توسط محققان دانشگاه سمنان؛

استفاده از فرآیندهای غشایی در تصفیه آب با آلاینده‌های معدنی ثبت اختراع شد

۱۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۷ کد : ۵۰۲۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۵۵
سامانه غشاء کامپوزیتی سیلیکاتی در ترکیب با فرآیند الکتروشیمیایی برای جداسازی یون‌های فلزی مانند مس از آب به همت محققان دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان و همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.
استفاده از فرآیندهای غشایی در تصفیه آب با آلاینده‌های معدنی ثبت اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، داود معروفی، مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکتر محمد نادر لطف‌اللهی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، دانشگاه سمنان و بیتا چاقمی ابیازنی دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشکده در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۹۸۹۱۸ به ثبت رسید.

دکتر لطف‌اللهی با اشاره به محدودیت منابع آبی و کمبود آن در بخش کشاورزی و آشامیدنی گفت: در این میان تصفیه آب از اهمیت بسزایی برخوردار است و تمرکز این اختراع روی آلاینده‌های معدنی شامل یون‌های فلزات سنگین در آب است.

وی بابیان اینکه روش‌های متداولی برای حذف فلزات سنگین از آب مانند ته‌نشینی، تبادل یونی، فناوری غشایی، انعقاد و لخته سازی، تصفیه الکتروشیمیایی و جذب سطحی وجود دارد، افزود: باوجود همه این روش‌ها، فرآیندهای غشایی به دلیل تنوع، برای تصفیه آب بسیار مناسب‌ترند، به‌طوری‌که می‌توانند تقریباً تمام آلاینده‌ها را از آب جدا کنند و یکی از موارد موردتوجه در حفظ محیط‌زیست و تهیه آب آشامیدنی باشند.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )