بازدید مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از دانشگاه شهید چمران اهواز

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۵۰۲۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۸۵
<div dir="None">دکتر مظفر شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم و دبیر شورای قطب های علمی کشور و هیئت همراه به منظور ارزیابی گزارش عملکرد قطب های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از قطب های ع</div> ...
بازدید مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از دانشگاه شهید چمران اهواز
دکتر مظفر شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم و دبیر شورای قطب های علمی کشور و هیئت همراه به منظور ارزیابی گزارش عملکرد قطب های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از قطب های علمی و واحدهای پژوهشی این دانشگاه بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این بازدید دکتر شریفی جایگاه دانشگاه شهید چمران را در ایران رفیع توصیف کرد و گفت: امیدوارم با محوریت و مرکزیتی که این دانشگاه در منطقه دارد و تعامل خوبی که با وزارت علوم برقرار کرده، بتوانیم از توانمندی آن بیشتر استفاده کنیم.
وی حمایت از قطب های علمی را یکی از رویکردهای اساسی وزارت علوم برشمرد و بر لزوم معرفی و توانمندی های قطب های علمی برای کمک به تصمیم گیری های کلان کشور تأکید کرد.
دبیر شورای قطب های علمی کشور با بیان اینکه در دوره سوم فعالیت قطب های علمی به سر می بریم، خاطرنشان کرد: در این دوره معتقدیم که قطب ها به اندازه ای رشد کرده اند و توانمندی آنها معرفی شده و اکنون هنگام آن است که با هم افزایی، کارهای مشخص و ماموریت ویژه خود را به انجام رسانند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، قطب های علمی را تشکلی از نخبگان توصیف کرد و افزود: قطب ها می توانند محل رجوع و مرجعیت باشند و از توانمندی آنها در سیاستگذاری و برنامه ریزی کشور استفاده شود.
دکتر شریفی اظهار داشت: قطب های علمی جهت احراز مرجعیت علمی در حوزه های تخصصی تلاش می کنند و از توانمندی بالا برای مشارکت و اعلام نظر تخصصی در تصمیم گیری ها، سیاست گذاری ها و نظارت و اجرای طرحهای پژوهشی در حوزه های تخصصی خود برخوردار هستند.
وی اهمیت نقش نخبگان دانشگاهی در کمک به اداره مسائل کشور را یادآور شد و گفت: در این میان قطب های علمی می توانند بیشترین کمک را داشته باشند و از همین رو باید زمینه حضور و نیز ارجاع امور به آنها فراهم شود تا نقش قطب ها در تعیین اولویت ها و اجرای طرح های مورد نیاز کشور به مرحله ظهور برسد.
دبیر شورای قطب های علمی گفت: هدف ما این است که قطب های علمی در کشور از جایگاه واقعی خود برخوردار باشند و ما در صدد ارتقای جایگاه قطب های علمی هستیم.
مدیر کل برنامه ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: قطب های علمی به عنوان مرجع علمی باید در چارچوب سیاست ها و اولویت های نقشه جامع علمی کشور در پیاده سازی برنامه های پیشنهادی و دادن مشورت، با حوزه معاونت پژوهش و فناوری همکاری فعال نمایند.
دکتر شریفی یادآور شد: انتظار می رود قطب علمی یک موضوع مهم و مورد نیاز کشور را به صورت تخصصی در دستور کار خود قرار دهد و از پراکنده کاری پرهیز ;kn.
در ادامه دکتر محمد رعایایی اردکانی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه پیگیری تاسیس قطب علمی در دانشگاه شهید چمران از 10 سال پیش آغاز شد و هم اکنون دارای 4 قطب علمی هستیم گفت: با توجه به پتانسیل علمی اساتید دانشگاه، انتظار می رود تعداد قطب ها و هسته های علمی افزایش یابد و قطب های علمی دانشگاه شهید چمران به عنوان یک مرجع در جنوب غرب کشور، فعالیت کنند.
وی بر کیفیت بخشی کار قطب های علمی تاکید کرد و گفت: از دبیرخانه ارزیابی قطب ها درخواست می شود این مجموعه ها را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند.
سپس دکتر خلیل رنجبر معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در سخنانی از این دانشگاه به عنوان متولی و محور توسعه آموزش عالی در استان و جنوب غرب یاد کرد و گفت: در دانشگاه شهید چمران اهواز  هم اکنون حدود 17 هزار دانشجو و 550 عضو هیئت علمی حضور دارند.
وی وجود 20 مجله علمی پژوهشی، 4 قطب علمی، 8 مرکز تحقیقاتی فعال در حوزه های مختلف را از جمله زیربناها و پتانسیل های پژوهشی این دانشگاه برشمرد و افزود: 160 طرح فعال با صنایع و دستگاه های اجرایی مختلف استان در حال اجراست و حجم قراردادهای پژوهشی دانشگاه در سال گذشته حدود 3 میلیارد تومان بوده است.
دکتر رنجبر یکی از طرح های کلان ملی دانشگاه شهید چمران اهواز را پروژه ای در زمینه گرد و غبار عنوان کرد که هم اکنون با مدیریت دکتر علیرضا زراسوندی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در حال اجراست.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران از قطب های علمی به عنوان مراکز و هسته های تخصصی یاد کرد و گفت: دانشگاه می تواند مرجع قطب های دیگر در منطقه باشد و این آمادگی را داریم که قطب ویژه خرما و نیز قطب گرمسیری را در دانشگاه ایجاد نماییم.
دکتر رنجبر در ادامه از دبیرخانه قطب های علمی کشور درخواست کرد نگاه ویژه ای به دانشگاه شهید چمران داشته باشند و از لحاظ اعتبارات توجه بیشتری نمایند.