برای نخستین بار در کشور صورت پذیرفت؛

ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

۱۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۸ کد : ۵۰۳۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۲
رئیس دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی به پایه‌گذاری سبک طراحی ایرانی کمک می‌کند.
ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر احد شاه حسینی هدف از ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز را نیاز صنعت به طراحان متخصص در بالاترین سطح تولید و طراحی خدمت عنوان کرد و گفت: نیاز آموزشی برای تربیت نیروهای کارشناسی و کارشناسی ارشد و توانمند کردن آنان برای تدریس و ارائه علم طراحی به صورت آکادمیک و رفع کمبودها در حوزه‌های پژوهشی از جمله اهداف ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی بود.
رئیس دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز اضافه کرد: ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی از تحمیل هزینه‌های اضافی مانند تحصیل دانشجویان در کشورهای خارجی جلوگیری کرده و سبب تربیت نیروها در داخل با توجه به نیازهای کشور می‎شود. تأمین نیروی متخصص در داخل کشور از خروج ارز جلوگیری و برای دانشجویان ایجاد انگیزه کرده و به سوالات دانشجویان با مطالعه موردی در مقاطع بالاتر پاسخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه امروزه صنایع ما از نظر تولید و نوآوری شامل طرح و تکنولوژی نسبت به صنعت روز دنیا عقب‌تر هستند، گفت: شاید بخشی از این عقب ماندگی به این بازمی‌گردد که طراحی صنعتی هنوز جایگاهش را در صنعت پیدا نکرده است و باید علم‌مان را با در نظر گرفتن برخی مشکلات مانند ارتباط دانشگاه و صنعت، ضعیف بودن زیرساخت‌های صنعتی کشور پس از جنگ و با وجود تحریم‌ها با حقایق صنعت روز ایران و بسترهای موجود همسان کنیم.
رئیس دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز اظهار کرد: باید متناسب با بسترهای موجود حرکت کرده و ببینیم که چه امکانات صنعتی و بسترهایی داریم و در راستای استفاده بهینه از این امکانات حرکت کنیم.
وی در ادامه با اشاره به شعار سال ۹۸ مبنی بر «رونق تولید» افزود: امروزه در دنیا تولید کنندگان به دنبال تولید انبوه نمی‌روند، بلکه به توان خرید، انتظار و سطح رضایتمندی مشتری و کیفیت محصولات تولیدی نیز توجه می‌شود، کیفیت تنها در دوام و استحکام محصول خلاصه نشده و به مواردی مانند رعایت اصول ارگونومی، زیبایی شناسی، تعاملی که بین کاربر ایجاد می‌کند و ارزش افزوده نیز اشاره دارد.
وی تاکید کرد: تامین نیازهای کاربران در راستای رونق تولید، طراحی با محوریت فرهنگ و مطالعه نیازهای روحی و جسمی کاربران از دیگر محورهایی است که امروزه در طراحی یک محصول توجه زیادی به آن می‎شود و ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی به تحقق این امر و تکمیل مطالعات در خصوص کاربران ایرانی کمک می‌کند.
شاه حسینی در پایان بر استفاده از توانمندی‌های دانشجویان خلاق تحصیل کننده در رشته طراحی صنعتی تاکید کرد و افزود: این دانشکده امسال بیستمین سالگرد ایجاد رشته طراحی صنعتی را جشن می‎گیرد و شاهد برگزاری رویدادها و تولید محصولاتی صنعتی تخصصی توسط دانشجویان در آن هستیم.
معاون دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز درخصوص آغاز پذیرش دانشجو دکتری در رشته طراحی صنعتی در این دانشگاه برای اولین بار در کشور گفت: سه نفر در نوبت روزانه و یک نفر نیز با تبدیل وضعیت مدرک از خارج به داخل کشور پذیرش شده است.
دکتر بابک امرایی با بیان اینکه رشته طراحی صنعتی در ایران پس از انقلاب فرهنگی در سال ۶۲ ایجاد شده است، گفت: پس از دانشگاه تهران، دانشگاه هنر اسلامی تبریز دومین دانشگاهی بود که مقطع کارشناسی رشته طراحی صنعتی در سال ۷۸ و سپس مقطع ارشد این رشته برای سومین بار در کشور در این دانشگاه ایجاد شد.
وی اضافه کرد: با توجه به ضرورت‌ها نیاز به ایجاد مقطع دکتری رشته طراحی صنعتی احساس می‎شد و طبق قرارداد با شورای تحول در علوم انسانی تعریف سر فصل‌ها از سال ۹۰ شروع شد و با جدیت پیگیر برنامه‌ریزی برای توسعه و گسترش رشته طراحی صنعتی بودیم.
وی افزود: سرفصل‌ها سال گذشته تعریف و مجوز ایجاد رشته با توجه به سوابق و زمینه‌ها و امکانات دانشگاه هنر اسلامی تبریز صادر شد.
امرایی با بیان اینکه دانشکده طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز تنها دانشکده دارای مرکز تحقیقات طراحی است، گفت: این مجموعه با میلیاردها سرمایه‌گذاری بسیار مجهز بوده و بسیاری از این تجهیزات تولید داخل است، این سرمایه‌گذاری‌ها تا حدودی می‌تواند هزینه‌های تحمیلی خروج دانشجویان از کشور را جبران کرده و برای کشورمان ارز آوری داشته باشد.
وی گفت: پیش بینی می‌شود رشته طراحی صنعتی در سایر دانشگاه‌های جامع نیز طی دو سال آینده ایجاد ‎شود، برای پذیرش دانشجو در در مقطع دکترا برای سال‌های آینده نیز برنامه داریم، شش فارغ‎التحصیل دکتری نیز طی سال‌های آینده به مجموعه ما اضافه می‎شوند.
وی اظهار کرد: توسعه مراکز کارآفرینی، مرکز تحقیقات و فضاهای فیزیکی، ظرفیت پذیرش را چندین برابر می‌کند و پیش بینی می‎شود دانشگاه تهران و دانشگاه هنر نیز طی سال‌های آینده اقدام به پذیرش دانشجو در این مقطع کنند.
معاون دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به راه اندازی مرکز ارتباط با صنعت در وزارت علوم و دانشگاه گفت: ارتباط ضعیف بین دانشگاه و صنعت تا حدودی به این بازمی‌گردد که صنایع با دانشگاه آشتی نیستند. آیا مرکز ارتباط با صنعت در صنایع درشت و خرد ما ایجاد شده است؟ آیا از پیشنهادات دانشگاه مبنی بر انجام رایگان طرح‌های پژوهشی برای مراکز صنعتی استقبال می‌شود؟، آیا انگیزه کافی برای انجام کارهای پژوهشی وجود دارد؟.
وی متذکر شد: دست آشتی از طرف دانشگاه به سوی صنعت دراز شده، اما ارتباط صنعت با دانشگاه ضعیف است، در همین راستا از همان ابتدای تشکیل ۲۸ خوشه صنعتی استان پای کار آمدیم و جلسات متعددی در این خصوص داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات دانشگاه هنر اسلامی تبریز با مشارکت و همکاری شهرک‌های صنعتی استان راه اندازی شده و این نشانه‌ای از آشتی صنعت با دانشگاه است.
ل.م ۵۴


( ۳ )