به میزبانی دانشگاه کاشان؛

دومین کنفرانس بین‌المللی گل محمدی آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۲ کد : ۴۹۹۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۴
دومین کنفرانس بین‌المللی گل محمدی، ۲۲ تا ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۹۸در پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.
دومین کنفرانس بین‌المللی گل محمدی آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر مریم اخباری، دبیر اجرایی کنفرانس در این خصوص گفت: برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی گل محمدی با عنوان Rosa damacsena 2019، به همراه کارگاه‌های آموزشی به دو زبان فارسی و انگلیسی برگزار خواهد بود.

رئیس پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان افزود: این رویداد علمی با همکاری مشترک اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی ایران و پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان در قمصر، برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه محورهای کنفرانس شامل کلیه حوزه‌های علمی و فنی مرتبط با گل محمدی، شامل کشت، صنعت، فن آوری و انواع محصولات آن است، اظهار داشت: مقالات، سخنرانی‌ها و کارگاه‌ها با موضوعات عمومی مرتبط با گیاهان دارویی و معطر نیز در این کنفرانس ارائه خواهد شد.

دکتر اخباری گفت: شرکت طبیب دارو که یکی از شرکت‌های فعال در حوزه تولید محصولات دارویی، آرایشی بهداشتی و اسانس‏های گیاهی است و فعالیت گسترده‌ای در حوزه صادرات محصولات و به ویژه محصولات گل محمدی و مشتقات آن دارد، علاوه بر حمایت مالی از کنفرانس، با بهره‌گیری از توان متخصصان خود، دارای مشارکت جدی علمی در کنفرانس و همکاری در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی و ارزیابی علمی و تخصصی مقالات و ارائه مشاوره های تخصصی است و این موضوع نقش موثری در ارتقای کیفیت علمی کنفرانس در حوزه کارآفرینی، صنعت و بازار، داشته است.

وی با بیان اینکه این اولین بار است که کنفرانس علمی در این حوزه با همکاری تنگاتنگ واحدهای دانشگاهی و صنعت برگزار می‌شود، اظهار امیدواری کرد: در آینده شاهد موارد بیشتری از این نوع همکاری‌ها میان صنعت، بازار و دانشگاه در حوزه‌های علمی و تخصصی باشیم.

دکتر اخباری زمان ارسال چکیده مقالات را تا تاریخ ۱۵ اکتبر مصادف با ۲۳ مهرماه سال جاری بیان کرد و افزود: علاقه‌مندان می توانند آثار خود را به دبیرخانه این کنفرانس به نشانی https://icrd.kashan.ac.ir ارسال کنند.

 

اثر عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان برگزیده کتاب سال عاشورا شد

 

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا نوشته دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی پژوهشگر تاریخ و فرهنگ منطقه کاشان موفق به کسب عنوان برگزیده سومین دوره کتاب سال عاشورا شد.

در سومین دوره کتاب سال عاشورا که مربوط به کتاب‌های سال‌های ۹۶ و ۹۷ بود ۲۶۴ عنوان در دبیرخانه به ثبت رسید که پس از بررسی آثار رسیده در رشته‌های گوناگون توسط ۳۵ داور درنهایت از ۱۷ کتاب منتخب در ۲۰ رشته تجلیل و تقدیر شد.

سومین دوره کتاب سال عاشورا باهدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر در موضوعات "امام‌حسین (ع)، خانواده و یاران آن حضرت"، "تاریخ و تحلیل واقعه‌ی عاشورا"، "ادبیات و هنر عاشورایی" و "فرهنگ و آیین‌های عزاداری" با عنوان جایزه "دعبل خزاعی" در ۲۰ رشته برگزار شد، که در رشته پژوهش تاریخی اثر دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی با عنوان "تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا" به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

دکتر مشهدی در این کتاب که به نقش صوفیه، قلندریه و اهل فتوت در پایه‌گذاری آیین‌های محرم می‌پردازد، ابتدا ضمن معرفی موضوع و مرور منابع، سابقه عزاداری را در سنت اسلامی و ایرانی مطرح کرده است و سپس در خصوص اهل فتوت و فتوت نامه سلطانی، قلندران و قلندرنامه‌ها بحث و در فصولی مجزا، آیین‌های عزاداری محرم که اهل فتوت و قلندریه در آن نقش ایفا کرده‌اند، ازجمله آیین‌های سقایی، جریده برداری، سنگ‌زنی، توغ‌برداری، نخل برداری و قمه‌زنی بررسی کرده است.

همچنین در فصلی به نقش صوفیان صفوی در گسترش آیین‌های محرم و در فصول پایانی به نقش صوفیه در هنرهای آیینی مربوط به واقعه عاشورا، همچون قصه‌خوانی و نقالی، روضه‌خوانی و تعزیه‌خوانی پرداخته است.

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا نوشته محمد مشهدی نوش‌آبادی در ۴۰۰ صفحه در قطع رقعی توسط نشر آرمادر سال ۱۳۹۷ به چاپ رسیده است.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )