وزیر امور اقتصادی و دارایی در دانشگاه شیراز مطرح کرد:

لزوم فراهم کردن زمینه ورود اندیشه‌های جدید دانشگاهی به حوزه خط‌مشی‌گذاری‌های اقتصادی کشور

۱۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۴ کد : ۵۱۰۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۰
دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست هم‌اندیشی با اساتید و صاحب‌نظران دانشگاهی در دانشگاه شیراز بابیان اینکه پذیرای اندیشه‌های جدید دانشگاهیان هستیم، اظهار داشت: باید زمینه را برای ورود اندیشه‌های جدید دانشگاهی به حوزه خط‌مشی گذاری‌های اقتصادی کشور فراهم کنیم و با استفاده از ظرفیت اندیشه‌ورزان، در حوزه اقتصاد تحول ایجاد شود.
لزوم فراهم کردن زمینه ورود اندیشه‌های جدید دانشگاهی به حوزه خط‌مشی‌گذاری‌های اقتصادی کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، در ابتدای این دیدار، دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز به معرفی مختصر این دانشگاه و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فراوان آن پرداخت.

دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در جمع اساتید دانشگاه شیراز، این دانشگاه را یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور برشمرد و تصریح کرد: بدون تعارف، نشستن پای صحبت اساتید دانشگاه شیراز مایه مباهات است.

وی خاطرنشان کرد: نباید ارتباط با دانشگاه موسمی باشد و در حد ویترین بماند؛ بلکه ضروری است ارتباط با دانشگاه یک‌روند مانا و پویا داشته باشد و از چشمه‌های جوشان دانشگاهی به‌درستی استفاده شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید به راین که ارتباط دولت با دانشگاه باید مستمر باشد، متذکر شد: در شرایط اقتصادی و اجتماعی مختلف نیاز به پژوهش‌های کاربردی برای ارائه راهکارهای مناسب وجود دارد، لذا بر این باور هستیم که باید ارتباط دانشگاه‌ها با وزارت اقتصاد به‌صورت عمیق و مستمر باشد.

وی همچنین تأکید کرد: برای ورود دانشگاه‌ها و اندیشه‌ورزان به حوزه خط‌مشی‌گذاری‌های اقتصادی شاهد یک حلقه مفقوده هستیم به همین خاطر یکی از برنامه‌های محوری این‌جانب برای وزارت اقتصاد، تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی بود و در حال حاضر به‌طور مستمر از نظرات و اندیشه‌های اساتید دانشگاه در این هسته‌ها بهره می‌گیریم، امری که باید به استان‌ها نیز تعمیم یابد.

دکتردژپسند راه‌اندازی شبکه تحلیلگران جوان اقتصادی در کنار هسته‌های اندیشه‌ورزی را یکی دیگر از ظرفیت‌های جدید وزارت اقتصاد برای بهره‌گیری از ایده‌ها و نظرات دانشگاهیان در سراسر کشور خواند و افزود: باید شبکه دومی هم در همین ارتباط به‌منظور استفاده از همفکری اساتید دانشگاهی، بدون محدودیت سن، در همه زمینه‌های مربوط اعم از اقتصاد، مدیریت، صنعت، حسابداری راه‌اندازی شود که امیدواریم در آینده نزدیک از آن رونمایی کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر ضرورت استفاده دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت دانشگاه‌ها عنوان کرد: نظام علمی و پژوهشی کشور نیز باید کاملاً به‌روز، جامع و کاربردی باشد.

وی در ادامه این نشست به تشریح برنامه‌ها و اقدامات این وزارتخانه درخصوص مواردی چون نظام بودجه‌ریزی، بهبود محیط کسب‌وکار، بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاهیان در خط‌مشی گذاری‌های اقتصادی، سیاست‌های مالیاتی پرداخت.

دکتر دژپسند در ادامه، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس را مکلف کرد که منتقل‌کننده پیشنهادهای دانشگاه‌های این استان به وزارتخانه باشد.

در این نشست، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شیراز نظرات، پیشنهاد‌ها و انتقادهای خود را درخصوص مسائل کلان اقتصادی بیان کردند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴