ثبت اختراع بین‌المللی توسط پژوهشگران پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

تعداد بازدید:۸۲۸
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، موفق به ثبت اختراع بین‌المللی در زمینه ساخت دستگاه چندمنظوره پلاسما شده است.
ثبت اختراع بین‌المللی توسط پژوهشگران  پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، حامد نیکمرام مدیرعامل شرکت نیک فناوران پلاسما با بیان اینکه ثبت پتنت آمریکا یک ارگان بین‌المللی است که از تمام دنیا برای ثبت پتنت به آنجا مراجعه می کنند، اظهار کرد: شیوه کار این ارگان به گونه است که حق مالکیت ایده را برای مخترع حفظ می کند.
دکتر نیکمرام ادامه داد: در واقع اختراع، ایده ای است که نوآوری دارد و حتی تبدیل به محصول نیز ممکن است، شده باشد، در کشور ایران نیز به این گونه بوده که وقتی کسی اختراعی ثبت می‌کند تا ۲۰ سال کسی حق کپی کردن از آن اختراع را ندارد، پتنت آمریکا نیز در همین شرایط است با اندک تفاوت و سختگیری‌های که دارد.
وی افزود: در پتنت آمریکا باید اختراع در سطح جهانی نوآوری داشته باشد یعنی در دنیا هیچ مورد مشابهی نداشته باشد که ثبت چنین پتنتی سخت بوده و پروسه طولانی دارد.
نیکمرام درباره اختراع ثبت شده نیز اظهار کرد: شرکت نیک فناوران پلاسما موفق به ساخت دستگاه چندمنظوره ایجاد کننده پلاسما شده است.
وی ادامه داد: پلاسما حالت چهارم ماده است که این حالت گاز یونیزه شده و یا پلاسما نامیده می شود و انواع مختلفی دارد.
مدیرعامل شرکت نیک فناوران پلاسما با بیان اینکه با توجه به میزان انرژی که به یک گاز یونیزه اعمال می شود می توان انواع مختلف پلاسما تشکیل داد، تشریح کرد: هر نوع پلاسما در یک نوع فیلد و زمینه کاربرد دارد.
نیکمرام ادامه داد: طبق بررسی هایی که انجام دادیم بیشتر دستگاه هایی که وجود داشتند چندکاره نبوده و هر کدام مخصوص یک نوع پلاسما بود، بنابراین تصمیم گرفتیم دستگاهی تولید کنیم که چند منظوره باشد و چند نوع پلاسما را کاربردی و راحت ایجاد کند.
مدیرعامل شرکت نیک فناوران پلاسما با بیان اینکه این شرکت در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی مستقر است اظهار کرد: این شرکت از سال ۸۹ در زمینه پلاسما فعال است و از سال ۹۶ نیز به صورت تخصصی دستگاه های پلاسما برای کابردهای پزشکی تولید می کند.
نیکمرام با اشاره به نوآوری های افزوده شده در دستگاه تولیدی، گفت: این نوآوری ها تاکنون در سطح بین المللی در هیچ دستگاهی به کار برده نشده است.
وی با بیان اینکه خط تولید این محصول راه‌اندازی شده و حتی اقداماتی برای راه اندازی خط تولید در کشور ترکیه انجام شده است، توضیح داد: این شرکت از سال ۹۶ در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی مستقر شده است و حمایت‌های این پارک بی نظیر است.
این مخترع جوان درباره اهداف و آینده‌ای که برای شرکت نیک فناوران پلاسما در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در حال اخذ مجوزهای بین‌المللی برای صادرات هستیم و علاوه بر آن در حال فعالیت بر روی دستگاه‌های جدید برای ثبت پتنت بین‌المللی هستیم.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۳ )