معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تأکید کرد:

تقویت حوزه فرهنگی؛ تأثیرگذار بر تمامی فعالیت‌های دانشگاه

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۸:۵۶ کد : ۴۹۸۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۷۶
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: باید بدانیم که رونق حوزه آموزشی و برطرف شدن بی‌انگیزگی با تقویت حوزه فرهنگی ایجاد می‌شود و تقویت این حوزه بر تمامی مسائل و فعالیت دانشگاه اثرگذار است.
تقویت حوزه فرهنگی؛ تأثیرگذار بر تمامی فعالیت‌های دانشگاه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، چهارمین نشست شورای هماهنگی معاونان، مدیران فرهنگی و اجتماعی و نمایندگان وزیر در هیئت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های منطقه ۶کشور، امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد، مهندس محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و نمایندگان وزیر علوم در هیئت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های این منطقه، به میزبانی دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
دکتر غفاری در این نشست اظهار داشت: حوزه فرهنگی و دانشجویی صرف ارائه خدمات به دانشجویان نیست و درواقع علاوه بر آن، در این حوزه دانشجویان، مدیریت، چگونگی برقراری ارتباط و طرح مطالبات را فرامی‌گیرند.
وی تصریح کرد: در حوزه‌ای مانند حوزه آموزش، همه فعالیت‌ها از قبل مشخص و معین شده است و کاملاً متفاوت با کار فرهنگی است و همه این‌ها اهمیت کار مسئولان فرهنگی را در دانشگاه‌ها می‌رساند.
به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دانشگاه صرفاً آموزش و پژوهش نیست و همه ما باید تلاش کنیم که این تفکر را تقویت نموده و اهمیت حوزه فرهنگی بر همگان مشخص گردد.
وی افزود: مطالبات سنگین؛ چه در درون دانشگاه و چه در بیرون، در مقابل اختیارات و منابع و امکانات کم در حوزه فرهنگی وجود دارد و نیازمند آن است که نگاه جدیدی به این حوزه شود.
دکتر غفاری تصریح کرد: دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه روسای دانشگاه‌ها، قول‌های مساعدی در خصوص تخصیص‌های مالی دادند که بخشی از آن نیز عملیاتی شده است. البته هزینه‌ها بیشتر می‌باشد و لازم است از سرمایه‌های دیگر هم به نحو مطلوب استفاده کرد و سعی شود تعامل بین بخشی مناسب در دانشگاه و با سایر دستگاه‌ها به عمل آید.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بابیان اینکه بحث پوشش و حجاب مبحث ساده‌ای نیست و دارای ابعاد مختلفی است، بیان کرد: این امر در مرحله اول موضوعی فرهنگی و اجتماعی است؛ ولی ظرفیت این را دارد که به یک پدیده سیاسی تبدیل‌شده و تقابل ایجاد کند؛ بنابراین باید بسیار ظریف به این مسئله ورود کرد و این نکته مهم است که دانشجویان باید علاوه بر آگاهی از حقوق خود، با تکالیف و مسئولیت‌های خود نیز آشنا شوند و قوانین و الزامات محیط دانشگاهی را مراعات نمایند و این‌یک مسئله دوطرفه است.
وی در خصوص مطالبات دانشجویان اظهار داشت: مطالبات از یک‌جهت حسن هستند و این نشان‌دهنده توانمندی دانشجویان و دقت نظر آنان در مباحث مختلف است. مسئله مهم نوع بیان مطالبات و میزان امکانات و توانمندی ما می‌باشد.
دکتر غفاری تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش‌رو داریم و حوزه فرهنگی به‌صورت مستقیم درگیر این مسئله می‌باشد و کار مضاعفی را بر دوش فرهنگی قرار می‌دهد. لذا لزوم دقت نظر کافی جهت جلوگیری از هرگونه مسئله از مسئولان و همکاران فرهنگی مورد انتظار است. انشاالله در ابلاغیه‌های آتی موارد مدنظر به صورت مکتوب به دانشگاه‌ها ارسال می‌گردد.
بحث و بررسی پیرامون راه‌های افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب، فعالیت تشکل‌های اسلامی و ارائه پیشنهاد‌ها درخصوص بازنگری در آیین‌نامه‌های دانشجویی ازجمله موضوعات مطرح شده این نشست بود.
گفتنی است شورای معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه ۶ کشور متشکل از دانشگاه‌های استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد است.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷