با امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه تبریز و راه‌آهن آذربایجان؛

قطار دانشجویی« ریل باس» برای مسیر تبریز - جلفا و بالعکس راه‌اندزای شد

۱۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۶ کد : ۵۰۹۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۵۳۷
قطار دانشجویی« ریل باس» برای روزهای پنج‌شنبه و جمعه هر هفته برای مسیر تبریز - جلفا و بالعکس با امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه تبریز و راه‌آهن آذربایجان راه‌اندازی شد.
قطار دانشجویی« ریل باس» برای مسیر تبریز - جلفا و بالعکس راه‌اندزای شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، این تفاهم‌نامه در ۴ ماده به همراه تبصره و آیین‌نامه اجرایی آن به امضای دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز، مهندس شاپور ارصلانی مدیر کل راه آهن آذربایجان، مهندس بهروز مهدوی فرماندار شهرستان تبریز و دکتر سید صمد حسینی مشاور رئیس دانشگاه و رئیس پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های تبریز رسید.

رئیس دانشگاه تبریز درباره جزئیات و مفاد این تفاهم‌نامه همکاری گفت: این تفاهم‌نامه بین دانشگاه، اداره کل راه آهن آذربایجان و فرمانداری شهرستان تبریز برای راه اندازی قطار دانشجویی «ریل باس» برای روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته برای مسیر تبریز جلفا و بالعکس منعقد شده است.

دکتر مجیدی در ادامه با تاکید بر اینکه راه‌اندازی این خط ویژه در راستای مذاکرات مدیران دانشگاه و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای انتقال سریع و ارزان دانشجویان صورت گرفته است، تصریح کرد: مدت تفاهم‌نامه برابر تقویم آموزشی دانشگاه تبریز برای سال تحصیلی ۹۸ و ۹۹ بوده و قابلیت اجرایی این تفاهم‌نامه برای سال‌های آتی با درخواست این دانشگاه معتبر خواهد بود.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این «ریل باس» برای استفاده و بهره‌مندی تمامی دانشجویان این منطقه نیز آزاد است، یادآور شد: ساعت حرکت قطار از تبریز به سمت جلفا، ۶ صبح روزهای مذکور هر هفته و برگشت آن ساعت ۱۷.۱۵ عصر خواهد بود و تغییرات احتمالی نیز در ساعات حرکت فقط از طرف دانشگاه تبریز اعلام خواهد شد.

گفتنی است دانشگاه تبریز، با پشتوانه بیش از ۷۰ سال سابقه موثر در زمینه آموزش و پژوهش و در راستای پاسخ به تقاضای روزافزون داوطلبان تحصیلات عالی در داخل و خارج از کشور و با توجه به برنامه های راهبردی بلندمدت علمی، آموزشی و پژوهشی خود، پردیس بین المللی ارس را راه‌اندازی کرده است.

این پردیس در واقع واحدی از مجموعه دانشگاه تبریز است که در منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس (جلفا) که جاذبه های توریستی و تجاری فراوانی را نیز دارا می باشد، به منظور توسعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی دانشگاه در سطح ملی و بین المللی در این منطقه تاسیس و در ابتدا از مهر ۱۳۸۸ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون با پذیرش دانشجو در بیش از صد رشته و گرایش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی فعالیت های علمی خود را گسترش داده است و همچنین با ایجاد و راه‌اندازی پردیس خودگردان تبریز در سال ۹۲ و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، فعالیت‌های علمی خود را ارتقاء داده است.

ل.م ۵۴


( ۱ )