در پارک علم و فناوری کردستان صورت گرفت؛

آیین رونمایی از سامانه تخصصی سنجش، تحلیل و پرورش هوش و استعداد هوش آزما

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۹ کد : ۴۹۷۴۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۷۱
ازسامانه تخصصی سنجش، تحلیل و پرورش هوش و استعداد توسط یکی از واحدهای فناور پارک علم و فناوری کردستان راه اندازی شده است با حضور رییس پارک علم و فناوری و دانشگاه کردستان، رییس بنیاد نخبگان، روسای آموزش و پرورش ، نمایندگان شورای اسلامی شهر سنندج و مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان رونمایی شد.
آیین رونمایی از سامانه تخصصی سنجش، تحلیل و پرورش هوش و استعداد هوش آزما

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کردستان در آغاز این آئین، دکتر سعیدی، رئیس پارک علم و فناوری کردستان ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی چنین مرکز تخصصی در کشور، از اینکه این اقدام در استان کردستان صورت گرفته است، ابراز خشنودی کرد و گفت: خوشحالم که امروز شاهد رونمایی از یک کار ارزشمند هستیم که به وسیله یکی از همشهریان ما با تلاش‌های فراوان به نتیجه رسیده است.

وی با بیان اینکه رسالت پارک علم و فناوری گردهم‌آوردن افراد توانمند و ایجاد هم افزایی و تلاش در زمینه توسعه عنوان کرد، گفت: استان کردستان در این زمینه جایگاه مطلوبی در کشور دارد اما گاهاً به دلیل عدم شناخت؛ استعدادهایی که وجود دارد به درستی هدایت نمی‌شوند و امیدواریم این سامانه که امروز شاهد رونمایی از آن هستیم بتواند، در این زمینه نقش سازنده‌ای باشد.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان با اشاره به اینکه گسترش و تقویت پارک علم و فناوری در رونق استان اهمیت بسیار زیادی دارد، افزود: مجموعه نیروی انسانی جوان فعال در استان یک ظرفیت بسیار قوی است که پارک علم و فناوری می‌تواند با استفاده از این نیروی جوان برای هر مسئله‌ای در حوزه‌های مختلف راه حل ارائه کند.

دکتر سعیدی با اشاره به ضرورت گسترش تعامل پارک علم و فناوری و دانشگاه گفت: خوشبختانه در حال حاضر این ارتباط در سطح مناسبی است و با توجه به تفاهم نامه مشترکی که با دانشگاه داریم می‌توانیم از نیروی نخبه و نوآوری که در دانشگاه در حال تحصیل هستند برای افزایش ظرفیت‌های موجود بهره گیریم.

وی با بیان اینکه مجموعه پارک علم و فناوری در کردستان رشد مناسبی داشته گفت: امیدواریم حمایت‌هایی که همه دستگاه‌ها به نوعی تاکنون از این مجموعه داشته‌اند ادامه یابد. ما در دورانی به سر می‌بریم که مجموعه نظام به فعالیت‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش بنیان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد و پارک علم و فناوری به عنوان هسته این فعالیت‌ها نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

دکتر صادقی، رئیس دانشگاه کردستان هم در این مراسم با بیان اینکه راه اندازی چنین مراکزی برای هدایت و استعدادیابی دانش آموزان و نوجونان و … یک ضرورت مهم است، گفت: متأسفانه در حال حاضر ما شاهد گرایش گسترده به رشته علوم تجربی هستیم به طوری که تعداد داوطلبان کنکور تجربی برابر با همه داوطلبان سایر رشته‌های دیگر است.

وی با هشدار نسبت به این وضعیت گفت: در جامعه متأسفانه آگاهی‌های کافی در خصوص استعداد و راه‌های استعدادیابی وجود ندارد و همین امر سنجش استعداد را به امری مهم تبدیل می‌کند و دست اندارکاران این مرکز تخصصی باید به این حساسیت‌ها به شدت توجه داشته باشند.

دکترصادقی افزود: در حال حاضر شاهد فشارهای زیادی از سوی والدین برای ورود دانش‌‌آموزان به رشته تجربی هستیم و همه هم می‌خواهند در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند در حالی که هیچ توجیه استعدادیابی پشت این فشارها وجود ندارد.

رئیس دانشگاه کردستان، با بیان اینکه این مرکز تخصصی اگر این کار را به نحو مناسبی انجام دهد می‌تواند بازار کار داشته باشد و از سوی دیگر این کار یک نیاز بسیار حیاتی برای کشور هم هست، افزود: در اسناد بالادستی هم به صورت جدی به مسئله استعداد یابی توجه شده است اما در عمل هنوز در این زمینه اقدامات مناسب انجام نشده است.

دکتر نریمان عبدی، مدیر شرکت هوش آزما هم نیز در این مراسم با اشاره به اینکه استعداد یابی یکی از نیازهای ضروری برای هدایت درست در مسیر زندگی است، به تجربه خود در آزمون و خطا برای استعدادیابی فرزندانش اشاره کرد و گفت: با توجه به سابقه طولانی خودم در حوزه معلمی و تدریس این یک دغدغه جدی برای من بود و در نهایت با آشنایی با دکتر گلستان هاشمی و یک کار تحقیقاتی جرقه راه اندازی این مرکز تخصصی بر اساس آخرین متدهای رانشناختی و بومی سازی آن زده شد.

وی گفت: هوش آزما، سامانه سنجش و تحلیل هوش و استعداد استانداردی است که بر اساس معیارهای بین المللی بومی سازی شده و دارای روایی و پایایی مورد تأیید است که به عنوان اولین سامانه جامع کشور در زمینه سنجش و تحلیل و پرورش هوش و استعداد با بهره مندی از بهترین و موفق ترین افراد در پارک علم و فناوری کردستان ثبت و ارائه شده است.

وی افزود: این سامانه می‌تواند بر اساس الگوریتمی هوشمند و تحلیلی جامع، وضعیتی کامل از هوش و استعداد و نیز توانایی و مهارت‌های افراد ارائه کند و راهنمای مناسبی برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل متناسب با هوش استعداد و نیز توانایی‌های افراد خواهد بود.

عبدی افزود: هوش آزما با عنایت به نیاز جامعه امروز، رسالت خود را در ایجاد نگرشی درست به مقوله هوش و استعداد و هدایت صحیح افراد جامعه علی الخصوص کودکان و نوجوانان به سوی موفقیت در راستای توانمندی‌های خویش قرار داده است.

 


( ۱ )