در راستای اعمال مدیریت سبز صورت گرفت؛

اجرای ۶طرح به منظور مدیریت مصرف آب و پساب در دانشگاه سمنان

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۰ کد : ۵۰۳۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۱
دکترمحمد علی کافی دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان از اجرای شش طرح برای مدیریت مصرف آب و پساب در راستای اعمال مدیریت سبز در این دانشگاه خبر داد .
اجرای  ۶طرح به منظور مدیریت مصرف آب و پساب در دانشگاه سمنان

Mahnaz Molaei, [۰۹.۱۰.۱۹ ۱۵:۲۷]
در راستای اعمال مدیریت سبز صورت گرفت؛
اجرای ۶طرح به منظور مدیریت مصرف آب و پساب در دانشگاه سمنان

دکترمحمد علی کافی دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان از اجرای شش طرح برای مدیریت مصرف آب و پساب در راستای اعمال مدیریت سبز در این دانشگاه خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکترکافی با اعلام این خبر گفت: طرح احداث ایستگاه آب شیرین کن مرکزی یکی از این طرح‌هاست که برای تامین آب شرب مجموعه خوابگاهی پردیس اصلی و ساختمان های تازه ساخت دانشکده های کویر شناسی و گردشگری و فازهای ۱ و ۲ دانشکده مهندسی عمران دانشگاه اجرا شده است.
وی احداث منبع ۶هزار و ۵۰۰ متر مکعبی ذخیره آب را در تفکیک آب خام برای مصارف باغبانی و فضای سبز موثر دانست و افزود: اجرای این طرح صرفه جویی ۱۰۰ درصدی در مصرف آب شرب را به همراه داشته است.
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان، اجرای سیستم نوین آبیاری را دیگر طرح اجرا شده در دانشگاه سمنان در جهت مدیریت مصرف آب و پساب برشمرد و گفت: این طرح در ۱۲ هزار مترمربع از پردیس اصلی دانشگاه سمنان اجرا شده و تاکنون ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شده که با گسترش آن رقم این صرفه‌جویی نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.
دکترکافی به اقلیم کویری سمنان و گران‌بها بودن منابع آبی در این استان اشاره کرد و گفت: برای صرفه جویی در مصرف آب دانشگاه سمنان کاشت درختان و درختچه‌های سازگار با اقلیم گرم و خشک با نیاز آبی کم را در دستور کار قرار داده است.
وی ادامه داد: به همین منظور سه هزار و ۲۰۰ اصله درختچه زرشک و هفت هزار و ۳۰۰ اصله یاس هلندی و بوته‌های انگور بومی و نیز درختان زیتون در محوطه دانشگاه غرس شده است که علاوه بر ایجاد فضای سبز، ۲۰ تا ۵۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب را نیز به همراه داشته است.
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه سمنان به اجرای طرح تجهیز و توسعه تصفیه خانه فاضلاب اشاره کرد و گفت: این طرح در ارتقای ظرفیت تصفیه پساب تصفیه خانه مرکزی کمک می‌کند و صرفه‌جویی ۲۰ درصدی داشته است.
دکتر کافی همچنین اجرای کف‌سازی با ترکیب واش بتون و چمن مصنوعی در پیاده‌روها و ورودی ساختمان‌ها به منظور کاهش اثر جزیره گرمایی را دیگر طرحی برشمرد که در راستای اعمال مدیریت سبز در این دانشگاه اجرا شده و باعث صرفه‌جویی ۱۰ درصدی شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سمنان


( ۱ )