به همت محققان دانشگاه سمنان صورت گرفت؛

ثبت اختراع روشی برای حذف و بی‌خطر کردن آلاینده‌های رنگی و دارویی در محیط آبی

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۸ کد : ۵۰۱۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۷
«کامپوزیت دی‌اکسید تیتانیای اصلاح شده/ زئولیت مونت موریلونیت برای حذف تخریب آلاینده‌های رنگی و دارویی» توسط محققان دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، پردیس علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.
ثبت اختراع روشی برای حذف و بی‌خطر کردن آلاینده‌های رنگی و دارویی در محیط آبی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکتر محسن مهدی پور قاضی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، امیررضا قناد دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشکده، دکتر نرجس کرامتی عضو هیئت‌علمی پردیس علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۹۸۷۹۱ به ثبت رسید.

دکتر مهدی پور قاضی در توضیح این اختراع گفت: در این اختراع، پساب رنگی تولیدشده از صنایع نساجی و صنایع دارویی با استفاده از یک نانوفوتوکاتالیست نوترکیب زئولیت مونت موریلونیت- دی اکسید تیتانیای تبدیل به ترکیبات بی‌اثری چون دی‌اکسید کربن و آب با راندمان بسیار بالا شد.

وی افزود: با توجه به اینکه، حذف رنگ‌هایی مثل متیلن بلو از پساب‌های صنعتی تبدیل به یکی از چالش‌های بزرگ زیست‌محیطی شده است، این اختراع قابلیت تخریب آلاینده‌هایی نظیر رنگ‌ها و ترکیبات آلی سمی در محیط آبی با فرآیند فتوکاتالیستی در حضور نور مرئی یا فرابنفش را داشته و آن‌ها را تبدیل به ترکیبات بی‌خطر می‌کند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۴ )