در دانشگاه اراک برگزار شد؛

سمینار ملی شیمی و محیط زیست

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۱ کد : ۴۹۷۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۲
نهمین سمینار ملی شیمی و محیط زیست انجمن شیمی ایران در دانشگاه اراک برگزار شد.
سمینار ملی شیمی و محیط زیست
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه اراک، دکتر حمیدی، رئیس دانشگاه اراک در این همایش گفت: وجود چهار میلیون دانشجو، ۶۰۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی و ۱۰۰ هزار دانش‌آموخته دکترا در کشور نشان از تأثیر کمیت بر کیفیت در مراکز آموزش عالی کشوراست.
وی افزود: مراکز آموزش عالی علاوه بر حرکت در مرزهای دانش دنیا، وظیفه دارند برای رفع مشکلات کشور و جامعه تلاش کنند.
رئیس دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: هر زمان دانشگاه‌ها نتوانند در برابر مشکلات جامعه پاسخگو باشند نشان از کاهش کیفیت آن‌ها است.
دکتر حمیدی خودباوری و اعتماد به داشته‌های داخلی را کلید توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: دانشگاه‌ها باید آموزش خودباوری، عدم خودباختگی و اعتماد به داشته‌های داخلی به دانشجویان را در دستور کار قرار دهند.
دکترمجتبی شمسی‌پور، رئیس انجمن شیمی ایران نیز در این همایش گفت: به‌کارگیری نشدن این ظرفیت‌های علمی در شرایطی است که کشور در بسیاری از موارد وابسته به واردات است و اگر زمینه فعالیت این سرمایه‌های علمی مهیا شود تولید داخل قدرتمند می‌شود.
وی ادامه داد: مشکل عدم استفاده بهینه از دانش آموختگان دانشگاهی باید در سایه توجه مسئولان رفع شود.
رئیس انجمن شیمی ایران گفت: تولید یک و ۵۸ درصد علم جهان درکشور نشان از کیفیت مراکز علمی کشور و بنیه نیروی انسانی در این زمینه دارد.
پروفسور شمسی‌پور ادامه داد: دانشمندان ایران اسلامی در چاپ مقالات در بسیاری از مجله‌های معروف دنیا رتبه‌های برتر جهانی را به خود اختصاص داده‌اند که این مهم بیانگر کیفیت علمی کشور است.
وی گفت: ۳۰۰ دانشمند ایرانی در جهان وجود دارد که مزیت اصلی برای کشور به شمار رفته و باید در سایه برنامه ریزی صحیح زمینه استفاده حداکثری از آنان برای رونق تولید و شکوفایی علمی و اقتصادی ایجاد شود.
رئیس انجمن شیمی ایران یادآور شد: قاره آفریقا با دارا بودن ظرفیت‌های معدنی و اقتصادی به دلیل نداشتن نیروی انسانی کار آمد و غارت ثروت آن توسط غارت‌گران به یکی از قاره‌های فقیر در جهان تبدیل شده و کشور ژاپن با وجود سیل و مشکلات آب و هوایی به برکت نیروی انسانی رتبه پنجم اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.
شمسی‌پور ادامه داد: با استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت دانش آموختگان شیمی می‌توان در مدت ۱۰ سال خام فروشی نفت در کشور را پایان داد و با ارزش افزوده ناشی از آن زمینه توسعه و پیشرفت را برای کشور به ارمغان آورد.
شمسی‌پورگفت: این انجمن با دارا بودن ۳۵۰ نفر از بهترین نیروهای علمی از نظر کمیت و کیفیت بزرگترین انجمن علمی در کشور است و ۱۰ هزار نفر به صورت دائم وب‌گاه این انجمن را دنبال می‌کنند.
وی افزود: ۱۵ کمیته در انجمن شیمی ایران فعال است و ۶۰ نفر وظیفه تهیه و تدوین مجلات این انجمن را برعهده دارند.
رئیس انجمن شیمی ایران نشریه شیمی jics این انجمن را نخستین مجله با درآمد ارزی در کشور عنوان کرد و گفت: این مجله سال گذشته ۱۵ هزار یورو درآمد داشت و تمامی مجله‌های انجمن از محل مذکور منتشر شدند.
شمسی‌پور با یادآوری جایگاه شانزدهم علمی کشور در دنیا، افزود: جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته توانسته از ترکیه به عنوان تنها رقیب منطقه‌ای پیشی گرفته و به کشور نخست تبدیل شود.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سال ۲۰۱۸ با اختلاف ۱۵ هزار مقاله از کشور ترکیه پیشی گرفت.
دبیر علمی نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران در این نشست گفت: شناسایی اندازه‌گیری آلاینده‌های آب، هوا و خاک، شیمی پسماندهای صنعتی، شهری و آزمایشگاهی، روش کنترل و کاهش آلاینده‌های هوا، آب و خاک و شناسایی و اندازه گیری سموم و آفت‌کش های مضر در محصولات کشاورزی و غذایی از جمله محورهای این همایش است.
دکترجواد ذوالقرنین افزود: معرفی چالش‌های صنعت، ارتباط بین پژوهشگران و صنعت و معرفی ظرفیت‌های اراک از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
وی ادامه داد :۲۲۱ مقاله به دبیرخانه نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران ارسال شد که ۱۶ مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی و ۱۶۱ مقاله به صورت پوستر در این همایش ارائه می‌شود.
س. س ۵۱

 

 

( ۱ )