رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی مطرح کرد:

مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری؛ از ضروریات گشایش‌های مورد نیاز توسعه علمی کشور

تعداد بازدید:۱۱۴۴
همایش ملی مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری (یادمان دکتر قانعی راد)  با حضور جمعی از صاحب‌نظران و اندیشمندان کشور به میزبانی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.
مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری؛ از ضروریات گشایش‌های مورد نیاز توسعه علمی کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در این همایش دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و دبیر این همایش گفت: هیچکس شایسته‌تر از دانشگاه و نهادهای دانشگاهی و خود دانشگاه برای نقد دانشگاه نیست. وظیفه ما این است که خودمان دانشگاه را نقد کنیم. نقد دانشگاه جهت دفاع از دانشگاه است و باید جدی‌تر گرفته شود.
وی یادآور شد: بیش از ۸۵ سال است که دانشگاه در ایران تاسیس شده است و الان زمان آن است که جدی‌تر به آموزش عالی بپردازیم و سعی کنیم کارویژه‌های آن را به صورتی کامل بررسی کنیم.
دکتر میرزایی افزود: مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری از ضرورت‌هایی است که برای برون‌رفت از مشکلات و ایجاد گشایش‌های مورد نیاز توسعه علمی کشور و توسعه کشور باید بیش از پیش به آن بپردازیم.
وی در ادامه به دلایل اینکه این همایش با یاد قانعی راد نام‌گذاری شده است اشاره کرد و گفت: این نام‌گذاری به این دلیل بوده است که دکتر قانعی راد در سه حوزه مطالعات اجتماعی و فرهنگی و علم و فناوری کنشگر و دانشمندی مثال‌زدنی است و قانعی راد پس از مرگش زنده‌تر شد و حیات علمی قانعی راد پس از درگذشتش بیشتر شده است، چرا که به مسائلی اساسی توجه می‌کرد و در حوزه سیاستگذاری و حوزه عمومی تؤام حضور موثر داشت.
پنل‌های دفاع از دانشگاه، اخلاق آکادمیک، ایده دانشگاه، جنسیت و آموزش عالی، پادرهوایی (precarity) آکادمیک، مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، مطالعات فرهنگی و اجتماعی علم و فناوری از جمله پنل‌هایی است که در این همایش یک‌روزه برگزار شد.

ل.م ۵۴


( ۲ )