دکتر سالار آملی در آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان خبر داد:

تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۴ کد : ۴۹۹۰۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۴۶۶
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: در حال حاضر ۵۳۰ دانشجوی بورسیه از کشورهای خارجی در ایران در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند که یک سوم آن‌ها دانشجوی مقطع دکتری هستند.
تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان که امروز (چهارشنبه) در محل این وزارت برگزار شد، با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه در راستای توسعه زبان فارسی برای دانشجویان خارجی، اظهار داشت: سیاست اول ما در این زمینه، افزایش جذب داوطلبان خارج از کشور و ادامه تحصیل آن‌ها در دانشگاه‌های داخل است. در همین راستا وزارت علوم این دانشجویان را به صورت بورسیه جذب می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۳۰ دانشجوی بورسیه از کشورهای خارجی در ایران حضور دارند که در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند، افزود: سیاست دوم وزارت علوم در توسعه زبان ادبیات فارسی در جهان، اعطای پذیرش به داوطلبان خارج از کشور است که این داوطلبان اکنون در ایران مشغول تحصیل هستند.
دکتر سالار آملی در ادامه با اشاره به تعداد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایران، اظهار داشت: به طورکلی در حال حاضر حدود ۵۶ هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند که ۲۰۰۰ نفر از این دانشجویان در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت، ۱۰ هزار و ۲۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد، ۱۷ هزار در جامعه المصطفی و مابقی در دانشگاه‌های وزارت علوم مشغول تحصیل هستند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در کشورهای خارجی گفت: ما باید ارتباط علمی مطلوبی با کشورهای دنیا داشته باشیم و باید کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در کشورهای دیگر توسعه یابد.
دکتر سالارآملی افزود: آخرین سیاست ما در این زمینه، اعزام اساتید داخل کشور برای حفظ کرسی‌های خارج از کشور است. سال گذشته تعداد ۶۵ کرسی زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور داشتیم که این کرسی‌ها در حال حاضر به دلیل مشکلات ارزی کاهش یافته البته امسال تلاش می‌کنیم در مهرماه جاری تعداد کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از ایران به ۳۳ و همچنین تا ترم دوم تحصیلی نیز این مراکز به ۵۰ کرسی توسعه یابد.
وی مطرح کرد: سیاست کلان وزارت علوم این است که در مرحله اول کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در کشورهای اسلامی با تمدن مشترک و در مرحله دوم نیز در کشورهایی که نسل سوم ایرانیان در آن کشور مقیم هستند توسعه یابد. لذا دانشجویانی که در ایران مشغول تحصیل هستند باید بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی علاوه بر اینکه سفیر دانشگاهی و علمی ایران در کشور خودشان باشند، موجب توسعه فرهنگی کشور ما نیز شوند.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۸ )