معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در دانشگاه صنعتی قوچان خبر داد:

پنج و چهار دهم درصد از بودجه عمرانی کل کشور به وزارت علوم اختصاص یافته است

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۲ کد : ۴۹۷۳۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۳۱۸
دکتر محمد تقی نظر پور، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی قوچان گفت: پنج و چهار دهم درصد از بودجه عمرانی کل کشور به وزارت علوم اختصاص یافته است.
پنج و چهار دهم درصد از بودجه عمرانی کل کشور به وزارت علوم اختصاص یافته است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نظرپور درنشست معاونان اداری مالی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه ۹ کشور در دانشگاه صنعتی قوچان با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم آموزش عالی از بودجه جاری کشور است اظهار داشت: شاخص این بودجه آموزش عالی این است که ۳.۷ درصد کل بودجه هزینه ای کشور است که در سالهای گذشته تا ۵ درصد کل بودجه هزینه ای کشور بوده است.
وی افزود: سهم بودجه عمرانی وزارت علوم از کل بودجه عمرانی کشور یک هزار ششصد و هفتاد میلیارد تومان است که شاخص آن ۵.۴ درصد از بودجه عمرانی وزارت علوم از بودجه عمرانی کل کشور است.
وی افزود: در تلاش هستیم با رایزنی جناب آقای وزیر در دولت و در سازمان برنامه و بودجه بتوانیم مبالغی در خصوص افزایش تخصیص اعتبارات جاری دانشگاه ها در شش ماهه اول سال جاری به حساب دانشگاه ها واریز شود.
دکتر نظرپور با بیان اینکه در حوزه بودجه جاری تمام تلاش ما این است که تخصیص آن در سال جاری به ۱۰۰ درصد برسد، گفت: یک دلیل این موضوع این است که حدود ۷۰ درصد بودجه جاری دانشگاه ها هزینه پرسنلی است.
وی در ادامه با اشاره با سال سخت مالی طی شده و در پیش گفت: باید به منابع درآمدی اختصاصی تنوع بخشید و در ضمن به دنبال صرفه جویی هزینه های غیر ضرور باشیم.
دکتر نظرپور با اشاره به حدود دو میلیون مترمربع فضای نیمه تمام عمرانی در حوزه های آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی گفت: برای اتمام این مقدار از پروژه های عمرانی نیمه تمام حداقل با قیمت امروز نیاز به دو هزار و پانصد میلیون تومان داریم و از سال نود و دو هم پروژه جدیدی در دانشگاهای وزارت علوم شروع نشده است.
معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در پایان با اشاره به بازنشستگی گسترده اعضای هیئت علمی و جذب اعضای هیئت علمی جدید و جوان و نخبه در آموزش عالی گفت: در حال حاضر با دو مشکل اساسی روبرو هستیم، اول تامین پاداش بازنشستگی بازنشسته ها که بار مالی حدود یکصد و پنجاه میلیارد تومان داریم که فعلاً با تلاش های بسیار فقط نصف آن تهیه شده است، اما مورد دوم هیئت علمی جدید جوان و نخبه مراکز آموزش عالی در حوزه امکانات رفاهی است که اکثراً بدون مسکن هستند و به خصوص در شهر تهران هزینه های گزافی در مسکن هزینه می شود که در حال راه اندازی پروژه ای برای تامین مسکن آنان هستیم و از تهران شروع شده و وام های دویست و پنجاه میلیون تومانی را برای اعضا هیئت علمی تامین کرده ایم.


( ۴ )