدا به سمت "سرپرست دانشگاه بین‌المللی سازمان همکاری‌های اقتصادی گروه هشت" منصوب شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دانشگاه بین‌المللی سازمان همکاری اقتصادی گروه هشت، یک دانشگاه بین‌المللی وابسته به سازمان همکاری اقتصادی گروه هشت (D.8) متشکل از کشورهای اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، نیجریه، مالزی و مصر با هدف کلی تقویت مبادلات دانشگاهی بین کشورهای عضو و اجرای بخش (۷) ماده (۵) نقشه راه گروه هشت است که به تقویت «همکاری علمی وفناوری به منظور نهادینه کردن موضوعات همکاری از طریق تأسیس مراکز تحقیقاتی دانشگاهی / مؤسسه‌ای گروه هشت» تأکید کرده است.

در حکم انتصاب دکتر افخمی عقدا آمده است:
با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جناب‌عالی در حوزه آموزش عالی و فعالیت‌های بین‌المللی، به استناد ماده ۸ اساسنامه دانشگاه بین‌المللی سازمان همکاری‌های اقتصادی گروه هشت (D.8) به موجب این حکم به سمت سرپرستی آن دانشگاه منصوب می‌شوید.
انتظار می‌رود با توجه به راه‌اندازی آن دانشگاه و فعالیت‌های انجام شده تاکنون، همچون تصویب اساسنامه، برای استقرار و ارتقای دانشگاه جهت نیل به اهداف مندرج در اساسنامه اهتمام بورزید و به منظور پیشرفت علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با اتکال به خداوند متعال نهایت کوشش خویش را به کار برید.
امیدوارم با سعی و اهتمام جناب‌عالی و بر اساس اهداف و سیاست‌ها و برنامه‌های تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی و بهره‌مندی از تجربه‌های مفید استادان، محققان و کارشناسان محترم و جلب مشارکت دانشگاهیان برای اعتلای نظام آموزش عالی کشور در حوزه بین‌الملل گام‌های مؤثری بردارید.

دکتر عباس افخمی عقدا، متولد سال ۱۳۴۰ در عقدا استان یزد و استاد شیمی تجزیه دانشگاه بوعلی سینا است. وی دانش‌آموخته کارشناسی رشته شیمی در سال ۱۳۶۵، کارشناسی ارشد رشته شیمی تجزیه در سال ۱۳۶۷ و دکتری رشته شیمی تجزیه در سال ۱۳۷۰ از دانشگاه شیراز می‌باشد.

ازجمله مسئولیت‌های علمی اجرایی وی می‌توان به مدیر گروه شیمی تجزیه، مدیر امور آموزشی، رئیس دانشکده علوم، معاون پژوهشی و آموزشی دانشگاه بوعلی سینا، عضو هیئت مدیره انجمن شیمی ایران (چندین دوره)، عضو شورای عالی انجمن شیمی ایران، دبیر شانزدهمین سمینار شیمی تجزیه ایران، دبیر پانزدهمین کنگره شیمی ایران و سردبیر نشریه Analytical and Bioanalytical Chemistry Research اشاره کرد.

نامبرده تألیف و ترجمه ۵ جلد کتاب، چاپ ۳۱۴ عنوان مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی، راهنمایی بیش از ۵۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و ۱۹ پایان‌نامه دکتری، ارائه بیش از ۱۵۰ مقاله در سمینارهای داخل و خارج از کشور را در کارنامه پژوهشی خود دارد.

پژوهشگر برگزیده سال دانشکده در سال‌های مختلف، پژوهشگر برگزیده سال دانشگاه بوعلی سینا انتخاب‌شده از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۳، دانشمند برتر کشورهای اسلامی، دانشمند برگزیده ISI از سال ۱۳۸۷ تاکنون، شیمیدان تجزیه برتر منتخب انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۸۹، استاد نمونه کشوری سال ۱۳۹۰ از افتخارات علمی دکتر افخمی می‌باشد.
وزیر علوم، همچنین از دکتر محمدی فر رئیس دانشگاه بوعلی سینا و دکتر ستار عزیزی مسئول راه اندازی این دانشگاه تشکر و قدردانی کرد.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۸ )