رئیس پژوهشگاه هوافضا:

ایران در حوزه هوافضا در خاورمیانه در رتبه اول و در جهان در جایگاه ۱۳ قرار دارد

تعداد بازدید:۳۶۹۸
دکتر فتح‌الله امی، رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر این‌که این پژوهشگاه جزو ۵ پژوهشگاه برتر ملی و ۲۰ پژوهشگاه برتر جهانی قرارگرفته است، گفت: ایران در حوزه هوافضا در خاورمیانه رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه ۱۳ قرار دارد.
ایران در حوزه هوافضا در خاورمیانه در رتبه اول و در جهان در جایگاه ۱۳ قرار دارد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترامی امروز (یکشنبه) در آیین افتتاح همایش اکتشاف در عمق فضا، نام‌گذاری هفته جهانی فضا را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: از سوی آمریکا و روسیه و ایران پیشنهاداتی در حوزه فضا در سازمان ملل ارائه شد که با پیشنهاد ایران مبنی بر نام‌گذاری هفته جهانی فضا موافقت شد.

وی به سابقه راه‌اندازی پژوهشگاه هوافضا اشاره کرد و بابیان این‌که در یک دوره سه سال این پژوهشگاه از وزارت علوم جدا شد، خاطرنشان کرد: تدوین سند جامع هوا و فضا و تدوین راهبردهای این سند از اولین اقدامات در این پژوهشگاه در دوران مسئولیت من بوده که بر اساس آن سالی دو پرتاب پیش‌بینی‌شده بود، ولی در حال حاضر این پروژه‌ها به دلیل کمبود اعتبارات بر زمین‌مانده است.

رئیس پژوهشگاه هوا به بیان عملکرد این پژوهشگاه اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر ۲۳۹ طرح این پژوهشگاه به پایان رسیده است و از سوی دیگر شاهد بودیم که خزانه‌داری آمریکا این پژوهشگاه را تحریم کرده که این امر نشان‌دهنده عملکرد مثبت ما در حوزه هوا و فضا بوده است.

وی با تأکید بر اینکه در ۲۰ سال آینده بدون فناوری‌های فضایی نمی‌توانیم زندگی کنیم، خاطرنشان کرد: به‌عنوان‌مثال عملکرد موبایل‌ها مدیون ماهواره‌هایی است که پرتاب می‌شود.

دکترامی با اشاره به کاربردهای فناوری‌های فضایی در پایش‌های کشور، اظهار داشت: کشور توانمندی‌های لازم را دارد تا با استفاده از فناوری‌های فضایی بسیاری از مشکلات دولت را حل کند. به‌عنوان‌مثال در برآورد خسارات ناشی از سیل، تحقیقات میدانی مساحت زیادی را مطرح کرده بود، ولی پایش‌های فضایی ما نشان داد که این خسارات به میزان اعلام شده نبودند.

وی همچنین به طرح‌های در دست اجرای این پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۱ طرح بین‌المللی در دستور کار اجرای این پژوهشگاه قرار دارد، علاوه بر آن طراحی و ساخت کاوشگر سی ۵ را نیز در دستور کار داریم.

دکتر امی، طراحی و ساخت ماهواره‌های کیوبست ۱۰۰ با قابلیت پایش زباله‌های فضایی را از دیگر پروژه‌های این پژوهشگاه ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر دو هزار ماهواره در مدار زمین قرار دارد که برخی از آن‌ها ازکارافتاده که به زباله‌های فضایی تبدیل خواهند شد؛ این ماهواره‌ها قابلیت پایش زباله‌های فضایی را دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه هوا با تأکید بر این‌که در سند هوایی کشور طراحی و ساخت هواپیمای دو تا ۱۹ نفره تا سال ۱۴۰۴ تأکید شده است، گفت: در حال حاضر طراحی و ساخت هواپیمای ۸ نفره را شروع کرده‌ایم.

رئیس پژوهشگاه هوافضا، طرح ملی ایجاد سامانه پشتیبان در حوزه پایش گردوغبار را از دیگر طرح‌های این پژوهشگاه نام برد و تصریح کرد: در حال حاضر ۸ کلان‌شهر کشور شامل اراک، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، تهران و اهواز با آلودگی‌های هوا مواجه هستند که این طرح در این راستا اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان رشته هوافضا مشغول به کار هستند و این شرایط در هیچ‌یک از رشته‌ها وجود ندارد. دکتر امی با اشاره به حضور «موسی بایف»، اولین فضانورد مسلمان در این همایش افزود: وی به مدت یک سال در فضا بوده و قرآن را به همراه خود داشته و در حادثه‌ای که در فضا در خارج از کپسول برای وی ایجادشده بود، معجزه قرآن را دیده است.

ر.ب45/ل.م54


( ۳۲ )