در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد؛

نشست" نقش شرکت های فناور در بومی سازی صنعت چاپ "

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۴ کد : ۴۹۷۲۴ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۶۰۷
در دومین روز از پنجمین دوره هفته نکوداشت صنعت علوم و فناوری چاپ "نشست کسب و کارهای دیجیتال و نقش شرکت های فناور و دانش بنیان و استارتاپ ها در بومی سازی صنعت چاپ" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
نشست" نقش شرکت های فناور در بومی سازی صنعت چاپ "

Babaie, [۰۳.۰۹.۱۹ ۱۴:۳۸]
در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد؛
نشست" نقش شرکت های فناور در بومی سازی صنعت چاپ "
در دومین روز از پنجمین دوره هفته نکوداشت صنعت علوم و فناوری چاپ "نشست کسب و کارهای دیجیتال و نقش شرکت های فناور و دانش بنیان و استارتاپ ها در بومی سازی صنعت چاپ" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این نشست که با حضور جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته پلیمر، رنگ و چاپ و فناوری اطلاعات و همچنین مدیران و دست اندرکاران حوزه صنعت چاپ همراه بود، ضرورت ایجاد مراکز رشد تخصصی استارتاپ های صنعت چاپ، راه اندازی رشته های صنعت چاپ در دانشگاه ها و همچنین لزوم همکاری صنعت و دانشگاه در این صنعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دراین نشست دکترسیدعلی رضاهاشمی گلپایگانی عضو هیات علمی دانشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تقدیر از نقش انجمن علمی فناوری چاپ ایران در توجه به صنعت چاپ و نزدیکی بین صنعت دانشگاه گفت: در حال حاضرایجاد مرکز یا مراکز رشد تخصصی که بتوانند استارتاپ ها و شرکت های فناور حوزه چاپ را مورد حمایت قرار دهند یک ضرورت و نیاز است.
وی از صنعت چاپ به عنوان یک حوزه بین رشته ای یاد کرد و گفت: به طور حتم فناوری اطلاعات بیش از هر صنعتی در حوزه صنعت چاپ کاربرد دارد و زمینه ساز ایجاد کسب و کارها و استارتاپ های بسیاری در این حوزه است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه زبان صنعت مسئله محور و زبان دانشگاه علم محور است و هر دوبخش نیز مهم محسوب می شوند، گفت: در این زمینه انجمن علمی فناوری چاپ می تواند زمینه ساز ایجاد همکاری ها و زیرساخت ها برای تحقیق و توسعه، نزدیکی دانشگاه و صنعت و توسعه خدمات، نوآوری ها و محصولات این حوزه باشد.
محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ نیز دراین نشست تخصصی با تاکید براینکه صنعت چاپ از نگاه سنتی رنج می برد، اظهارکرد: در حال حاضر صنعت چاپ تشنه ورود فارغ التحصیلان و دانش آموختگان مرتبط با این بخش برای ایجاد کسب وکارهای استارتاپ و دانش بنیان است.
وی بااشاره به همکاری انجمن علمی فناوری چاپ بعنوان یک پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت یادآورشد: با همکاری و حمایت دانشگاه و صنعت می توان شاهد شکل گیری کسب و کارهای نو و دانش بنیان در عرصه چاپ، تولیدات و تجهیزات صنعت چاپ بود.
دکتربهنام زنگی عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران نیز دراین نشست با اشاره به واردات ۸۰ الی ۹۰ درصدی تجهیزات و محصولات مورد نیاز صنعت چاپ از خارج از کشور گفت: به طور حتم استارتاپ ها و دانش بنیان کشور می توانند کشور را از وارادات محصولات چاپی بی نیاز و خودکفا کنند.
وی اضافه کرد: با ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در کسب وکارهای حوزه چاپ می توان این صنعت را در کشور بومی سازی و بخشی از نیازهای این صنعت را با تلاش و هممت نیروهای توانمند داخلی تامین کرد.
بهمن پورمند نائب رئیس اتحادیه چاپ خانه داران تهران نیز با تاکید بر تعامل اتحادیه چاپخانه داران، انجمن علمی فناوری چاپ و دانشگاه ها برای رفع مشکلات صنعت چاپ خاطرنشان کرد: صنعت چاپ کشور از مشکلات عدیده ای رنج می برد و رفع این مشکلات در گرو همکاری دانشگاه ها و فعالان صنعت چاپ کشور است.
وی با تصریح اینکه، صنعت چاپ در حال حاضر در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است گفت: با همدلی و همکاری بخش های مختلف دانشگاهی و صنعتی می توان این صنعت استراتژیک را به جایگاه واقعی خود در تولید اشتغال و صادرات رساند
سعید پورمهدیان عضو هیات علمی دانشکده پلیمر دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز در این نشست با اشاره به اینکه برای ایجاد رشته های با گرایش چاپ ملزوماتی مورد نیاز است، گفت: راه اندازی رشته های با گرایش چاپ به آینده موکول شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: در آینده با راه اندازی گرایش چاپ در حوزه دانشگاهی و تربیت نیروهای مورد نیاز صنعت چاپ گام های موثری برداشته شود.
در این نشست که با شعار صنعت چاپ، نوآوری و ارزش آفرین برای تولید ملی برگزارشد، مدیران استارت اپ هایی همچون استارتاپ مقوا، نوین تک و دانشجویان اساتید این حوزه به بیان دیدگاه ها و تجربیات خود در حوزه صنعت چاپ پرداختند و خواستار مشارکت و همکاری لازم به منظور رفع مسائل و مشکلات این صنعت در کشور شدند.

ل. س ۴۲/‏ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: امیر کبیر