دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام کرد:

پذیرش غیرقانونی در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۹ کد : ۵۰۰۹۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۹۳۶
دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بدون مجوز اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت کرده است.
پذیرش غیرقانونی در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری صداوسیما، دکتر ابراهیم خدایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: در خصوص سنجش و پذیرش دانشجو، ملاک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است و براین اساس پذیرش دانشجو برعهده شورای سنجش و پذیرش دانشجو گذاشته شده که بالاترین مقام و یا شورا دراین‌باره برای همه زیرنظام های آموزش عالی اعم از دولتی، آزاد و یا مؤسسات غیرانتفاعی است.

وی گفت: مصوبات این شورا بر همه ارکان آموزش عالی کشور لازم‌الاجراست و اعضای این شورا نیز شامل وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش‌وپرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونان مربوط آن‌ها، رئیس سازمان سنجش و تعدادی از روسای دانشگاه‌هاست.

دکتر خدایی افزود: بر اساس مصوبه جلسه دهم شورای سنجش و پذیرش مقرر شد که از سال ۱۳۹۷ به علت برخی مسائل مانند جابجایی دانشجو، خالی ماندن ظرفیت‌ها و به هم ریختن برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی مقرر شد که تکمیل ظرفیت نداشته باشیم.

وی گفت: همه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دولتی و یا غیردولتی برای هرگونه پذیرش باید با دبیرخانه این شورا که در سازمان سنجش آموزش کشور مستقر است، هماهنگی لازم را انجام دهند.

دکتر خدایی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی بدون داشتن مجوز برای پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت از هفته گذشته اقدام به تکمیل ظرفیت کرده است که بلافاصله دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش مکاتبات لازم را دراین‌باره انجام داده و همچنین مذاکرات تلفنی طولانی‌مدت با همکاران دانشگاه آزاد داشته است ولی درنهایت همکاران دانشگاه آزاد، فرآیند تکمیل ظرفیت را متوقف نکردند.

وی گفت: البته بحث دبیرخانه شورا این نبود که تکمیل ظرفیت وجود نداشته باشد بلکه این موضوع بود که تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد فرآیند قانونی‌اش را طی نکرده و مجوز نگرفته بود، زیرا ابتدا باید تقاضای مجوز برای شورای سنجش و پذیرش ارسال می‌شد و این شورا تصمیم می‌گرفت که تکمیل ظرفیت داشته باشند یا خیر.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد به این موضوع توجه نکرد، دبیرخانه این شورا اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد که تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی قانونی نیست و مورد تائید شورا هم نیست.

وی گفت: بعد از صدور اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش، ما سه نوع رفتار متفاوت از همکاران دانشگاه آزاد اسلامی مشاهده کردیم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با وزیر علوم به‌عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش مکاتبه کرد مبنی بر اینکه اجازه دهید این فرآیند تمام و ما موضوع را در شورا مطرح می‌کنیم و اگر شورا اجازه داد اعلام نتیجه خواهیم کرد.

دکتر خدایی افزود: دیگری اینکه اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی این بود که دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو را با سازمان سنجش آموزش کشور اشتباه گرفته و به مواردی استناد کرده است درحالی‌که اصلاً بحث سازمان سنجش نبود و موضوع دبیرخانه شورا بوده است.

وی گفت: همچنین مسئول حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی نیز مصاحبه‌ای با صداوسیما و رسانه‌ها داشت که در این مصاحبه شورا را به رسمیت شناخت و به لحاظ حقوقی ایراد و استدلال را مطرح کرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: من به‌عنوان دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو فکر می‌کنم که همه دانشگاه‌ها وموسسات آموزش عالی باید به قانون احترام بگذارند.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دانشگاه‌های بزرگ ماست و نقش مهمی در آموزش عالی دارد و باید به قانون احترام بگذارد و درخواست مجوز تکمیل ظرفیت را به شورای سنجش و پذیرش ارائه کند و ما نیز تلاش می‌کنیم که در این هفته جلسه فوق‌العاده شورا را برگزار و موضوع را با تعامل بیشتر حل کنیم.

دکتر خدایی افزود: درهرصورت فرآیندهای قانونی این‌گونه نیست که فرد تصمیم بگیرد بلکه شورایی وجود دارد که اختیار قانونی دارد.

وی گفت: از همکاران دانشگاه آزاد اسلامی انتظار می‌رود که فرآیندهای قانونی را رعایت کنند و این موضوع سخت نیست.

دکتر خدایی افزود: موضوع این نیست که دانشگاه آزاد اسلامی و یا دانشگاه صنعتی شریف و تهران تکمیل ظرفیت نکند و این موضوع برای ما فرقی ندارد بلکه انتظار این است همان‌طور که دانشگاه تهران، قانون را رعایت می‌کند باید دانشگاه آزاد اسلامی نیز آن را رعایت کند و این برای ما مهم است زیرا به‌کل جوانان درس رعایت موارد قانونی را می‌دهیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: هم‌اکنون اعلام می‌کنم که ان شاءالله این موضوع با تعامل بیشتر حل خواهد شد و نقش شورای سنجش و پذیرش دانشجو نقشی ملی است.

خدایی افزود: معتقدیم تنها مرجعی که می‌تواند قوانین خودش را تفسیر کند شورای سنجش و پذیرش دانشجوست.

وی گفت: مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی امروز همچنین نامه‌ای برای وزیر علوم ارسال کردند که بحث‌های حقوقی خودش را دارد و پاسخ داده می‌شود.

دکتر خدایی افزود: با توجه به موضوعات بیان‌شده تلاش خواهیم کرد تا چهارشنبه جلسه فوق‌العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو را برگزار کنیم و این شورا در خصوص موضوع تکمیل ظرفیت تصمیم خواهد گرفت.


( ۱۰ )