در آیین افتتاحیه سومین دوره جایزه مصطفی(ص) در دانشگاه الزهرا(س) مطرح شد؛

شبکه‌ای شدن ارتباطات دانشمندان، منشاء خلق تمدن جدید است

۱۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۶ کد : ۵۱۰۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۹
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) در مراسم افتتاحیه سومین دوره اعطای این جایزه، گفت: امر تمدن در طول تاریخ بشر محصول مشارکت چند کشور بوده است و دانشمندان همیشه وامدار دانشمندان زمان خود بوده‎اند. ما دانش را نمی‌توانیم از هدف متعالی دور کنیم و علم ما همیشه نور بوده است و منشاء الهی دارد و موجب افزایش کارآمدی شبکه‌های علمی می‌شود.
شبکه‌ای شدن ارتباطات دانشمندان، منشاء خلق تمدن جدید است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه الزهرا (س)، حجت الاسلام والمسلمین عاملی در این آیین که مقارن با هفته وحدت در دانشگاه الزهرا (س) برگزارشد، راه کارآمدی و افزایش سرمایه علمی را ارتباطات شبکه‌ای برشمرد و تاکید کرد: هیچ دانشمندی به‌صورت مستقل منشاء دانش نبوده است؛ دانشمندان همیشه وام‌دار دانشمندان قبل از خود بوده اند.

وی با تقسیم تمدن ها به تمدن مادی و معنوی تاکید کرد: قطعاً تمدن های مادی، محصول تمدن معنوی، و بروز و ماندگاری تمدن معنوی، وام‌دار تمدن معنوی است. تمدن ها در یک بُعد برای ایجاد صلح، آرامش و احساس موفقیت و تعامل پدید آمده اند. امری که در دانش نیز دنبال می شود و اگر دانش را از اهداف متعالی آن دور کردیم، نیرنگ به جای آن می نشیند که برای نمونه منجر به تولید سلاح هسته ای و امثال آن می شود.

دکترعاملی ماهیت علم را نور برشمرده و معتقد بود که علم برای نورافشانی در زندگی بشر آمده است که منشا الهی دارد. علم ماهیت فرامکانی و فراجغرافیایی دارد و فناوری های جدید بر مبنای اتصال‌گرایی است؛ قدرت ارتباطات همزمان را فراهم می کند و همچنین دو توانایی، تراکم داده و افزایش تراکنش داده ای، دارد. با تبادل داده اتفاقی برای دانش روی می دهد که هرگز در تاریخ رخ نداده است.

وی قدرت فضای مجازی را در منبع نگاشتن همه مردم برشمرد و افزود: این امر یکی از خصوصیات شبکه های اجتماعی و ارتباطات مجازی است؛ حالا اگر پلتفرمی داشته باشیم که همه دانشمندان منبع علم باشند، قطعاً دوره ای طلایی در تاریخ علم رقم می خورد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ارتباطات دوفضایی در محیط فیزیکی و مجازی گفت: تکرار شبکه های اجتماعی در شبکه های مجازی مثل وجود برخی آزمایشگاه ها در فضای مجازی و ترکیب ظرفیت های شبکه های اجتماعی در محیط فیزیکی موجب نوآوری در محیط مجازی می شود مانند نوآوری هایی در حوزه پزشکی که از آنها با نام، تله یاد می شود؛ مثل تله پزشکی، تله پرستاری، تله جراحی که پزشکی از راه دور، پرستاری و جراحی از راه دور هستند.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی عناصر اصلی را در ارتباطات مجازی برشمرد و گفت: وجود گره های ارتباطی، ارتباط متقابل بین گروه‌ها، تعامل موژولار بین گروه‌ها، تشخیص و به حساب آوردن یکدیگر از این عناصر است و برای نمونه اگر دانشمندان جهان اسلام یکدیگر را نشناسند اصلاً ارتباطی شکل نمی گیرد.

وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام وجوه مشترک زیادی دارد، گفت: جمهوری اسلامی در پرتو دیگرهراسی ها و اسلام هراسی ها گم شده است و این مسائل موجب ترس هایی شده است، در حالی که وجوه مشترک جهان اسلام عامل تشویق‌کننده برای همکاری ها است، همکاری‌ها و وصل چندرشته ای مسائل بزرگ مرتبط با حیات طیبه جامعه می شود.

حجه الاسلام عاملی در پایان بیان داشت: دانش بدون مرز است و فضای مجازی فضایی جایگزین برای طرح و ارائه دانش پدید آورده است، سیاست همکاری و باهم‌بودن مسلمانان و جامعه دانشمندان اسلامی را به اهداف باشکوه می رساند. اعطای جایزه مصطفی (ص) در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه‌سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری، همچنین به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

 


هدف استپ بازگشت به عصر طلایی و دوره باشکوه پیشرانی جهان اسلام در توسعه علم و فناوری است

دکترسعید سهراب پور، مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ششمین نشست استپ نیز در مراسم افتتاحیه سومین جایزه مصطفی، گفت: امروز مفتخریم که با تلاش دبیرخانه اجرایی نشست استپ، میزبان حضور نزدیک به ۷۰ نفر از مدیران مراکز آموزشی و دانشمندان از ۳۰ کشور دنیا با تمرکز به سطوح بخشی؛ سلامت و همبست آب و انرژی و همچنین سطوح کارکردی؛ ارتباطات علم، بانوان و علم و فناوری، تامین مالی علم و فناوری هستیم.

وی تاکید داشت که ششمین نشست استپ با هدف بازگشت به عصر طلایی و دوره باشکوه پیشرانی جهان اسلام در توسعه علم و فناوری، در نظر دارد ضمن توجه دادن همگان به ظرفیت کشورهای اسلامی و نخبگان، فرصتی را فراهم کند تا این ظرفیت های بی بدیل در مسیر حل چالش های جهان اسلام قرار گیرد.

دکترسهراب پور گفت: تنوع موضوعات و حوزه های استپ امسال در طول سال های گذشته بی سابقه بوده است. نشست استپ برای نخستین بار با همکاری پنج دانشگاه از جمله دانشگاه‌های الزهرا (س)، امام صادق (ع)، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، صداوسیما و همکاری ۹ دانشگاه و پژوهشگاه شامل: دانشگاه‌های ارومیه، اصفهان، امیرکبیر، تهران، پژوهشکده آیندگان، پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه صنعت نفت و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزارمی شود؛ همچنین برگزاری ۲۰ جلسه کمیته علمی با مشارکت بیش از ۶۰ دانشمند در هر حوزه تخصصی، برگ زرین دیگری محسوب می شود.

دبیر ششمین نشست استپ بیان کرد: استپ ششم در نظر دارد در قالب برنامه‌های هدفمند، فرصتی را فراهم کند تا دانشمندان و صاحبنظران حوزه علمی در قالب برنامه استپ ‎ نت، زمینه تعامل و به اشتراک ‎ گذاری میان دانشمندان بنابر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها دانشمندان هرچه بیشتر تسهیل شود.

در ششمین نشست استپ ضمن تعیین مسائل کلان جهان اسلام در حوزه علم و فناوری، صاحبنظرانی نیز حضور دارند که توانستند با محوریت جهان اسلام فعالیت های را ارایه کنند. امیدواریم این نشست استپ، فرصت رفع چالش های بیشتری را فراهم کند. درحال حاضر جهان اسلام با چالش‌های پیش پا افتاده دست به گریبان است و دانشمندان جهان اسلام باید برای آن، راه حل‌هایی را بیابند؛ باور داریم که دانشمندان جهان اسلام، پیشرانان علم و موتور متحرک جهان اسلام هستند.

وی در انتها اظهار امیدواری کرد که این رویکرد در برنامه های بعدی استپ که در دیگر کشورها برگزار می‌شود، استمرار پیدا کند.

 


بنیاد مصطفی (ص) با محوریت اعتباربخشی ظرفیت سازی و گفتمان‌سازی در خدمت جامعه اسلامی است

دکترمهدی صفاری نیا، مدیر بنیاد مصطفی (ص) در مراسم افتتاحیه سومین جایزه مصطفی، مقارن با هفته وحدت در دانشگاه الزهرا برگزارشد، گفت: بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) بر پایه دانش؛ آشکارترین مسیر عزت و قدرت ملت‌ها و بر پشتوانه تمدن غنی که در شش قرن، با تکیه بر دانایی، پرچم علم را به دست عالمانی همچون خوارزمی ها، رازی‌ها و بیرونی‌ها بوده، تاسیس شده است.

وی ماموریت بنیاد مصطفی را بر پایه پرورش ارتقای ظرفیت و نقش‌آفرینی علم و فناوری و نوآوری در تمدن اسلامی تبیین کرده افزود: بنیاد علم و فناوری مصطفی با محوریت اعتباربخشی ظرفیت سازی و گفتمان‌سازی در خدمت جامعه اسلامی است و به موجب اعتباربخشی و هم افزایی و تصویرسازی جهانی از جهان اسلام به عنوان تمدنی پیشرو در عرصه جهانی دانشمندان برجسته را در دوره سوم جایزه مصطفی روز دوشنبه ۲۰ آبان در تالار وحدت تقدیر می کند.

دکترصفاری نیا با تقدیر از حضور بیش از ۱۰۰ دانشمند از بیش از ۳۰ کشور جهان در این دوره از برگزاری جایزه مصطفی (ص) و هفته مراسم جایزه از امروز، بیان کرد: بنیاد مصطفی برای بهره برداری موثر از توانمندی جهان اسلام نسبت به ایجاد شبکه ای از فعالان زیست بوم علم و فناوری همت گذاشته است که بخشی از این فعالیت ها در قالب ششمین نشست تبادل علم و فناوری ( STEP ) در کشورهای اسلامی در بخش های سلامت و همبست آب و انرژی در دانشگاه های تهران و برنامه ی دیگری در قالب نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام( EISA ) در قالب دیدارهای تجاری و کارگاه های آموزشی یا ارائه ها با حضور ۴۰ شرکت فعال از ۱۵ کشور در کارخانه نوآوری آزادی برگزار می شود‌.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴