دکتر جهانگیری در دیدار روسای مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور تأکید کرد:

مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور؛ اتاق فکر دولت

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۱ کد : ۵۰۱۰۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۴۸۸
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار با روسای مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور، از پژوهشگاه‌های کشور به‌عنوان اتاق‌های فکر برای ارائه راهکار و مشورت به دولت یاد کرد و گفت: دولت هر چه در توان داشته باشد برای حمایت از پژوهشگاه‌ها به کار خواهد گرفت و نیازهای آنان را برطرف خواهد کرد.
مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور؛ اتاق فکر دولت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر جهانگیری در این نشست با اشاره به شرایط فعلی کشور و محدودیت منابع گفت: در شرایط فعلی باید توسعه همه‌جانبه را از مسیر توسعه علمی دنبال کنیم و همه کشورهای پیشرفته نیز از مسیر توسعه علمی توانسته‌اند به توسعه همه‌جانبه دست یابند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت گسترده و توانمندی پژوهشگاه‌های کشور در بخش‌های مختلف اظهار داشت: ظرفیت بالای ایجادشده در این پژوهشگاه‌ها نتیجه کار و تلاش مستمر ظرف چند دهه گذشته است و امروز این پژوهشگاه‌ها به مراکزی تبدیل‌شده‌اند که می‌توانند راهکارهای مناسب برای برون‌رفت از بحران‌ها و مشکلات کشور ارائه دهند.

وی با تأکید بر ضرورت معرفی توانمندی‌ها و دستاوردهای پژوهشگاه‌های کشور به دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: باید ارتباط میان سیاست‌گذاران و دستگاه‌های اجرایی با پژوهشگاه‌های کشور ایجاد شود چراکه این پژوهشگاه‌ها هستند که می‌توانند بخش زیادی از نیازهای دستگاه‌های اجرایی، کارخانه‌ها و صنایع را مرتفع کنند.

دکتر جهانگیری افزود: امروز که در شرایط تحریم، برخی از صنایع بزرگ کشور برای تأمین مواد اولیه و قطعات موردنیاز خود با مشکل مواجه شده‌اند، پژوهشگاه‌های کشور می‌توانند با استفاده از فناوری‌های نوین و طرح‌های دانش‌بنیان، بسیاری از نیازهای این صنایع را تأمین کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور از ابتکار تشکیل مجمع ملی توسط پژوهشگاه‌های کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: با تشکیل مجمع ملی، توانمندی و ظرفیت‌های پژوهشگاه‌ها هم‌افزایی پیداکرده و شاهد گام‌های بلندتری در راستای اهداف توسعه خواهیم بود.

وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور و تبادل‌نظر در خصوص مهم‌ترین مسائل و چالش‌های پیش روی کشور خاطرنشان کرد: روسای این دانشگاه‌ها پس از تبادل نظر با دولت، کارگروه هایی را برای شناسایی راهکارهای برون رفت از مشکلات تشکیل دادند و نتایج تحقیقات و بررسی های خود را در اختیار دولت قرار دادند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: مجمع پژوهشگاه های ملی کشور نیز می تواند این رویه را دنبال کرده و با تشکیل کارگروه هایی در زمینه های مختلف، تمرکز خود را بر مهمترین چالش ها و مسائل کشور معطوف سازد و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار دولت قرار دهد.

معاون اول رییس جمهور یکی از دغدغه های کشور را منفی شدن رشد سرمایه گذاری طی سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: کاهش سرمایه گذاری می تواند آینده توسعه کشور را به مخاطره بیندازد که در این زمینه پژوهشگاه ها می توانند نقش موثری در آسیب شناسی و حل این مشکل ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای غلبه بر مشکلات کشور بیش از راهکارهای اقتصادی به راهکارهای اجتماعی و افزایش اعتماد و امید مردم نیاز داریم، گفت: نقش نخبگان در بالا بردن سرمایه اجتماعی بسیار پراهمیت است و پژوهشگاه ها می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند.

در این جلسه که رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشتند، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سالهای اخیر تلاش شده است که مراکز پژوهشی کشور به صورت گسترده و جدی به مسائل جاری و مشکلات کشور ورود پیدا کنند، گفت: توانمندی و ظرفیت پژوهشگاه های کشور بسیار بالا است و می توانند بازوی فکری قوی در کنار بخش اجرایی کشور باشند.

در این نشست همچنین دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور گزارشی از دستاوردها و ظرفیت های ۱۵ پژوهشگاه کشور ارائه کرد و گفت: در سال ۹۷ تعداد اعضای هیات علمی این پژوهشگاهها ۷۸۸ نفر، تعداد شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه آنها ۱۰۶ عدد، تعداد طرح های فناورانه ۱۷۹ طرح، تعداد قراردادهای جاری ۳۴۱ عدد و تعداد مقالات علمی ۳۱۶۱ مورد بوده است.

در این جلسه روسای ۱۵ پژوهشگاه کشور به معرفی حوزه فعالیت و دستاوردهای خود پرداختند و از آمادگی برای همکاری با دستگاههای اجرایی و صنایع کشور در جهت رفع نیازهای آنان خبر دادند.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به اعزام نخستین محقق از جمهوری اسلامی ایران به جنوبگان، این اتفاق را یکی از دستاوردهای این پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: پایش اسیدی شدن دریاهای کشور از برنامه های در دستور کار این پژوهشگاه است.

رییس پژوهشگاه رنگ نیز گزارشی از دستاوردهای این پژوهشگاه ارائه کرد و گفت: طرح ملی تولید سبز فرش دستباف به منظور افزایش صادرات از جمله برنامه های این پژوهشگاه است.

رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی هم با بیان اینکه این پژوهشگاه امکانات وسیعی در اختیار دارد گفت: این پژوهشگاه می تواندبه عنوان قطب تولید مواد شیمیایی کشور فعالیت کند.

در این جلسه رییس پژوهشگاه مواد و انرژی نیز با اشاره به ساخت نیروگاه خورشیدی به عنوان یکی از ماموریتهای این پژوهشگاه، تولید پکیج تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی را از جمله دستاوردهای این بخش عنوان کرد.

جداسازی دی اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق با استفاده از تکنولوژی غشایی، تولید نازل کامپوزیتی و تولید زخم پوش های مناسب برای انواع زخم نیز از جمله دستاوردهای پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بود که رییس این پژوهشگاه به تشریح آن پرداخت.

رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز از چشمه نور ایران به عنوان یکی از پروژه های بزرگ یاد کرد و گفت: این پروژه هم اکنون در دست اجراست و رصدخانه ملی ایران نیز از بزرگترین پروژه های این پژوهشگاه است که امیدواریم هرچه زودتر نهایی شود ضمن آنکه طرح همکاری این پژوهشگاه با آزمایشگاه سرن از دستاوردهای حاصل شده است.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هم در این جلسه حل مشکلات جامعه و ارتقاء سلامت را از جمله برنامه های این پژوهشگاه معرفی کرد و افزود: یکی از دستاوردهای ما تاسیس کلینیک ژنتیک پزشکی است که ۴۰۰ نوع بیماری نادر ژنتیکی را پیش از تولد شناسایی می کنیم.

رییس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و روسای پژوهشگاه های هوافضا، بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)،علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، موسسه پژوهش و برنامه ریزی اموزش عالی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مطالعات فرهنگی و اجتماعی نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در پژوهشگاه خود ارائه کردند و به تشریح دستاوردهای حاصل شده پرداختند.


( ۴ )