در راستای اعمال مدیریت سبز صورت گرفت؛

صرفه‌جویی ۱۶هزار برگ کاغذ و ۵هزار لیتر آب در چهار ماه اخیر در دانشگاه صنعتی ارومیه

۱۵ آبان ۱۳۹۸ | ۰۷:۴۸ کد : ۵۰۹۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۷
دانشگاه صنعتی ارومیه در راستای اعمال مدیریت سبز، با حذف کاغذ از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و گزارش طرح‌های پژوهشی، توانست ۱۶هزار برگ کاغذ و ۵هزار لیتر آب در چهار ماه اخیر صرفه‌جویی کند.
صرفه‌جویی ۱۶هزار برگ کاغذ و ۵هزار لیتر آب در چهار ماه اخیر در دانشگاه صنعتی ارومیه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی ارومیه، در راستای دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حذف کاغذ از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و گزارش طرح‌های پژوهشی از تیرماه ۱۳۹۸ با تصویب شورای تحصیلات تکمیلی و شورای پژوهشی دانشگاه در دستور اجرا قرار گرفت.
بررسی آماری تعداد جلسات دفاع از پایان نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرح‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه نشان می‌دهد با حذف بیش از ۱۵۰ جلد گزارش کاغذی، در مصرف حدود ۱۶ هزار برگ کاغذ در چهار ماه اخیر صرفه‌جویی شده است.
بررسی‌های علمی نشان می‌دهد، از هر درخت تنومند با ارتفاع ۱۲ متر، بطور متوسط ۱۶ بسته ۵۰۰ برگی کاغذ A4 تولید می‌شود. بنابراین، با درنظر گرفتن حدود ۱۵۶ لیتر آب مصرفی برای تولید هر بسته ۵۰۰ برگی کاغذ A4، آمار فوق بیانگر صرفه جویی در مصرف حدود ۵هزار لیتر آب و جلوگیری از قطع حداقل دو اصله درخت تنومند در چهارماه اخیر است.
با توجه به جمعیت ۶۰۰ نفری دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تعداد ۱۱۱ نفر عضو هیئت علمی در این دانشگاه، به نظر می‌رسد اجرای طرح حذف کاغذ از پایان‌نامه‌های دانشجویی و گزارش‌های علمی - تحقیقاتی در دانشگاه‌های صاحب جمعیت بزرگ دانشجویی، در درازمدت دستاوردهای قابل‌توجهی در حوزه مدیریت سبز و محیط زیست به دنبال خواهد داشت.
گفتنی است پیش از این، حذف کاغذ از پایان‌نامه‌ها و گزارش‌های علمی در ابلاغ شماره ۷۳۳۹۲/۲ مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توصیه شده بود.
ل.م ۵۴


( ۲ )