با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفت؛

افتتاح نمایشگاه عکس اربعین در دانشگاه شهید چمران اهواز/ تجلیل از برگزیدگان دومین سوگواره علمی، فرهنگی و اجتماعی اربعین

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۲ کد : ۵۰۳۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۲
همزمان با برگزاری آیین پایانی دومین سوگواره ملی علمی، فرهنگی و هنری اربعین که امروز (دوشنبه) به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، نمایشگاه عکس اربعین با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه گشایش یافت.
افتتاح نمایشگاه عکس اربعین در دانشگاه شهید چمران اهواز/ تجلیل از برگزیدگان دومین سوگواره علمی، فرهنگی و اجتماعی اربعین

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، در این آیین مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان، رئیس ستاد عمره و عتبات نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های کشور و رییس کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور نیز حضور داشتند.
در این نمایشگاه که تا هفدهم مهرماه ۱۳۹۸ دایر است، ۳۷ تابلوی عکس منتخب از میان عکس‌های ارسالی به دبیرخانه دومین سوگواره ملی علمی، فرهنگی و هنری در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

رویداد عظیم اربعین، هویت‌ساز جوانان است
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین پایانی دومین سوگواره ملیِ علمی، فرهنگی و هنری اربعین، ضمن قدردانی از دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز برای میزبانی دومین دوره سوگواره ملی اربعین، حرکت اربعین را حرکتی هویت‌ساز دانست و گفت: با توجه با اینکه امروزه با بحران هویت مواجه هستیم، حرکت اربعین می‌تواند برای جامعه خصوصاً قشر جوان هویت‌ساز باشد.
وی تصریح کرد: رویداد پیاده‌روی عظیم اربعین، واقعیتی است که مورد توجه صاحب‌نظران فرهنگی و دینی بوده و با نگاه بین‌رشته‌ای، حوزه‌های مختلف علوم از فلسفی و کلامی گرفته تا هنری، فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی را شامل می شود.
دکتر غفاری افزود: هنرمندان، دانش‌وران و پژوهش‌گران هر یک می توانند از منظر خود پنجره ای به این رویداد بزرگ باز کنند و در ترویج این فرهنگ موثر باشند.
وی افزود: موضوع اربعین، بحثی است که می‌تواند در تولید هویت، بسیار موثر باشد؛ چراکه بهره‌مند و برخوردار از عناصری است که هر کدام از آن‌ها می‌تواند هویت‌ساز باشد. حرکت اربعین ظرفیت بسیار مهمی برای نسل جوان است و می‌تواند مولفه‌های مهمی از هویت جوانان ما، از بعد مناسک و وجوه نمادین پیاده‌روی اربعین گرفته تا وجوه نظری و معرفتی آنان را شکل دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: هویت، زمانی می‌تواند اصالت داشته باشد که همراه با شناخت و معرفت باشد. واقعه کربلا دارای طول و عرض تاریخی و جغرافیایی است و در چند سال اخیر شاهد توجه بیشتری به طول و عرض جغرافیایی این واقعه هستیم.
وی بیان کرد: حرکت ماندگار و بزرگ اربعین با وجود همه دشمنی‌ها، کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر باشد که می‌طلبد از زوایای مختلف به این حرکت بزرگ پرداخته شود. اگر ابعاد معرفتی و هویتی این جریان مد نظر باشد، طبیعتاً اثرگذاری و ماندگاری بیشتری دارد. از این بابت وزارت علوم با دانشگاه‌ها، مؤسسات و دستگاه‌ها درصدد این است که در این زمینه محتواسازی کند و به این موضوع بیشتر پرداخته شود.
دکتر غفاری گفت: امروزه شاهد توجه جهانی به این حرکت هستیم. حرکت اربعین مستعد مطالعه و پژوهش در ابعاد بیشتری است. امیدواریم با اهتمام دانشگاهیان شاهد غنا و تولید محتوای بیشتری باشیم. طبیعتاً آنچه که امروز اهمیت دارد این است که کمیتی که چشم جهانیان را خیره ساخته است، از کیفیت و غنای بیشتری نیز بهره‌مند شود.

 

دومین سوگواره ملی اربعین برترین‌های خود را شناخت
دومین سوگواره ملیِ علمی، فرهنگی و اجتماعی اربعین با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
در این مراسم که با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همراه بود، برگزیدگان دومین سوگواره ملی اربعین در بخش‌های فیلم کوتاه، کلیپ و نماهنگ، عکس، دلنوشته و خاطره، شعر و پایان‌نامه معرفی و تقدیر شدند.
در بخش فیلم کوتاه، کلیپ و نماهنگ، سعید نجاتی از دانشگاه اژه ترکیه، علیرضا حسنلو از دانشگاه آزاد واحد تهران شمال و محمد اسدزاده از موسسه علمی کاربردی تهران به ترتیب حائز مقام‌های اول تا سوم شدند و خداداد رضایی از دانشگاه خلیج فارس بوشهر و مصیب کوهی مشایخ از صدا و سیمای قم به عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند. هم‌چنین در بخش عکس، سامان خدایاری از دانشگاه علامه طباطبایی، محمد آهنگر از جهاد دانشگاهی اهواز و سید متین هاشمی از دانشکده هنر اسلامی تبریز مقام اول تا سوم را به ترتیب از آنِ خود کردند. امیرعباس جامعی از موسسه علمی کاربردی اهواز و مسعود بیات نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش دلنوشته و خاطره، مهرناز زمانی از دانشکده پرستاری آباده و بهروز گودرزی از پیام نور الیگودرز نفرات اول و دوم و سید علی مستجاب‌الدعواتی از دانشگاه سمنان و مصطفی توفیقی از دانشگاه فردوسی مشهد به طور مشترک رتبه سوم را کسب کردند. هم‌چنین فاطمه جهانگشته از موسسه شاندیز و فاطمه حلیمیان از دانشگاه هنر اصفهان در این بخش شایسته تقدیر معرفی شدند.
همچنین در بخش شعر، مصطفی توفیقی از دانشگاه فردوسی مشهد و زینب اکبری از دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه به ترتیب رتبه‌های اول و دوم و پویا اقرایی از دانشگاه آزاد رامهرمز و جمشید عباسی از دانشگاه محقق اردبیلی مقام سوم را به طور مشترک از آنِ خود کردند. همچنین داودرضا کاظمی از دانشگاه شهید چمران اهواز و مسعود مرادی از موسسه علمی کاربردی البرز به عنوان شایسته تقدیر در این بخش معرفی و تقدیر شدند.
در بخش پایان‌نامه، رساله‌ی کارشناسی ارشد محمدحسین رضایی از دانشگاه بوشهر با موضوع «بررسی ابعاد جامعه‌شناختی مراسم اربعین حسینی و نقش آن در تحکیم پایه‌های عقیدتی تشیع» شایسته تقدیر شناخته شد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷