وزیر علوم در آیین افتتاحیه اجلاس جهانی راه ابریشم تاکید کرد:

وجود درهم تنیدگی میان فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در ایران/ راه ابریشم؛ راهی برای تبادل علم و فرهنگ

۰۱ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۶ کد : ۴۹۹۶۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۰۰
دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروزه در ایران یک درهم تنیدگی بین فرهنگ غنی ایرانی و فرهنگ اسلامی داریم؛ یعنی ایرانیان با آن سابقه دانش و فرهنگ وقتی با ایدئو‌لوژی اسلام روبه‌رو شدند، آن را با علم و دانش پذیرفتند؛ دینی که پیامبر با توجه به علم آن را شروع کرد.
وجود درهم تنیدگی میان فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در ایران/ راه ابریشم؛ راهی برای تبادل علم و فرهنگ

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بوعلی سینای همدان، دکتر غلامی در آیین افتتاحیه اجلاس جهانی راه ابریشم که امروز (دوشنبه) با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون آسیا و اقیانوسیه سازمان یونسکو، مدیران استان و نمایندگانی از ۱۴ کشور جهان در سالن همایش‌های استانداری برگزار شد، گفت: در روز‌های اخیر در ایران به پاس جانفشانی‌های جوانان دلیر ایران و تلاش ما برای حفظ خاک این مرز و بوم مراسم‌های خاصی انجام می‌شود که بخشی از فرهنگ غنی و پربار این مرز و بوم را به نمایش می‌گذارد.
وزیر علوم تصریح کرد: ملت ایران هیچ‌گاه به هیچ ملتی تهاجم نداشته و همواره میزبان علما از کشورهای مختلف جهان بوده است و قدیمی‌ترین دانشگاه جهان را در خود دارد؛ قطعاً شکل‌گیری دانشگاه مقدماتی دارد که بخش مهمی در توسعه علم و دانش بوده است.
دکتر غلامی گفت: تاریخ و فرهنگ علم دوستی کشور منجر به شکوفایی علم و دانش شد که پایه رشد و ترقی علم و دانش جهانی گشت.
وزیر علوم خاطر نشان کرد: راه ابریشم راهی برای تبادل علم و فرهنگ بوده است.
وی بیان کرد: ما دانشمندان زیاد و به‌نامی را می‌شناسیم که راه‌های طولانی را طی می‌کردند تا از توانمندی‌های علمی مناطق بهره ببرند، به منطقه خود برگردند و نقش خود را ایفا کنند.
وزیر علوم تشریح کرد: راه ابریشم راه مبادله علم، فرهنگ و مبادلات تجاری بوده است؛ امروز ما در یکی از شهر‌های مهم مسیر این راه تاریخی مهم به اهمیت دستاورد‌های شکل‌گیری این راه و آثار ارتباطاتی که در این بستر رخ داده است می‌پردازیم.
وی اظهار کرد: حضور نمایندگان کشور‌ها از سراسر جهان نشان از توجه تاریخ و فرهنگ گذشتگانمان دارد؛ همدان عمری به تاریخ و تمدن ایرانیان دارد و دانشمندان به نامی از این خاک برخواستند.
دکتر غلامی خاطر نشان کرد: هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بین اقوام یکی از موارد مهم در همدان است.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۲ )