وزیر علوم در جمع دانشگاهیان فنی و حرفه‌ای استان همدان تاکید کرد:

توجه به آموزش‌های مهارتی؛ در اولویت برنامه‌های وزارت علوم

۱۹ مهر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۷ کد : ۵۰۳۹۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۲۳۶
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع دانشگاهیان فنی و حرفه‌ای استان همدان تاکید کرد: وزارت علوم، توجه به مهارت‌آموزی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.
توجه به آموزش‌های مهارتی؛ در اولویت برنامه‌های وزارت علوم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر غلامی در جمع دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان همدان که در سالن اجتماعات دانشکده دختران زینب کبری (س) این استان برگزار شد، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی (ع) با تأکید بر اینکه در دو سال گذشته به آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای توجه ویژه‌ای شده، بیان داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور برای مهارت‌آموزی و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ساماندهی آموزش عالی، وزارت علوم توجه به مهارت‌آموزی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است لذا حمایت از آموزش‌های مهارتی، تکلیف قانونی است در شرایطی که این نوع از آموزش‌ها راهکاری مناسب در راستای اشتغال موثر جامعه است.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای در راستای مأموریت خود وظیفه تربیت نیروی انسانی فنی، تولیدی و خدماتی صنعت و جامعه را بر عهده دارد. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا نیز نیروی ماهر و متخصص جزء نیروهای مورد توجه و ارزشمند قرار دارند.
دکتر غلامی گفت: متاسفانه در سالیان اخیر آموزش عالی به سمت و سوی مدرک‌گرایی گرایش پیدا کرده و عدم برنامه‌ریزی برای تقویت نیروی انسانی جامعه و گسترش بدون ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور، عوارض نامطلوبی به همراه داشته که عدم اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمونه‌ای از این مسائل می‌باشد.
وی افزود: در شرایط کنونی و تحریم ناعادلانه و مسائل پیش روی اقتصادی در جامعه برای دانشگاهیان هم تهدید به حساب می‌آید هم فرصت؛ تهدید اینکه برای تهیه برخی ملزومات مورد نیاز واردات صورت می گرفت به سختی افتاده‌ایم اما در کنار این موضوعات، فرصت مغتنمی برای جوانان بالاخص دانشجویان توانمند و استادان پر تلاش ایجاد کرده تا با خودباوری و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه به راحتی از پس مشکلات و نیازهای موجود کشور برآیند.
دکتر غلامی با عنوان اینکه توجه به آموزش‌های مهارتی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم است و در یک سال گذشته برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها در راستای مهارت‌آموزی بیشتر به دانشجویان مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته است اظهار داشت: در اخبار و شبکه‌های اجتماعی بسیار می‌شنویم که کار جدیدی در تأمین، برنامه‌ریزی و راهگشایی مشکلات و نیازهای اقتصادی در دانشگاه‌ها اتفاق افتاده که این نشانگر آن است صنایع و بنگاه‌های اقتصادی در مشکلات موجود کشور دست نیاز به دانشگاه‌ها دراز کرده و درخواست کمک دارند.
وزیر علوم بیان کرد: معتقدم در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌ها به سمت تربیت نیروی کاردان و تکنسین ماهر بیشتر شده چراکه در حال حاضر از سرمایه‌گذاری در دیگر بخش‌های اقتصادی که از طریق تأمین مواد آماده، بهره می‌گرفت ارزشمندتر است.
وی با اشاره به اینکه کشورهای بیگانه از جمله آمریکا از تحریم‌ها به عنوان اهرم فشار بر ملت شریف ایران استفاده می‌نمایند و گمان می‌کنند ما به کمک آنان نیاز داریم و اینجاست که دانشگاهیان باید با فعالیت خود اسباب عقب‌نشینی بیگانگان را فراهم کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی است که در چارچوب و مأموریت خود قرار گرفته، اما باید با برنامه‌ریزی دقیق استانداردهای کیفی این نوع آموزش‌ها را بالا ببریم که طی دو سال اخیر با حضور دکتر صالحی عمران اتفاقات بزرگی افتاده است.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه دانسته یا ندانسته نباید در دانشجویان ناامیدی ایجاد کنیم و باید با حمایت همه جانبه شعار ما می‌توانیم را تقویت بخشیم تصریح کرد: لازم است دانشگاه‌ها در مهارت‌افزایی دانشجویان تلاش بیشتری کنند تا در کنار سرمایه و وقت و انرژی که صرف می‌شود، برای توسعه جایگاه اقتصادی و اجتماعی کشور بهره‌برداری لازم نیز صورت پذیرد.
وی افزود: کشور ما ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و با مهارت‌آموزی به دانشجویان و برنامه‌ریزی‌های دقیق و البته همراهی و همکارهای نهادهای متولی امر اشتغال، می‌توان تاحد زیادی مشکل نبود اشتغال را برای جوانان حل کرد.
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌های کارآفرین به عنوان دانشگاه‌های نسل سوم جامعه را به سوی پیشرفت و پیشبرد اهداف حرکت خواهد داد، تاکید کرد: علاقه‌مندی جوانان ما به تحصیلات مهارتی دانشگاهی بیشتر شده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تلاش است جایگاه فعلی این سرمایه عظیم ملی ارتقاء بخشد.
وی در پایان با بیان اینکه فقط دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور مجوز گسترش و ایجاد مرکز دارد اذعان کرد: دولت و مجلس از دانشگاه فنی و حرفه ای حمایت می‌کند؛ لذا امیدواریم در سال آینده این حمایت به صورت ویژه صورت گیرد چراکه امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی، خوابگاهی و نیروی آموزشی و انسانی توانمند این دانشگاه می‌تواند در سالیان آینده به کمک آموزش عالی کشور بیاید و این در شرایطی است که باید به بحث کیفیت آموزشی در این دانشگاه توجه گردد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )