افتتاح ۵ مرکز نوآوری تخصصی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۲۸ مهر ۱۳۹۸ | ۲۲:۰۴ کد : ۵۰۶۳۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۴
پنج مرکز نوآوری تخصصی در دانشکده‌های برق، مکانیک، پزشکی، نساجی و کامپیوتر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد.
افتتاح ۵ مرکز نوآوری تخصصی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مراسم افتتاح پنج مرکز نوآوری تخصصی در دانشکده های مهندسی برق، مکانیک، پزشکی، نساجی و کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، دکتر منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور و دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
همچنین یک شتاب‌دهنده کسب و کار معدنی و یک مرکز تحقیق و توسعه در دانشگاه در کنار افتتاح مراکز نوآوری نیز راه‌اندازی شدند.
مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دانشکده مهندسی برق که مساحتی برابر با ۳۱۵ متر مربع دارد، ظرفیت حداقل ۱۶ تیم سه نفره را داراست.
دانشکده مهندسی مکانیک این مرکز با مساحت ۳۱۵ متر مربع ظرفیت حداقل ۱۶ تیم سه نفره را در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر دارد.
مرکز نوآوری دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر به مساحت ۴۰۰ متر مربع واقع در ضلع جنوبی طبقه چهارم دانشکده مهندسی پزشکی احداث شده که دارای ۳ فضای مجزا با امکانات نمونه‌سازی، تیم‌های فناور و شتاب‌دهنده‌ها و فضای اداری به منظور استقرار مدیریت و تیم‌های اجرایی است.
مرکز نوآوری دانشکده مهندسی نساجی در فضایی به مساحت ۲۰۰ متر با ظرفیت ۸ تیم سه نفره در طبقه هشتم دانشکده مهندسی نساجی احداث شده است.
همچنین مرکز نوآوری دانشکده مهندسی کامپیوتر در فضایی به مساحت ۱۰۰ متر مربع در طبقه هم‌کف دانشگاه مهندسی کامپیوتر واقع شده که در راستای توسعه فناوری‌های دیجیتال و کاربردی‌سازی آنها این مرکز راه‌اندازی شده است.

هوشمندسازی شهرها با ایجاد مراکز نوآوری
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح پنج مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه فعالیت‌های دانش‌بنیان باید محور همه تحولات جامعه قرار گیرد، گفت: شهر تهران پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به شهر هوشمند دارد.
دکتر سورنا ستاری با بیان اینکه حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان از وظایف ما به شمار می‌رود، افزود: زمانی تیم‌های فناور به دنبال سرمایه‌گذار بودند، ولی در حال حاضر با راه‌اندازی مراکز نوآوری، سرمایه‌گذاران به سراغ تیم‌های فناور می‌روند.
وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم که از راه‌اندازی مراکز نوآوری در دانشگاه‌ها حمایت کنیم، اظهار کرد: مراکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حالی‌که به طور کامل راه اندازی نشده است، فضای آن پر شده و این موضوعی است که ما باید به آن بها دهیم.
دکتر ستاری با تاکید بر اینکه باید فعالیت‌های دانش‌بنیان محور همه امور جامعه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در کشور باید به گونه‌ای باشد که همه اتفاقات اجتماعی و فرهنگی ما و تحولات اجتماعی در این حوزه رخ دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور مراکز نوآوری را متحول‌کننده چهره شهرها دانست و خاطرنشان کرد: شهر تهران پتانسیل بالایی در جذب واحدهای فناور دارد و برج‌های فناوری ایجاد شده از شهرها می‌تواند چهره شهرها را به سمت هوشمند شدن سوق دهد.


استقرار ۱۵۰ واحد فناور در مراکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه ۹ دانشگاه دیگر این دانشگاه مجهز به مراکز نوآوری تخصصی می‌شوند، گفت: در حال حاضر ۱۵۰ واحد فناور در مراکز نوآوری این دانشگاه مستقر شده‌اند.
دکتر سید احمد معتمدی نیز فعالیت‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در راستای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم دانست و افزود: برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم ما سه برنامه را دنبال می‌کنیم که یکی از آنها افزایش قراردادهای صنعتی است.
وی اضافه کرد: هر چند که به دلایل مشکلات اقتصادی دریافتی‌های ما از قراردادهای صنعتی کاهش یافته است، ولی تلاش داریم تا پایان سال با وجود محقق شدن قراردادهای پروژه‌های ملی گام مهمی در افزایش تعداد قراردادهای صنعتی برداریم.
دکتر معتمدی، توسعه برنامه‌های مهارت‌افزایی و کارآفرینی را از دیگر برنامه‌های دانشگاه صنعتی امیر کبیر برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم نام برد و یادآور شد: در این مراسم پنج مرکز نوآوری و یک مرکز شتاب دهی کسب و کارهای معدنی راه‌اندازی می‌شود که با ظرفیت‌های ایجاد شده تعداد واحدهای فناور مستقر در این مراکز به ۱۵۰ واحد افزایش می‌یابد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه همه دانشکده‌های این دانشگاه دارای یک مرکز نوآوری خواهند شد، اظهار کرد: علاوه بر این پنج مرکز نوآور تخصصی که در دانشکده‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، نساجی و کامپیوتر راه‌اندازی می‌شود، ۹ دانشکده دیگر نیز تقاضای راه‌اندازی مراکز نوآوری را دارند.
به گفته وی، دانشکده‌های مهندسی عمران، صنایع، نفت، مدیریت و هوا فضا نیز دارای مراکز نوآوری تخصصی خواهند شد.
دکتر معتمدی با اشاره به راه‌اندازی برج دوم فناوری این دانشگاه در خیابان ولیعصر تا پایان امسال، تاکید کرد: با راه‌اندازی این مراکز ظرفیت پذیرش واحدهای فناور تا تابستان سال آینده به دو برابر افزایش می‌یابد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷ 


( ۱ )