معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مطرح کرد:

جشنواره بین‌المللی فارابی؛ رونق‌بخش علوم انسانی و اسلامی

۱۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۸ کد : ۵۰۸۱۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۵۲
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جشنواره بین‌المللی فارابی موجب رونق علوم انسانی و اسلامی می‌شود.
جشنواره بین‌المللی فارابی؛ رونق‌بخش علوم انسانی و اسلامی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ظهر امروز (شنبه) با حضور با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دبیر جشنواره، دکتر حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه جشنواره، سیدعبدالامیر نبوی، دبیر علمی جشنواره و علی میرزایی مدیر اجرایی جشنواره در سازمان مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر غفاری، با تبریک پیش رو بودن ۱۳ آبان و نیز قرارداشتن در ایام مبارک ماه ربیع از زحمات دبیرخانه جشنواره تشکر کرد و گفت: با تغییراتی که جوامع انسانی با آنها مواجه هستند، لزوم توجه به علوم انسانی و اسلامی روز به روز بیشتر می شود. در دیدار اخیر نخبگان با مقام معظم رهبری، اگرچه بیشتر صحبت‌ها از سوی نخبگان علوم فنی و تجربی بود اما رهبر انقلاب در سخنان خود تاکید کردند که لزوم توجه هرچه بیشتر به علوم انسانی بایستی به شکل یک ضرورت قرار بگیرد و مشخصاً گفتند چرا وقتی در دیگر حوزه‌ها شاهد درخشش ایران هستیم، در حوزه علوم انسانی شاهد چنین درخشش‌هایی نباشیم؟

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه با تاکید بر اینکه چنین جشنواره‌هایی موجب رونق علوم انسانی و اسلامی می‌شود اظهار داشت: امروز با تجربه‌ای که جشنواره فارابی به دست آورده توانسته است به مرحله‌ای برسد که مرجعیت این حوزه را در اختیار داشته باشد؛ این جشنواره علاوه بر وجهه اسلامی و انسانی، وجهه بین‌المللی هم دارد که ارزش جشنواره را بالا می‌برد چرا که مقالات بررسی شده نه فقط در مقیاس ملی بلکه در مقیاس بین‌المللی به ارزیابی گذاشته می‌شوند.

وی در ادامه افزود: جشنواره فارابی به ترویج گفتمان‌سازی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کمک می‌کند و همچنین می‌تواند در ترغیب جوانان به علوم انسانی موثر واقع شود. امروز اقبال به رشته‌های غیر علوم انسانی در میان نخبگان بیشتراست. این جشنواره می‌تواند به اقبال به علوم انسانی کمک کند.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در خاتمه ابراز امیدواری کرد، این دوره از جشنواره مانند گذشته، اما با درخشش بیشتر، علوم انسانی را از لحاظ نظری و سیاستی در جایگاه بالاتری قرار دهد.

ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴