بازدید مسئولان دانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق از دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

۱۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۶ کد : ۵۰۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۲
هیئتی متشکل از دکترهادی یاسر الجنانی معاون علمی دانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق همراه با تعدادی از مدیران این دانشگاه، در راستای بررسی نحوه همکاری‌های دوجانبه از دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رام...
هیئتی متشکل از دکترهادی یاسر الجنانی معاون علمی دانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق همراه با تعدادی از مدیران این دانشگاه، در راستای بررسی نحوه همکاری‌های دوجانبه از دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئتی 5 نفره ازدانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق در راستای همکاری‌های مشترک دو‌جانبه در خصوص دستیابی به راه‌حل برای چالش‌های کشاورزی منطقه در دانشگاه کشاورزی رامین خوزستان حضور یافتند.
دکترمحمد زاده اهداف این بازدید را تبادل دانشجو، همکاری‌های تحقیقاتی و استفاده از امکانات متقابل هر دو دانشگاه و برطرف‌کردن مشکلات و چالش‌های مشترک موجود در حوزه کشاورزی، آب و خاک و گسترش همکاری‌های مشترک در راستای توسعه علمی دانستند، آشنایی با امکانات و آزمایشگاه‌های دانشگاه رامین خوزستان و برنامه‌ها، اهداف مشترک، مطالعات و پژوهش‌های علمی، برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی و استفاده از مراکز تحقیقاتی دوطرف انجام پذیرفت. درجریان این بازدید همچنین محورهای پروژه‌های همکاری مشترک در آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و افق‌های همکاری‌های علمی ترسیم شد.
دکترهادی یاسر الجنانی نیز بابیان این‌که شرایط اقلیمی، زیست‌محیطی، انسانی، اجتماعی و فرهنگی هر دو دانشگاه به هم نزدیک است، تصریح کرد: به همین جهت عزم خود را برای توسعه افق‌های همکاری در راستای منافع هر دو دانشگاه جزم کرده‌ایم تا شاهد توسعه فعالیت‌های علمی مشترک بین دو کشور عراق و ایران باشیم.
معاون علمی دانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق با اشاره به امکان انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های قاسم‌الخضراء و رامین خوزستان، گفت: محورهای بسیاری دراین تفاهم‌نامه مدنظر خواهد بود که استمرار بازدیدها از دو دانشگاه از این موارد است، دراین راستا طی ماه‌های آینده هیئتی از دانشگاه کشاورزی رامین خوزستان از دانشگاه قاسم‌الخضرا بازدید و از امکانات، ظرفیت‌های پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی این دانشگاه آگاهی پیدا می‌کنند.
وی درخصوص برنامه همکاری علمی برای برطرف‌شدن مشکلات زیست‌محیطی عنوان کرد: از نام دانشگاه قاسم‌الخضراء به معنای "سبز"، مشخص است که توسعه پایدار و مسایل محیط‌زیست در آن مورد توجه است. در اهواز نیز مشاهده کردیم از لحاظ کمبود آب، شوری آب و خاک، شرایطی مشابه عراق وجود دارد و این مسائل از مشکلات هر دو استان در حوزه محیط‌زیست و کشاورزی است، امیدواریم در آینده در زمینه رفع این مشکلات با همکاری‌های علمی و  تربیت نیروهای متخصص در راستای منافع هر دو کشور گام برداریم.
دکترحیدر الزاملی رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه قاسم‌الخضراء نیز درخصوص این بازدید گفت: راهکارهای توسعه همکاری بویژه در بخش تولید دام از اهداف بازدید از دانشگاه رامین خوزستان است و در این راستا با رئیس دانشکده علوم دامی و صنایع غذایی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان دیدار و از ظرفیت‌های دانشگاه دراین بخش اطلاع پیدا کردیم، امکان همکاری بین این دانشکده‌ها از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی درمقاطع پایه و تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان و استادان و انجام مطالعات مشترک با استفاده از تجهیزات و امکانات هر دو دانشگاه، وجود دارد.
رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه قاسم‌الخضراء با ابراز قدردانی از استقبال خوب مسئولان دانشگاه رامین خوزستان ازتوسعه همکاری‌های مشترک با این دانشگاه، تصریح کرد: درخصوص شرکت در سمینار‌ها و همایش‌های علمی هر دو دانشگاه به توافق رسیدیم، در سمینار علمی که ماه آوریل در دانشگاه رامین خوزستان برگزارمی‌شود، حضور خواهیم داشت و استادان را برای شرکت در آن ترغیب می‌کنیم زیرا این‌گونه سمینارها و برنامه‌های علمی به نزدیک‌شدن فرهنگ‌ها کمک و آگاهی نسبت به هر دو دانشگاه را بیشتر می‌کند، ما دراین خصوص برای همکاری‌های دوجانبه جدی هستیم.
این هیئت عراقی دراین بازدبد از آزمایشگاه مرکزی، امکانات، تجهیزات مختلف آزمایشگاهی و کارگاهی، آزمایشگاه‌های صنایع غدایی، کشت‌بافت، گلخانه‌ها، کارگاه ماشین‌آلات کشاروزی و دیگر امکانات و تجیهزات دانشگاه رامین خوزستان بازدید کردند.
همچنین پس از نشست‌ها و بازدید از امکانات و توانمندی‌های دانشگاه، جلسه مشترک تخصصی برای بررسی محورهای همکاری و تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه برگزار شد.
گفتنی است دانشگاه قاسم‌الخضراء استان بابل عراق، در زمینه‌های تخصصی کشاروزی، آب و خاک و علوم دامی فعالیت می‌کند و دارای 6 دانشکده دامپزشکی، علوم محیطزیست، علوم غذایی، فناوری‌های زیستی، کشاورزی و مهندسی منابع آب با بیش از سه هزار دانشجو است.