در راستای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌؛

مدرسه سه کلاسه خیریه دانشگاه علامه‌طباطبائی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

۱۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۳ کد : ۵۰۸۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۳
مدرسه ۳ کلاسه کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبائی با حضور دکتر حسین سلیمی، رئیس این دانشگاه در منطقه دشت‌یاری سیستان و بلوچستان افتتاح شد.
مدرسه سه کلاسه خیریه دانشگاه علامه‌طباطبائی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر سلیمی و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علامه طباطبایی در سفری دو روزه به منطقه دشت‌یاری استان سیستان و بلوچستان مدرسه ۳ کلاسه این منطقه را افتتاح کردند.

این منطقه، بزرگ‌ترین و محروم‌ترین منطقه آموزشی ایران است که این مدرسه به همت کانون خیریه دانشگاه علامه طباطبائی و موسسه خیریه دانشجویی «دست یاری به دشتیاری» و در راستای فعالیت‌های محرومیت‌زدایی آموزشی احداث شده است.

بر اساس این گزارش، بیشتر هزینه ساخت مدرسه ۳ کلاسه دخترانه متوسطه اول روستای کلسکان از محل بازارچه‌های کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه‌طباطبائی برای ۴۰ دانش‌آموز دختر این روستا تامین شده است.

در آئین افتتاح این مدرسه، دکتر حسین سلیمی در یادداشتی برای دانش‌آموزان این منطقه نوشت: «فرزندان عزیز، ایران ما منتظر است که شما هرچه زودتر به مقام رشد و اعتلا برسید. ما در دانشگاه های بزرگ کشور منتظر شما هستیم. شما امید آینده سیستان و بلوچستان و همه ما هستید».

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی همچنین طی این سفر از روند فعالیت‌های آموزشی موسسه «دست یاری به دشتیاری» شامل مدارس در دست ساخت و توسعه کیفیت آموزش در مقاطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی بازدید کرد و کلنگ ساخت دبستان ۱۲ کلاسه روستای پیرسهراب برای ۲۴۵ دانش آموز پیش دبستانی و ابتدایی هم به زمین زده شد.

در روز نخست سفر رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی به این منطقه در دیداری با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، توافقاتی هم جهت مشارکت دانشگاه علامه‌طباطبائی در بهبود وضعیت آموزشی در حوزه آموزش و پرورش و همچنین آموزش عالی صورت گرفت که به زودی این توافق‌ها وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

رحمدل بامری، معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار هم در این زمینه از اقدامات دانشگاه علامه طباطبائی تقدیر و تشکر کرد.

وی در ادامه افزود: سرانه فضای آموزشی در شهرستان چابهار کمتر از ۲ مترمربع است که در صورت ساخت ۲ تا ۳ هزار کلاس درس جدید این سرانه به استاندارد هشت مترمربعی کشور می‌رسد.

بامری ابراز امیدواری کرد که با کلنگ‌زنی مدرسه ۱۲ کلاسه روستای پیرسهراب و با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال، بخشی از مشکلات کمبود فضای آموزشی در این منطقه محروم مرتفع شود.

گفتنی است، موسسه خیریه دانشجویی “دست یاری به دشت‌یاری” از سال ۱۳۹۴ توسط دانشجویان عضو کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبائی بنیان‌گذاری شده است و در سال ۱۳۹۶ به عنوان جوانترین موسسه خیریه در زمینه محرومیت زدایی آموزشی به ثبت رسمی رسید. این موسسه در پنج زمینه مدرسه‌سازی (بازسازی یا ساخت مدارس)، مدرسه‌داری (حفظ و نگه‌داری مدارس ساخته شده)، مدرسه‌یاری (توسعه کیفیت آموزشی مدارس از ابتدایی تا پیش دانشگاهی)، اشتغال‌زایی مبتنی بر مدارس و توانمند سازی روستایی فعالیت می‌کند و تاکنون ۵ مدرسه با ۲۶ کلاس درس برای ۷۸۰ دانش آموز ساخته و تحویل داده است. این موسسه در حال حاضر ۱۶ مدرسه با ۱۱۸ کلاس درس برای ۳هزار و ۵۰۰ دانش آموز در دست ساخت دارد که ۹۴ کلاس درس آن در قالب ۱۵ مدرسه تا پایان سال ۹۸ تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )