به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی؛

نخستین همایش ملی «مدرسه فردا» آغاز به کار کرد

۰۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۷ کد : ۵۰۷۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۵
نخستین همایش ملی «مدرسه فردا» امروز (چهارشنبه) با حضور مسئولان استانی و دانشگاهی به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی آغاز به کار کرد.
نخستین همایش ملی «مدرسه فردا» آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، مهندس بهروز ندایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: در همایش‌های علمی باید جامعه هدف مشخص شود تا بتواند خروجی لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود که مسئولان برگزاری همایش‌های علمی، نتایج مقالات علمی ارائه شده را در اختیار مسئولان تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز بگذارند.

ندایی با اشاره به اهمیت اصلاح ساختار در آموزش و پرورش تصریح کرد: تغییرات برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید از آموزش و پرورش شروع شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل با اشاره به اینکه در حوزه آموزش و پرورش نیاز به تصمیم‌گیری در سطح کلان است، افزود: برای توسعه پایدار در کشور باید در آموزش و پرورش کارهای اساسی انجام شود و این کار با اجرا شدن سند بنیادین آموزش و پرورش محقق‌شدنی است.

دکتر محمد نریمانی رئیس اولین همایش ملی «مدرسه فردا» و رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: مدارس برای رشد دانش‌آموزان باید بسترسازی کند.

وی با بیان اینکه جای مشاوره‌های تخصصی و کارآمد در مدارس خالی است، ادامه داد: دانشگاه وظیفه دارد که مشاورهای خبره تربیت کند تا آنها در مدارس و جامعه کار مشاوره را به خوبی انجام دهند.

دکتر نریمانی با اشاره به اینکه هیچ چیزی لذتبخش‌تر از کمک به دانش‌آموزان نیست، ادامه داد: انسان با کمک به دانش‌آموزان احساس جوانی و نشاط می‌کند و این کار به خود فرد انرژی مثبت می‌دهد.

رئیس اولین همایش ملی «مدرسه فردا» افزود: همایش‌های علمی باید برنامه‌های آموزشی و تربیتی خود را به مدارس امروز و فردا ارائه دهد تا آنها بتوانند از این پژوهش‌ها به صورت عملی استفاده کنند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل اظهار داشت: تعلیم و تربیت در جامعه دارای ۴ رکن معلم، دانش آموز، مدرسه و خانواده است.

وی اضافه کرد: نعمت تعلیم و تزکیه از بالاترین نعمت‌ها است و خداوند خودش را مربی معرفی کرده و برای این کار بر ما منت گذاشته است.

حجت الاسلام و المسلمین حسنی ادامه داد: در روز قیامت هر معلمی که نقش معلمی را به خوبی ایفا کند در نقش یک امت محشور می شود و حقیقت علم رسیدن به توحید است و اگر علمی انسان را به توحید نرساند، علم نیست بلکه جهل است.

دکتر ترحم مصری معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در جامعه امروزی شریان های آموزشی به مراکز دیگری واگذار شده است.

وی ادامه داد: باید فلسفه آموزشی تغییر پیدا کند و باید به دانش آموزان یاد بدهیم که روی محتوا کار کنند.

دکتر مصری اضافه کرد: وظیفه ما ارائه و دفاع از روح حقیقت است و ما باید بتوانیم این فضیلت را در دانش‌آموزان و دانشجویان تقویت کنیم.

دکتر عادل زاهد بابلان عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی و دبیر علمی اولین همایش ملی «مدرسه فردا» گفت: جهان مدرسه بزرگی است و خداوند اولین معلم و پیامبران و امامان با واسطه معلمان بعدی بوده اند.

وی با اشاره به اینکه باید خود را با تغییرات فرهنگی و نظم جهانی هماهنگ کنیم، ابراز امیدواری کرد: با شناسایی روند تغییرات و آماده شدن برای آینده، تغییرات را مدیریت کنیم.

گفتنی است در ادامه این همایش پژوهشگران به ارائه مقالات خود پرداختند.

ل.م ۵۴