در پژوهش مشترک محقق دانشگاه گیلان و پژوهشگران بین‌المللی صورت گرفت؛

کشف یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۶ کد : ۴۹۸۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۶
یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان توسط عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان کشف شد.
کشف یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، دکترسیدحامد موسوی ثابت عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله با همکاری دکترصابر وطن دوست عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل، پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققان برجسته آلمانی، ضمن گزارش یک زیستگاه جدید برای ماهیان کور ایرانی، با انتشار نتایج ژنتیکی بر ماهیان مورد مطالعه، وجود یک سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته کوه‌های زاگرس را اثبات کردند.

این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته شده حدود حداقل ۳۱ کیلومتر و حداکثر ۱۶۲ کیلومتر (در خط مستقیم که احتمالاً چندین برابر این فاصله در حالت واقع می‌باشد) بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان می‌باشد.

همچنین این زیستگاه اولین زیستگاه در جهان با سه گونه ماهی کور است و تنها یک زیستگاه غیر از آن در کشور چین با این تنوع و غنای گونه‌ای تاکنون شناخته شده است.

دکترموسوی ثابت با بیان اینکه تا امروز در ایران چهار گونه ماهی کور غارزی شناسایی شده‌اند که منحصر به کشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند تاکید کرد: تحقیقات یک دهه اخیر این محقق ماهی شناس دانشگاه گیلان در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوضه زاگرس منتج به کشف دو گونه از چهار گونه مذکور شده است و دو گونه دیگر توسط محققان خارجی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی کشف و توصیف شده بودند. با عنایت به اهمیت بالای این نوع ماهیان، به نظر می‌رسد این گونه‌ها بایستی در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه‌ای کشور بر این اساس اصلاح گردد.

نتایج این تحقیق بین المللی در شماره اخیر مجله ماهی شناسی کاربردی ( Journal of Applied Ichthyology ) در کشور آلمان منتشر شده است.

 

 

احداث مدرسه‌ای در لرستان با نام خیرین دانشگاه گیلان

در راستای اقدامات خیرخواهانه هموطنان در کمک به هموطنان سیل‌زده استان لرستان، دانشگاهیان دانشگاه گیلان متشکل از دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت علمی؛ با مشارکت مالی خود و با حمایت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و دفتر مشارکت‌های مردمی و نهادها، مدرسه‌ای با ۸۳ متر ساختمان آموزشی، ۳۰۰ متر محوطه‌سازی و ۱۰۰ متر دیوارکشی، در روستای کلات زیودار استان لرستان با نام خیرین دانشگاه گیلان بنا می‌کنند.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۱ )