به همت محققان دانشگاه شهیدبهشتی انجام شد؛

رفع عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون با استفاده از لیزر

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۵۰۳۲۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۶۸
پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب‌شناسی توانستند با استفاده از لیزر عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون را رفع کنند.
رفع عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون با استفاده از لیزر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، یکی از راه‌های درمان اعتیاد استفاده از داروی متادون است که مصرف این دارو خود عوارضی جانبی دارد و خود تبدیل به یک داروی اعتیاد آور می‌شود و در این میان فناوری لیزر می‌تواند با سیستم‌های زیستی به عنوان یک محرک خارجی عمل کرده و سیستم عصبی بیمار را تحریک کند.
پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی در همکاری با متخصصان عصب‌شناسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فناوری مذکور را به شکلی طراحی کرده‌اند که فرد بیمار در صورت احساس نیاز به مواد مخدر با روشن کردن نور لیزر و تاباندن آن به ناحیه مغزی درگیر با بیماری می‌تواند این احساس نیاز خود را تعدیل کند.
این فناوری قابلیت طراحی به شکل هدفون یا کلاه را دارد تا روی سر بیمار قرار بگیرد و با استفاده از تلفن همراه فرمان‌های لازم را روی سر بیمار اعمال کند. این پژوهش در حال انجام مطالعات حیوانی است که در صورت موفقیت وارد مرحله آزمایش انسانی می‌شود.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴