توسط پژوهشگران دانشگاه سمنان؛

حذف آلاینده‌ها از محلول‌های آبی و پساب‌های صنعتی ثبت اختراع شد

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۲ کد : ۴۹۸۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۱۶
ابداع محققان دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان با عنوان «بهبود خواص سطح غشاهای پلی اترسولفون» ثبت اختراع شد.
حذف آلاینده‌ها از محلول‌های آبی و پساب‌های صنعتی ثبت اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم و به نقل از دانشگاه سمنان، «بهبود خواص سطح غشاهای پلی اترسولفون به کمک نانوذرات آلومینیوم فومارات به‌عنوان ماده‌ای با چارچوب فلزی- آلی» توسط محققان دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان و همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه ثبت اختراع شد.

داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکتر مسعود نصیری زرندی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، روح اله اژدری، سارا عبدی دانشجوی دکتری این دانشکده در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۹۸۹۸۱ به ثبت رسید.

دکتر نصیری در توضیح این اختراع گفت: اصلاح ساختار غشاها و تغییر در خواص سطحی آن‌ها، یکی از اولویت‌های اصلی در جهت بهبود عملکرد غشاهای اولترافیلتراسیون در حذف انواع آلاینده از محلول‌های آبی است که در این طرح کامپوزیت غشایی پلی‌اترسولفون / نانوذرات آلومینیوم فومارات ساخته‌شده و خواص آن‌ها مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: از کامپوزیت‌های غشایی به‌دست‌آمده با توجه به مزایایی همچون شار بالاتر از پلی‌اترسولفون خالص و مقاومت گرفتگی و زبری اندک آن‌ها، می‌توان در جهت حذف انواع آلاینده‌ها از محلول‌های آبی و پساب‌های صنعتی استفاده کرد.

م.ب ۷۷/ ل.م ۵۴


( ۱ )