در نشست رونق تولید و اقتصاد دانش‌بنیان استان گلستان مطرح شد؛

اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری گلستان

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۳ کد : ۴۹۸۷۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۰۶
استاندار گلستان در نشست رونق تولید و اقتصاد دانش‌بنیان این استان که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: ۵۰ میلیارد تومان برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد گلستان اختصاص یافت.
اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری گلستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، هادی حق‌شناس در این نشست گفت: سهم استان گلستان از استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری تنها یک درصد است که بااعتبار در نظر گرفته‌شده این رقم بیشتر خواهد شد.

وی افزود: امضای تفاهم‌نامه ایجاد کارخانه نوآوری گرگان، مرکز جامع نوآوری گنبدکاووس و زیست‌بوم گردشگری مهم‌ترین مصوبات سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به استان است.

استاندار گلستان خام فروشی را معضل استان برشمرد و بیان کرد: راه‌اندازی صنایع تبدیلی استان‌ها به استانداری‌ها محول شده و ما هم تمام تلاش خود را در این زمینه خواهیم کرد.

حق‌شناس بابیان این‌که خام فروشی ارزش‌افزوده ایجاد نمی‌کند، اضافه کرد: در همه بخش‌ها مخصوصاً در کشاورزی می‌توان از توان و ظرفیت پارک‌های علم و فناوری برای ایجاد توسعه بهره گرفت.

وی بیان کرد: درآمد سرانه مردم گلستان نصف متوسط کشوری است، و باید این سرانه را با ایجاد مهارت و دانش توسعه دهیم.

 

 

اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا کننده ظرفیت‌های بومی استان است

دکتر سورنا ستاری نیز در این نشست اظهار کرد: دیدگاه ما این است که توسعه یک فرآیند درون‌زا است و کسی نمی‌تواند از بیرون به استان کمک کند و باید نیروهای انسانی داخلی توسعه را شکل دهند.

وی بابیان این‌که با ورود صنعت از خارج توسعه اتفاق نمی‌افتد به استان اصفهان اشاره کرد و افزود: در اصفهان هر حرفه‌ای که فکر می‌کردیم که به توسعه می‌انجامد ازجمله فولاد، سیمان، پتروشیمی، پالایشگاه، شهرک صنعتی و غیره را امتحان کردیم اما استان اصفهان جزو سه استان آخر درزمینهٔ بیکاری است.

دکتر ستاری ادامه داد: اکنون توسعه اصفهان که ظرفیت‌های درونی فوق‌العاده‌ای درزمینهٔ فرهنگ و گردشگری دارد، اتفاق افتاده و دیگر نمی‌توان به ظرفیت‌های صنعتی آن اضافه کرد اما نرخ بیکاری در آن بالا است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: اگر چنین صنعت‌هایی به گلستان بیاید همان نگرش بیرونی است یعنی عده‌ای در بیرون نشسته و تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

 

لزوم ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در استان گلستان

دکتر مهدی غفاری رئیس پارک علم و فناوری گلستان نیز در ادامه اظهار کرد: زیست‌بوم و اکوسیستم نوآوری و فناوری به شکل مطلوب در گلستان وجود ندارد و اگر این امر نباشد خروجی آن‌که به رشد و توسعه می‌رسد را نخواهیم داشت.

وی افزود: برای ایجاد این اکوسیستم لازم است در مرحله اول کارخانه نوآوری ایجاد شود تا فارغ‌التحصیلان و ایده‌داران در آنجا کارکرده و تحت حمایت قرار گیرند.

دکتر غفاری بیان کرد: برای اینکه این عمل در گلستان اتفاق بیفتد چند استراتژی به‌طور هم‌زمان پیگیری می‌شود که ایجاد فضاهای فیزیکی و حمایت‌های مالی و آموزش دهنگان از آن جمله است.

رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: درزمینهٔ ایجاد فضا، امیدواریم که با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این سفر به گلستان، بخشی از مشکلات حل شود.

دکتر غفاری تصریح کرد: در گرگان، گنبدکاووس و علی آبادکتول امروز فضاهایی را برای ایجاد کارخانه نوآوری بازدید کردیم و امیدواریم که به‌زودی تبدیل به مراکز فناوری شود.

رئیس پارک علم و فناوری گلستان اظهار کرد: در کنار آن نیازمند صندوق پژوهش و فناوری هستیم که با کمک اتاق بازرگانی در حال شکل‌گیری است و می‌تواند منبع مالی خوبی برای طرح‌های دانش‌بنیان باشد.

دکتر غفاری در ادامه گفت: رقمی بالغ‌بر سه هزار میلیارد تومان اعتبار صندوق نوآوری و شکوفایی است و تنها استان‌هایی می‌توانند از آن استفاده کنند که شرکت دانش‌بنیان و صندوق‌دارند.

وی ادامه داد: با شتاب‌دهنده‌ها در سطح ملی صحبت‌هایی شده که از ظرفیت آن‌ها در استان استفاده کنیم و موافقت چند شتاب‌دهنده را هم گرفتیم.

رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: استان درزمینهٔ آی تی ظرفیت خوبی دارد و باید اکوسیستم آی تی آن فعال شود و در همین راستا تعاملاتی با شرکت‌های بزرگ انجام‌شده است.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴