همکاری‌ دانشگاه‌های عضو اتحادیه اوراسیا با دانشگاه تبریز توسعه می‌یابد

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۸ کد : ۵۰۵۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۳۷
مصطفی آیدین رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا در دیدار با دکترمیررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز با بررسی راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک، خواستار توسعه همکاری‌های بیشتر علمی دانشگاه‌های عضو اتحادیه اوراسیا با دانشگاه تبریز شد.
همکاری‌ دانشگاه‌های عضو اتحادیه اوراسیا با دانشگاه تبریز توسعه می‌یابد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر مجیدی در این دیدار ضمن تشکر و ابراز خوشحالی از حضور وی در این دانشگاه و شهر تبریز گفت: تبریز مهد تاریخ، تمدن، علم و ادب ایران است و در این راستا نیز دانشمندان و عالمان بزرگی را تربیت کرده است.

وی افزود: حدود ۸۰۰ سال پیش دانشگاه کارآفرینی به نام ربع رشیدی در شهر تبریز وجود داشت که در این مرکز در بیشتر رشته‌های موردنیاز آن روز جامعه، در اکثر زبان‌های زنده دنیا دانشجو تربیت می‌شد که دانشگاه تبریز نیز در امتداد همین دانشگاه تأسیس‌شده است.

رئیس دانشگاه تبریز بابیان اینکه این دانشگاه در سال ۱۳۲۶ با تأسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، ۱۰ مرکز پژوهشی و قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی و ۲۵ هزار نفر دانشجو و یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی و بزرگ کشور است، یادآور شد: این دانشگاه در خط مقدم توسعه ارتباط بین‌المللی با دیگر دانشگاه‌های دنیا است و ازاین‌رو در حال حاضر با حدود ۲۰۰ دانشگاه دنیا تفاهم‌نامه همکاری مشترک دارد که از این تعداد نزدیک ۸۰ مورد آن با دانشگاه‌های ترکیه است.

وی در خاتمه تأکید کرد: دانشگاه تبریز با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف تولید علم و فناوری دارد، آماده هرگونه توسعه همکاری‌های مشترک با دیگر دانشگاه‌های جهان و به‌خصوص با دانشگاه‌های عضو اتحادیه اوراسیا است.

مصطفی آیدین رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا نیز که به منظور شرکت در دومین آکادمی بین‌المللی یوراس EURAS به میزبانی دانشگاه تبریز به شهر تبریز سفر کرده، در این دیدار با تشریح برخی پتانسیل‌های دانشگاه‌های عضو این اتحادیه، خواستار همکاری بیشتر در حوزه‌های مختلف با دانشگاه تبریز شد.

وی تأکید کرد: دانشگاه‌های عضو اتحادیه در حوزه‌های مختلف تولید علم و فناوری ظرفیت‌های فراوانی دارند که باید از این پتانسیل برای شکوفایی و توسعه کشورها و ملت‌های منطقه استفاده شود.

آیدین همچنین ضمن تشریح تجربیات اتحادیه دانشگاهی اوراسیا در برقراری شبکه دانشگاهی مبتنی بر تبادل علم و فناوری و نیز تجربیات خود در تأسیس دانشگاه بزرگ آیدین استانبول با برنامه‌های نوین آموزشی و فناورانه، آمادگی خود را جهت انتقال این تجربیات و نیز استفاده از پتانسیل عالی دانشگاه تبریز به‌عنوان دانشگاهی با قدمت دیرینه، اعلام کرد.

 

آکادمی بین‌المللی یوراس در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد
دومین آکادمی بین‌المللی "یوراس"EURAS با حضور مصطفی آیدین، رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا و جمعی از مدیران و کارشناسان همکاری‌های بین المللی دانشگاه ها و همچنین اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاه های منطقه شمال‌غرب کشور به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.
دکتر میر رضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریزدر آیین آغاز به کار این کارگاه بین‌المللی با معرفی برخی ظرفیت های این منطقه و به ویژه دانشگاه تبریز اظهار داشت: شهر تبریز در طول تاریخ در کشور ایران به عنوان مهد علم، ادب و مرکز علم و دانش مطرح است، به طوریکه حدود ۸۰۰ سال پیش دانشگاه ربع رشیدی در این شهر تاسیس شد که ویژگی های دانشگاه های نسل سوم این دوره را داشت و به عنوان یک مرکز علمی کارآفرین از نقاط مختلف جهان دانشجو پذیرش و تربیت می کرد.
به گفته وی، دانشگاه تبریز نیز به تاسی از ماموریت دانشگاه ربع رشیدی قبل از سال ۱۳۲۰ و با راه اندازی دو دانشکده فعالیت آموزشی و علمی را آغاز کرد که در طول بیش از هفت دهه فعالیت خود مراکز دیگر از جمله دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، اردبیل، صنعتی سهند، بناب، مراغه و … مستقل و جدا شده اند و در حال حاضر نیز با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از ۲۴ هزار دانشجو و… یکی از دانشگاه های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.
رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه این دانشگاه در عرصه های توسعه همکاری های بین المللی نیز جزو پیشگامان دانشگاه های ایران بوده است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز هم اکنون با ۲۰۰ دانشگاه از کشورهای مختلف جهان قرارداد و تفاهم نامه همکاری دارد و در همین راستا نیز در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) و آژانس دانشگاههای فرانسوی زبان، AUFحضوری فعال دارد.
دکتر مجیدی با اشاره به ویژگی‌های مهم دانشگاه های تاثیرگذار و جهانی افزود: دانشگاه ها از بدو شکل گیری و تاسیس جهانی هستند و از این رو حرکت به سمت بین المللی شدن، جهانی فکر و عمل کردن، تبدیل علم و دانش با ایده های جدید به ثروت و توسعه همکاری و ارتباط با جامعه و صنعت و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین را می توان از جمله ویژگی بارز دانشگاه های مهم، تاثرگذار و جهانی اعلام کرد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید در عمل به سمت جهانی شدن حرکت نمایند، تصریح کرد: تمامی اقدامات دانشگاه ها، برای اینکه در عرصه های بین المللی مطرح شوند از جمله تولید علم و فناوری، جذب نخبگان، جذب دانشجوی خارجی، اجرای طرح ها، برگزاری دوره ها، همایش و … با توجه به شاخص ها و معیارهای جهانی حرکت نمایند.
رئیس دانشگاه تبریز همچنین با تاکید بر اینکه امروزه بزرگترین ملاک قدرت کشورها و ملت ها بر اساس میزان تولید علم و فناوری با توجه به جوامع بشری بوده است، خاطر نشان کرد: تولید علم در ذات تمامی انسانها است که آنها با کشف آن علم می تواند برای توسعه، پیشرفت و موفعیت خود و دیگران از آن بهره مند شود.
مصطفی آیدین رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا نیز در این نشست ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این آکادمی و میزبانی دانشگاه تبریز اظهار داشت: این کارگاه فرصت خوبی برای آشنایی و شناسای ظرفیت های دانشگاه های منطقه و به خصوص دانشگاه تبریز است که ضمن معرفی این پتانسیل ها می توان توسعه همکاری با دیگر دانشگاه های عضو اتحادیه اوراسیا را تسهیل کرد.
وی با اشاره به اینکه امروزه دانشگاه ها با توجه به رسالت و وظیفه شان در قبال جامعه خود بار سنگینی برعهده دارند، تصریح کرد: از آنجایی که دنیا هر روز در حال تحول و تغییر است دانشگاه ها به خاطر نقش تعیین کننده ای که در تحولات آن دارند، باید به سمت جهانی شدن و نیاز عصر امروز حرکت کنند.
به گفته وی، در دنیای امروز داشتن قدرت جهانی، نوآوری، رشد و توسعه، خلاقیت، اطلاعات و دانش، ثروت، حل مشکلات جامعه و صنعت وابسته به کار و تلاش دانشگاهیان است، و از این رو باید دانشگاه‌ها پیشگام تحولات و برطرف کردن نیازهای جامعه خویش باشند.
رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا تاکید کرد: دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه می توانند نیازهای جامعه خویش را برطرف نمایند، باید مسایل جهانی سایر کشورها نیز برایشان با اهمیت باشد و با توسعه همکاری های بین المللی و تولید علم و دانش خود همچنین نیازها دیگر کشورها را هم برطرف نماید.
به گفته وی برای اینکه دانشگاه‌ها در عرصه بین المللی مطرح باشند باید با توجه به شاخص ها و معیارهای بین‌المللی کار کنند، چرا که امروز دیگر جهان به صورت یک دهکده بزرگ جهانی اداره می شود و بنابراین باید تولید، فکر و عمل جهانی داشته باشند.
حسین گونگور سرکنسول کشور ترکیه در شهر تبریز نیز در این آیین گفت: کشور ایران و ترکیه به خاطر داشتن مشترکات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی می تواند در حوزه های مختلف از جمله تولید علم و فناوری با توجه به نیاز ملت ها و کشورهای دو طرف همکاری نزدیکی داشته باشند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه دیپلماسی علمی بیش از سایر بخش ها می تواند، کشورها و ملت را به همدیگر نزدیکتر نماید، تصریح کرد: باید از این ظرفیت موجود برای رشد و پیشرفت کشورها استفاده کرد.
سرکنسول کشور ترکیه در شهر تبریز در بخش دیگرسخنان خود با بیان اینکه دانشگاه های کشور ترکیه آماده هرگونه توسعه همکاری مشترک با دانشگاه های ایران و به ویژه با دانشگاه های شهر تبریز و در راس آنها با دانشگاه تبریز هستند، یادآور شد: با بازدیدی که از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی موجود در شهر تبریز صورت گرفته به ظرفیت های این مرکز پی برده ایم و بر این اساس آماده همکاری مشترک هستیم.
وی همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بین دانشگاه های ایران، دانشگاه تبریز در راس همکاری با دانشگاه‌های کشور ترکیه است، گفت: ما باید بیش از اینها با توجه به نیاز ملت ها و کشورهای خود همکاری نزدیکی داشته باشیم.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴