در راستای اجرای مدیریت سبز صورت پذیرفت:

کاشت ۹۷۶۰ اصله گونه گیاهی مقاوم به تنش خشکی در دانشگاه حکیم سبزواری

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۱ کد : ۴۹۹۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۹
۹۷۶۰ اصله گونه گیاهی مقاوم به تنش خشکی و کم آبی در راستای اجرای سیاست‌های مدیریت سبز، طی پنج ماهه نخست سال۱۳۹۸ جایگزین گیاهان پرنیاز به آب و چمن در فضای سبز دانشگاه حکیم سبزواری شد. 
کاشت ۹۷۶۰ اصله گونه گیاهی مقاوم به تنش خشکی در دانشگاه حکیم سبزواری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دبیر کارگروه فرهنگی شورای مدیریت سبز دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه محوطه مرکزی این دانشگاه با وسعت بیش از یک هکتار یکی از مهم‌ترین فضاهای دانشگاه و دارای اهمیت بالایی است، گفت: در راستای دستیابی به اهداف مدیریت سبز دانشگاه، محوطه مرکزی در بخش فضای سبز و منظر به عنوان یک واحد پایلوت در نظر گرفته شد و با حذف چمن و گیاهان پرنیاز، جایگزینی آنها با گونه‌های منظرساز با نیاز آبی پایین در دستور کار قرار گرفت.
دکتر هادی سلطانی فر با تاکید بر اینکه ساماندهی فضاهای موجود با حذف تدریجی چمن و ارزیابی کیفیت گونه های موجود آغاز شد، افزود: علاوه بر این به دلیل اختلال فضاهای کشت و لزوم جداسازی و ساماندهی فضاهای مختلف، تصمیم گرفته شد که فضای سبز حاشیه محوطه، با خشکه چینی از فضاهای کشت آتی جدا گردد. این اقدام علاوه بر اینکه سبب افزایش کیفیت منظر می‌شد، در آینده نزدیک امکان مدیریت بهتر فضاهای موجود، پایش میزان آبیاری و کاهش هزینه‌های نگهداری را فراهم می‌آورد.
وی با اشاره به اینکه فرآیند طراحی در محوطه مرکزی براساس دو الگوی متفاوت صورت گرفته است، اظهار داشت: در الگوی اول که فضای حاشیه‌ای را شامل می‌شود، با در نظر گرفتن گیاهان موجود و الگوی کشت آنها انجام شد. در این الگو، با استفاده از خطوط منحنی و آزاد مطابق با کاشت موجود اقدام به طراحی فضاهای سبز گردید.
عضو شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه حکیم سبزواری ادامه داد: در الگوی دوم که بخش اصلی محوطه‌های مرکزی را شامل می‌شود، طراحی با درنظر گرفتن هندسه موجود و لزوم جداسازی گونه‌های پیشنهادی از یکدیگر انجام گرفت. براین اساس، از خطوط موازی برای تعریف کرت‌های کشت و منظرسازی استفاده شد که علاوه بر جداسازی فضاها از یکدیگر، تداوم منظر و پیوستگی را در محوطه به‌وجود می‌آورد.
وی افزود: پس از حذف چمن با بررسی جامع‌تر، گونه‌های پوششی که از نیاز آبی کمتر و مقاومت بالا در برابر تنش‌های محیطی و خشکی برخوردارند، و در عین حال واجد ویژگی‌های منحصربه فرد در منظرسازی در طول سال (نظیر گل و فرم) می‌باشند انتخاب شدند.
دکتر سلطانی فر ابراز داشت: علاوه بر این گونه‌های درختی و درختچه‌ای مناسب نیز برای بهسازی و تکمیل منظر موجود مورد استفاده قرار گرفتند. در گام آخر با درنظر گرفتن ویژگی‌های موردنظر جایگذاری گونه‌ها در پلان انجام شد؛ و در نهایت مطابق با مساحت و فاصله کاشت هر گونه تعداد آنها به دست آمد.
دبیر کارگروه فرهنگی شورای مدیریت سبز دانشگاه حکیم سبزواری با یادآوری اینکه علاوه بر این برای تنوع در منظر مجموعه از ترکیب ریگ و قلوه سنگ‌های رودخانه‌ای نیز به مساحت تقریبی ۱۶۰۰ مترمربع استفاده شده است، خاطرنشان کرد: استفاده از ریگ و قلوه سنگ رودخانه‌ای علاوه بر کاهش سطح فضای سبز موجود و در نتیجه میزان آب مصرفی، به عنوان مالچ طبیعی عمل کرده و خاک مرغوب و زراعی را حفظ می کند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷