دکتر سیف در ششمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها عنوان کرد؛

مهارت‌افزایی دانشجویان و رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان؛ از اقدامات مهم وزارت علوم

۱۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۰ کد : ۵۰۲۱۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۶۳
دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مهارت‌افزایی دانشجویان، پایش قراردادها، رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان و الزامات انعقاد قراردادهای تحقیقاتی مؤسسات آموزشی را از اقدامات مهم این وزارتخانه برشمرد.
مهارت‌افزایی دانشجویان و رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان؛ از اقدامات مهم وزارت علوم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیف در ششمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که صبح امروز (چهارشنبه) در محل این وزارت برگزار شد، گفت: رشد بیکاری، آلودگی محیط‌زیست، مصرف نامناسب منابع آب، مسائل اقتصادی و صندوق‌های بازنشستگی، بهره‌وری و کارآیی نامناسب صنعت و کشاورزی و سرانه مصرف بالای انرژی ازجمله مشکلات و بحران‌های پیش روی کشور است.
به گفته مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، فارغ‌التحصیلان و متخصصان دانشگاهی، رتبه اول مالکیت نفت و گاز دنیا، وجود ذخایر معدنی متنوع، موقعیت جغرافیایی استراتژیک کشور برای حمل‌ونقل و وجود بیشتر از ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل از فرصت‌ها و امکانات کشور می‌باشد.
دکتر سیف به وضعیت رتبه‌بندی تولید مقالات علمی در اسکوپوس برای برخی از رشته‌ها به‌عنوان دستاوردهای علمی اشاره کرد و افزود: در رشته‌های مهندسی اقیانوس، هوا و فضا، انرژی، عمران، شیمی، صنایع و برق و الکترونیک از جهت رتبه‌بندی از شرایط خوبی برخوردار هستیم.
وی درخصوص روش‌ها و برنامه‌های بهبود اثربخشی دانشگاه‌های کشور گفت: رصد اشتغال دانش‌آموختگان، بازدیدهای صنعتی دانشجویی، کارآموزی و کارورزی، مهارت‌افزایی، صلاحیت حرفه‌ای، وجود پایان‌نامه‌های تقاضامحور، فرصت‌های مطالعاتی در صنعت و جامعه، تفاهم‌نامه‌های بین وزارتخانه‌ای، الگوهای بین‌المللی در هم‌افزایی دانشگاه و صنعت، ساماندهی امور حقوقی قراردادها، ایجاد دفاتر PMO در دانشگاه‌ها برخی از برنامه‌های اثربخش دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.
دکتر سیف در ادامه گفت: مستندسازی و اطلاع‌رسانی دستاوردهای اجرایی، کارگروه‌های تخصصی جهت مشارکت در رفع چالش‌های ملی، دفاتر انتقال فناوری، قراردادهای کلان نفتی، خدمات تخصصی و آزمایشگاهی، طرح کارورزی بعد از دانش‌آموختگی و طرح‌های محققان در صنعت از دیگر برنامه‌های اثربخش دانشگاه‌ها است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، درخصوص زیست‌بوم ارتباط صنعت با دانشگاه گفت: کارآموزی و کارورزی، پایان‌نامه‌ها، نظام پذیرش دانشجو، آیین‌نامه استخدام و ارتقاء، امور حقوقی، قطب‌های علمی، مراکز پژوهشی و رشد و نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان از حلقه‌های ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع و بنگاه‌های اقتصادی به شمار می‌روند.
دکتر سیف به مهارت‌های موردنیاز دانشجویان اشاره کرد و اظهار داشت: مهارت‌های تخصصی دانشگاهی، مهارت‌های عمومی، مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و مهارت‌های فردی؛ یعنی توانمندسازی شخصی و ازجمله مهارت‌های لازم برای دانشجویان به شمار می‌روند که کمک می‌کنند دانشجویان در یک محیط کار مسئولیت‌های محوله را ساماندهی و اجرا کنند که در این زمینه کتابی نیز با عنوان کتاب مهارت‌افزایی دانشجویان با مشارکت ۵۵ دانشگاه و مراکز آموزش عالی در سال ۹۷ تألیف شده است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، در مورد پایش وضعیت قراردادهای ارتباط دانشگاه با صنعت گفت: تدوین شاخص‌های مرتبط با صنعت، دریافت اطلاعات قراردادهای مرتبط با صنعت و دانشگاه و تجزیه‌وتحلیل و مستندسازی وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور از اقداماتی است که انجام پذیرفته است.
وی در پایان سخنان خود به برخی اقدامات ضروری در این مقوله اشاره کرد و گفت: ایجاد ساختار مناسب جهت کنترل و پایش قراردادها مرتبط با صنعت و تدوین محتوای نظام استاندارد مدیریت پروژه فناورانه، برگزاری دوره‌های آموزشی استاندارد و تسهیل فرآیند تسویه‌حساب‌های مالی با مجریان طرح‌های پژوهشی از الزامات ضروری در این بخش به‌حساب می‌آید.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷