به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد؛

نشست هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی برگزار شد

۱۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۲ کد : ۴۹۷۴۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۷۲
نشست هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی امروز (پنجشنبه) به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
نشست هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی به همراه مسئولان دبیرخانه این هیئت با حضور در دانشگاه فردوسی مشهد، با روسا، روسای نمایندگی دفاتر مقام معظم رهبری و مسئولان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی دیدار کردند.
در این نشست دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم، از تلاش‌ها و تغییرات اخیر درروند بررسی صلاحیت‌های متقاضیان جذب اعضای هیئت علمی در سال‌های اخیر تقدیر کرد. وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین فرایند در تصمیم‌سازی یک مرکز علمی، جذب هیئت علمی است.
دکتر کافی افزود: ما همواره خود را با رویه‌ها و فرایند جذب هیئت عالی جذب هماهنگ می‌نماییم اما درعین‌حال خواستار آن هستیم که در فرایند جذب اختیارات دانشگاه‌ها بیشتر گردد.
وی این امر را موجب جذب سریع‌تر نخبگان و جلوگیری از جذب آنان در دانشگاه‌های خارج از کشور عنوان کرد.
دکتر محمدعلی کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی نیز در این نشست عنوان کرد: ما در ده سال اخیر حدود شصت هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور جذب نموده‌ایم که حدود ۸.۴ درصد از آنان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها خارج از کشور و ۹۵.۲ درصد آنان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های داخل می‌باشند.
وی تأکید کرد: کلیه اختیارات جذب اعضای هیئت علمی به هیئت‌های جذب واگذارشده است و هیئت عالی جذب تنها کار نظارتی را انجام می‌دهد.
دکتر کی‌نژاد خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر حجم پرونده‌های جذب کمتر شده است و دلایل آن را اشباع شدن ظرفیت اعضای هیئت علمی رشته‌های موجود دانشگاه‌ها، کاهش دانشجو، کاهش ردیف استخدامی و همچنین کاهش بودجه و اعتبار دانشگاه‌ها عنوان کرد.
در این نشست پس از سخنان حجت‌الاسلام دکتر رضوان طلب دبیر هیئت مرکزی و رئیس مرکز جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص شرایط عمومی جذب و چگونگی انجام مصاحبه با متقاضیان، مسائل مربوط به فرایند جذب اعضای هیئت علمی، مشکلات و چالش‌های آن توسط روسای دانشگاه‌ها مطرح و موردبحث و بررسی قرار گرفت.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۴ )